Také v nejmladší kazatelské generaci nepochybně rostou dobří kazatelé. A může být občerstvující sledovat čerstvost jejich výrazu.
[celý článek »]Je to jen můj dojem, že typické kázání ženy kazatelky je jiné než typické kázání muže kazatele? Na jednom drobném příkladu to mohu (prozatím) prokázat jen velmi nedostatečně, vím.
[celý článek »]Pietističtí či evangelikální kazatelé jsou v ČCE často podceňovanou menšinou. Důvody jsou zřejmé: nabízejí řešení, která se teologicky vzdělané většině kazatelů zdají příliš jednoduchá: pravda je v Bibli prostě napsána, člověk se má utéct do svého srdce, padnout na kolena před křížem a hotovo. Přesto jsou kazatelé, kteří tuto naléhavost představují zraleji, v podobě jazykově i teologicky rozvinuté a mnohotvaré.
[celý článek »]Jsem velkým obhájcem kazatelského řemesla. Někdy si zoufám nad úrovní mnoha evangelických kázání. Ale než bych (asi marně) káral třeba i jen časté až obvyklé chyby, chci se pokusit ukázat příklady dobré. Ukázat je na dobrých stylech jednotlivých kazatelů.
[celý článek »]AI dostala zadání: "Prosím o kázání na téma Naděje". A tady je výsledek (rovnou prozradíme, že originální, není to zkopírováno odněkud z netu. JV a AW):
[celý článek »]Hle, metoda osvícení, která funguje!
[celý článek »]Jak lze propagovat a obhajovat bakchický prožitek spojený s pitím vína – dnes, kdy je oficiální postoj společnosti vůči alkoholu spíše, a jak uvidíme, stále více kritický?
[celý článek »]Jediné pravidelné misijní promluvy na veřejnoprávní televizi jsou ke slyšení v Losování Sportky.
[celý článek »]Současná válka na Ukrajině začala ruským útokem 24. února. O Velikonocích 2022 byla média a mysli většiny z nás zaplněna on-line válečným zpravodajstvím. Když šli českobratrští evangelíci šest týdnů po začátku války o Velikonocích do kostela, slyšeli v kázáních nějakou reflexi těchto událostí? - Velikonoční týden začal Květnou nedělí 10. dubna, Velký pátek byl 15. dubna, Velikonoční neděle 17. dubna. (Uvažovaná kázání proto můžeme rozlišit číslovkami 10, 15, 17). Přečetl jsem všechna kázání z tohoto týdne, vyvěšená na sborových stránkách (jen ta, která mají textovou verzi). Sumou šlo asi o 90 kázání. Zřetelný ohlas války jsem našel v 34 z nich. Neposuzuji teď, zda je dobře nebo špatně, že ostatní kázání toto téma ani nezmínila – navíc mohla válka být zmíněna i v těchto třeba v přímluvných modlitbách. - Toto přemýšlení je motivováno otázkami, nakolik se evangelická kázání snaží „držet palec na tepu doby“, zda dovedou naše společné starosti a strachy dobře reflektovat? A v situaci, kdy tak mocně vládnou sdělovací prostředky, zda se kázání snaží naše obavy křesťansky „přerámovávat“, dávat útěchu a naději?