Michal Šimek čelí trestnímu oznámení

Správci Evangnetu <>
(16.9.2005, rubrika: Církev a svět)

Evangelický farář Michal Šimek čelí žalobě na ochranu osobnosti, kterou proti němu podal někdejší vedoucí tajemník Krajského výboru Komunistické strany Československa v Jihlavě v souvislosti s kauzou Babice z roku 1951. Soudní jednání se bude konat v pondělí 19. září 2005 od 9 hodin v budově Krajského soudu v Brně ve II. poschodí, číslo dveří 235.

V letech 1998 – 2001 jsem se zabýval jako externí spolupracovník Lidových novin a posléze jako externí spolupracovník redakce náboženského života Českého rozhlasu v Praze zločiny komunismu, z nichž největším byla kauza Babice z roku 1951. Při ní se stalo obětí provokace na 12 popravených lidí včetně 3 římskokatolických kněží. Výsledkem tohoto mého zájmu bylo jednak trestní oznámení na dosud žijícího bývalého vedoucího tajemníka Krajského výboru Komunistické strany Československa v Jihlavě a také devítidílný rozhlasový dokument Babice (ten vznikl ve spolupráci s básníkem a rozhlasovým redaktorem Milošem Doležalem. V tomto dokumentu snad poprvé od roku 1968 dostaly dosud žijící oběti plánovaného pronásledování soukromých zemědělců a římskokatolické církve na Moravskobudějovicku naprosto volný prostor, aby vyjádřily svůj názor na tehdejší události.

Po podání trestního oznámení vzniklo v roce 1999 několik rozhovorů a článků pro noviny. Na to zareagoval Holzbauer žalobou na ochranu osobnosti proti Mladé frontě a Lidovým novinám. Vysoudil nakonec omluvu, požadovaných 100 tisíc korun však nevysoudil. Nyní čelím podobné žalobě, kterou jsme obdržel v březnu letošního roku, já. Omluvit se a zaplatit 100 tisíc korun. Tato žaloba je na stejné úrovni, jako kdyby podal na někoho žalobu bývalý příslušník gestapa či NSDAP. Jsem zvědavý, jak se bude soud vyvíjet. Obhajoby se ujal JUDr. Milan Hulík z Prahy. Soudní jednání se bude konat v pondělí 19. září 2005 od 9 hodin v budově Krajského soudu v Brně ve II. Poschodí, číslo dveří 235. Pokud byste měli čas, přijďte mě podpořit. Tato žaloba je totiž jasným dokladem opětovného ožívání starých komunistických struktur. Protože o tom něco málo vím, domnívám se, že jde o cílený a vědomý postup.

Více informací na http://www.simekbabice.ic.cz

• 4 komentáře