Téma: Farářování v době koronavirové

Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 29. 03. 2020 22:08
Předmět: Farářování v době koronavirové

Navigace: link | přehled | fórum
Faráři, co děláte bez oveček?
Od: Anonym: Mirek kazatel--- )
Kdy: 30. 03. 2020 01:44
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Chodíme do kasína, tančíme s jeptiškama.
Od: Anonym: Lukáš Král <> ( --- )
Kdy: 30. 03. 2020 10:53
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Bohoslužby streamuju přes kameru na FB a text pak dávám na evangnetí stránky. Týdenní setkání v pondělí a ve čtvrtek dělám jako online setkání, kde mám nachystaný nějaký program. Kázat prázdné modlitebně je zvláštní zážitek, normálně se mi po sestrách a bratrech stýská. Snažím se členům s mailem posílat kázání a další věci pro potěchu. Občas s někým hovořím telefonem. A streamované bohoslužby sleduje víc lidí zvenku.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 30. 03. 2020 21:06
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Skvělé, díky Lukáši! Prý máme být připravení na příval nových duší až se zase otevře :) Uvidíme, ale vnímám to jako postní čas, který je trochu důrazněji "připomenut" všem. Kéž by během Velikonoc nastal zlom a odešlo to!
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 05. 04. 2020 08:58
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jiří Polák napsal(a):
 Skvělé, díky Lukáši!  Prý máme být připravení na příval nových duší až se zase otevře :)  Uvidíme, ale vnímám to jako postní čas, který je trochu důrazněji  "připomenut" všem.  Kéž by během Velikonoc nastal zlom a odešlo to!
Nevšiml jsem si, že by měla církev otevřenou náruč pro nové duše, spíš mám pocit, že je každá nová duše obtěžuje svým zájmem. Já dal najevo jistému faráři, že mě to mrzí, že jsem se do církve chtěl vrátit, ale zájem zřejmě z jeho strany není, už se neozval. Naštval jsem se a poslal žádost o vyškrtnutí z církve, napsal, že ok a vyškrtává.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 05. 04. 2020 11:35
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Možná ten váš farář fakt udělal chybu v komunikaci. Něco zanedbal. Ale jinak tu opakovaně kreslíte obraz faráře, který má lidi do sboru lákat a nesmí si nikoho nevšimnout. Mně je bližší obraz sboru, kam můžu přijít, kde jsou lidi, které mám rád a oni třeba rádi vidí mně. To, že si vás patřičně nevšímal vykládáte jako že jste mu byl na obtíž? To je velké přehánění.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 05. 04. 2020 13:24
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Možná ten váš farář fakt udělal chybu v komunikaci. Něco zanedbal. Ale jinak  tu opakovaně kreslíte obraz faráře, který má lidi do sboru lákat a nesmí si  nikoho nevšimnout. Mně je bližší obraz sboru, kam můžu přijít, kde jsou  lidi, které mám rád a oni třeba rádi vidí mně. To, že si vás patřičně  nevšímal vykládáte jako že jste mu byl na obtíž? To je velké přehánění.
Já jsem s ním mluvil, opravdu jsem neměl pocit, že by mě vítal a byl rád za další ovečku, dal mi jasně najevo, že bude raději, když tam chodit nebudu.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 05. 04. 2020 13:30
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Možná ten váš farář fakt udělal chybu v komunikaci. Něco zanedbal. Ale jinak  tu opakovaně kreslíte obraz faráře, který má lidi do sboru lákat a nesmí si  nikoho nevšimnout. Mně je bližší obraz sboru, kam můžu přijít, kde jsou  lidi, které mám rád a oni třeba rádi vidí mně. To, že si vás patřičně  nevšímal vykládáte jako že jste mu byl na obtíž? To je velké přehánění.
A určitě nepotřebuji, aby mi samou radostí líbal zadek, ale vzhledem k tomu, že ho jmenovitě neuvádím, si mohu dovolit říct, že je to debil, ostatně jeden nejmenovaný farář mi to posléze potvrdil, myslí si totéž. A vy kopete za každého faráře, jen proto, že to je Váš kolega bez ohledu na to, jaký je a mě tady permanentně zesměšňujete. To, že jste farář, mě na zadek neposadí. Patent na svaté věci opravdu nemáte. Od faráře bych takové chování opravdu nečekal.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 05. 04. 2020 13:41
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Zatím jste tu neuvedl nic, čím by ten člověk "dával jasně najevo", že ho obtěžujete. Říkám jen toto, nic víc.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 05. 04. 2020 15:06
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Zatím jste tu neuvedl nic, čím by ten člověk "dával jasně najevo",  že ho obtěžujete. Říkám jen toto, nic víc.
Upřímně, ani Vaše chování není zrovna dobrou dispozicí na post faráře. Nulová empatie, nulová vstřícnost, emoční schopnosti na bodu mrazu, bezbřehé urážení a zesměšňování řady přítomných (nejen mě, tak Vám to klidně na rovinu a neomaleně sděluji), pouze filozofické a teologické myšlenkové pochody na úrovni, ale ty jsou každému do života pro kočku.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 05. 04. 2020 23:24
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Anonym napsal(a):
   >   Upřímně, ani Vaše chování není zrovna dobrou dispozicí na post faráře.  Nulová empatie, nulová vstřícnost, emoční schopnosti na bodu mrazu, bezbřehé  urážení a zesměšňování řady přítomných (nejen mě, tak Vám to klidně na  rovinu a neomaleně sděluji), pouze filozofické a teologické myšlenkové  pochody na úrovni, ale ty jsou každému do života pro kočku.
Pana Vrány bych se zastal, až tak mi nepřipadá, i když ty jeho filosofie mě vadí taky. Anonyma se musím taky zastat, protože i já znám podobného faráře - pokud to zrovna není tentýž.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 05. 04. 2020 23:35
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Ty nedospělé výkřiky různých anonymů přejdeme.
Bratře Aleši, máš nějaké zamyšlení k této době? (myslím třeba kázání atd…) Dnes květná neděle, vstupujeme do Velikonočního týdne, tak nějaký konkrétní text nebo podnět pro rozjímání? Předem děkuji!
Od: Anonym: Anonym anonymní--- )
Kdy: 06. 04. 2020 00:25
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jiří Polák napsal(a):
 Ty nedospělé výkřiky různých anonymů přejdeme.    Bratře Aleši, máš nějaké zamyšlení k této době? (myslím třeba kázání atd…)  Dnes květná neděle, vstupujeme do Velikonočního týdne, tak nějaký konkrétní  text nebo  podnět pro rozjímání?  Předem děkuji!
Hlavně že vy jste dospělý, úplný přemoudřelý kmet, co sežral Šalamouna a občas blahosklonně shlédne na nás pleps podřadný, co vás ruší v bohulibém rozjímání a obdaruje nás nějakým svým svatým mudroslovím.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 06. 04. 2020 07:29
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jirko, má farářská a pastorační činnost v tuto chvíli vypadá dost jinak, především učitelsky, skrz vyučování na dálku. Jsem stále v kontaktu se svými studenty a snažím se je vést k lepšímu prožívání této koronavirové doby. - Především dva podněty mi i z komunikace se studenty stále znovu vyskakují, píšu je, protože se ptáte, jinak bych je zde nepsal:
1) snad nás doba naučí nesamozřejmostí mnoha věcí, včera nějaká psycholožka to nazvala: "frustrace má patřit k výchově";
2) jsem úplně nesvůj z pocitu, jak snadno by mohl mezi námi vyrůst nějaký nový diktátorek, za příslib, že nás zachrání, a jak by značná část lidí jeho uzurpování moci ještě tleskala.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 06. 04. 2020 12:29
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

No pane Vrána. Jakej diktátorek? Lidem právě teď dochází, že když je těžko, musíme jako národ každej za sebe. Najednou se na nás všichni diktátorci vykašlali. Brusel akorát kecá co máme a nemáme dělat, slavná ÚSA je sama v blátě. Diktátorci co ještě před chvílí vykřikovali na náměstích a rozeštvávali lidi, jsou zalezení doma a možná jim dochází, že leccos zlehčovali či naopak dramatizovali. Naopak pomáhá pohrdaný Rus. A lidé jednomyslně šijou roušky sobě i blízkým, učitelé sami iniciativně učí na dálku a rodiče pomáhají jak můžou. Lidé dodržují pravidla, vidím, jak držíme jako Češi při sobě, jak se ukazuje, že v nouzi si musíme stejně pomoci sami, jak umíme. A snad i Babiš a jeho vláda dochází postupně jakéhosi uznání, že v nelehké domě dělají co mohou a jak nejlépe mohou, což můžeme trochu srovnat s jinými "pokrokovými" vládami Evropy.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 06. 04. 2020 14:29
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kdo chce a může, ten mě pochopí. Jinak tu konkrétní politické řeči vést nechci. I vůči svym studentům mám výzvu jen obecnou - dávejte si pozor na svou osobní a občanskou svobodu, nedejte sebou manipulovat
Od: Anonym: Anonym anonymní--- )
Kdy: 06. 04. 2020 18:07
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Kdo chce a může, ten mě pochopí. Jinak tu konkrétní politické řeči vést  nechci. I vůči svym studentům mám výzvu jen obecnou - dávejte si pozor na  svou osobní a občanskou svobodu, nedejte sebou manipulovat
Chápu, pochopí pouze ti chytří, ti hloupí jako je Janča a já ne. Děkujeme za upozornění na naši retardaci a skláním se před vaší inteligencí.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 06. 04. 2020 22:18
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Aleši díky. Bod 1 je zajímavý a vůbec v této rovině se učit žít a přemýšlet se zdá být úkolem této "postní" doby. Tím pocitem "frustrace" žil velkou část života např. Král David a to jej naučilo spoléhat na Boha úplně na 100%. Vnímám, že je naprosto zásadní naše "kněžství" za český národ. Tento týden je Velikonoční týden, to může znamenat také ukončení našeho specifického postu?? Pojďme na kolena a pojďme bojovat za Boží slávu v našem národě! Přeci by bylo krásné, kdyby během velikonočního víkendu nastal v té pandemii zlom! jdete do toho? Díky!
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 04. 2020 07:20
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jiří Polák napsal(a):
   Vnímám, že je naprosto zásadní naše "kněžství" za český národ.
 jdete do toho?  Díky!
Naše kněžství (v uvozovkách?) za národ - pochybuju, že je tohle naše kněžství za národ nějaká biblicky zakotvená myšlenka. Myslíte, že se na nějaké kněžství extra hodíte, pane Poláku? Myslíte, že by byl český národ odvázaný z představy, že mu nějak knězujete? Vždyť velká většina národa se o Krista ani nezajímá, jak by mohla stát o vaše kněžství?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 04. 2020 08:52
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jirka tady předpokládám mluví o kněžství ve smyslu všeobecného kněžství věřících (1. Petrova 2). Kněz je ten, kdo zastupuje lidi před Bohem. Že to většinu Čechů dnes nezajímá, není žádný argument. To, že říkáme o Ježíši, že byl pravý kněz, podle epištoly Židům dokonce velekněz, bylo asi i většině tehdejších židů myšlenkou nesmyslnou. Vy to máte, Ladislave, tak, že tu shazujete každého, kdo smýšlí jinak než vy. Mně Jirkův způsob vyjadřování taky úplně nesedí, ale zpochybňovat, že je to biblicky zakotvená myšlenka, proč to říkáte, vždyť vy přece Bibli znáte?
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 04. 2020 09:09
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Wrana: No já se ptám, já nic neshazuju. Třeba Bibli neznám dost, tyhle formulace o kněžství za národ mě udivily. Psychologizaci mých reakcí si klidně můžete odpustit, kdybych se třeba já nějak měl rozepsat o tom, jak tu působí vaše chování a vaše řečňování, to by bylo vážně velký. Raději se toho seč mohu zdržuji. 1 Pt 2 jsem si teď poznovu přečetl, ale asi tam víc než nějaké volné aluze nejde najít. Rozhodně ne vysvětlení, jak může nějaký nevěřící národ delegovat kněžské pravomoci vůbec na někoho, natož na jakéhosi Jiřího Poláka. K tomu, aby byl někdo můj kněz, bych o tom měl aspoň nějak vědět a být s tím v souhlasu, ne? Co když si někdo jiný bude osobovat třeba satanské kněžství za náš národ? Nebo bude se cítít knězem Alláhovým za český národ? To je přece dost divné. Já jako součást národa o tom jednak nejsem informovaný a jednak s tím třeba nesouhlasím. Jak si můžu osobovat nějaké kněžství za skupinu lidí tak, aby oni o tom buď většinou nevěděli anebo by s tím pravděpodobně nesouhlasili?
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 04. 2020 09:12
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Nebo když Duka zasvěcuje český národ Panně Marii, to taky vnímám jako pořádnou drzost. I já jsem český národ. Mě se nikdo neptal, jestli chci být zasvěcován Panně Marii. Nepovažuju za vhodné, když si ze mě Duka dělá pouhý mlčící materiál pro své ideologie. K tomu, abych se vyspal s nějakou ženou, bych se jí třeba taky měl zeptat, měl bych usilovat o její konsenzus. A oč je intimnější a odpovědnější být zastupován knězem před Bohem?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 04. 2020 09:58
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Věřící žena, která se rozhodla zůstat se svým mužem alkoholikem, i když ten se jí posmívá v hospodě, jaká je zbožná kačena, a taky všichni psychologové ji radí, že to nemá smysl. Manžel, který zůstane u své ochrnuté ženy, i když ta by si upřímně přála, aby si našel jinou a byl šťastný. To jsou oběti a to je kněžství. A mnoho podobných případů. Taky Jirka Polák, pokud se modlí za český národ, i když by se mu většina spolu s vámi vysmála. Jirko, díky.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 04. 2020 10:06
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Věřící žena, která se rozhodla zůstat se svým mužem alkoholikem, i když ten  se jí posmívá v hospodě, jaká je zbožná kačena, a taky všichni psychologové  ji radí, že to nemá smysl. Manžel, který zůstane u své ochrnuté ženy, i když  ta by si upřímně přála, aby si našel jinou a byl šťastný. To jsou oběti a to  je kněžství. A mnoho podobných případů. Taky Jirka Polák, pokud se modlí za  český národ, i když by se mu většina spolu s vámi vysmála. Jirko, díky.
Pan Polák se samozřejmě může modlit za koho chce, to mu těžko zakázat. Ale cítit se u toho kněžsky, věřit, že ho k těmto modlitbám národ přímo zmocňuje a vysílá? To smrdí značně mesiášskými komplexy. Především to neodpovídá realitě. Třeba já se necítím být Jiřím Polákem zastupován v kněžském slova smyslu, nevyslal jsem Jiřího Poláka ke kněžské službě za sebe. To bych si věru hodně rozmyslel.
Ostatek je manipulace jako prase. Můžeme bojovat za své manželství, za závazek, jehož jsme smluvní stranou, kterému se cítíme povinováni. Potíž tzv. kněžství za národ (evidentně nebiblická myšlenka, jestli to má podpírat 1 Pt 2, tak to podle všeho určitě nepodpírá) žádný takový kontrakt nezná. Jak můžu být součástí nějakého kněžského vztahu a zastupování, když o tom nevím nebo s tím nesouhlasím? Podle jaké logiky si někdo může osobovat kněžskou pozici směrem k desetimilionového národu plném nevěřících?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 04. 2020 10:55
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Asi jako když se Ježíš modlil za římské vojáky, kteří ho křižovali. Není to podobně směšné?
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 04. 2020 11:39
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Asi jako když se Ježíš modlil za římské vojáky, kteří ho křižovali. Není to  podobně směšné?
Asi píšu málo zřetelně, pokusím se to ještě zlepšit.
Každý se může modlit za koho chce co chce, zakázat mu to těžko můžeme. Ani technicky mu v tom zabránit nemůžeme. A třeba ani nechceme. Modlit se zplna srdce, třeba i naivního, třeba i zlého srdce, je výsostně intimní vztah mezi jedincem a Bohem. Není žádná pozemská moc, která může narušit naše modlitby, vstupovat do nich.
Ale dožadovat se jakéhosi "kněžství za národ"? Tomu přinejmenším nerozumím. Má námitka nebibličnosti trvá. Dokonce i když se Ježíš modlí za své katy, neříká u toho přece: "Jsem váš kněz, holoto!" Prostě za ně tiše prosí u svého Otce.
O jaké legitimní zdroje může pan Polák opřít své výzvy, ať se pasujeme na kněží svého národa (!?!?)? Žádné biblické zdroje tu nevidím pro podobnou myšlenku. Nemám bohoslovecké vzdělání, už jsem to tu víckrát připustil. Mám pouze jiné humanitní vzdělání. Každopádně z vašeho odkazu na 1Pt 2 vidím, že to je minela, zavádějící interpretace.
V Epištole Židům naopak čtu, že Ježíš byl náš nejdokonalejší velekněz. Jakési trvání na něčím kněžství post Christum mi už jenom proto přijde za vlasy přitažené. Dokonce i kdyby s tím nějaká eklésie kolem tohoto "kněze" souhlasila. Jak se pasovat na kněze celého nekřesťanského českého národaroda? Tam asi jiné zdroje než naivní pýcha a nebiblické rozumění při díle být nemohou.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 04. 2020 11:58
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Podle 1Pt 2,9 jsme my všichni křesťané královské kněžstvo. O všeobecném kněžství rád mluvil Luther, pak ho akcentoval druhý Vatikánský. Evangelictvi, které tomuto nerozumí, je podle mně zparchantělé. Můžete se do mně pustit, že tady zase někoho urážím
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 04. 2020 14:29
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Podle 1Pt 2,9 jsme my všichni křesťané královské kněžstvo. O všeobecném  kněžství rád mluvil Luther, pak ho akcentoval druhý Vatikánský.  Evangelictvi, které tomuto nerozumí, je podle mně zparchantělé. Můžete se do  mně pustit, že tady zase někoho urážím
Čtu znovu 1Pt 2,9 a vidím tu jakýsi hymnický poetismus utkaný ze starozákonních inspirací, performativní a metaforický, rozhodně nevhodný k tomu, aby se na něm vystavěla jakákoli ambiciózní teologie kněžství. Jak by se mohl dát tento verš převést do doby, kdy nejsou králové, neexistuje kněžský aparát ve starověkém hebrejském smyslu. Pokud má jeho výklad nějaké racionální jádro, tedy je jím výzva k tomu, ať druhým hledíme ukazovat Boha. Maurice Merleau-Ponty někde, pokud vím, napsal, že "existovat plně znamená ukazovat smysl jinému vědomí".
Lutherově konceptu všeobecného kněžství jsem nikdy asi pořádně neporozuměl, ale tolik mi přijde jasné, že ho Luther vyslovil v době oficiálně christianizované Evropy. V prostředí, které vůbec nepočítalo s tím, že by se tu objevil někdo, kdo se nehlásí ke křesťanství (kromě Židů samozřejmě, existence Židů taky Luthera celoživotně traumatizovala). Má to být asi opoziční koncept k dosavadní katolické teorii kněžství (kněží jsou posvěcení jedinci, vyvolení církví k vykonávání své kněžské funkce) - Luther tohle Římanům zamítá a říká, že kněz je nebo má být každý. Pokud je knězem každý, je to vlastně zrušení kněžství. Kněžství nejde funkčně naplňovat, když je knězem každý. Stejně jako království se ruší tím, když není králem jeden nejvyšší, ale jsou v nějakém deklarativním smyslu králi všichni.
Lutherův koncept všeobecného kněžství nejde asi nějak zdařile převést do poměrů, kde většina národa není na žádné křesťanství teoreticky ani prakticky zvědavá. I těm je dobře snažit se v následování 1Pt 2,9 "hlásat mocné skutky toho, kdo nás povolal ze tmy do svého podivuhodného světla".
Kdyby Druhý vatikánský koncil opravdu akcentoval všeobecné kněžství, měla by přece katolická církev úplně jiné organizační a funkcionální schéma. Mluvení chvílï o všeobecném kněžství bez jakýchkoli důsledků asi není ta správná akcentace.
Evangelictví je zparchantělé ne tehdy, když těmto věcem "nerozumí" (tak, jak jim rozumíte vy), ale třeba když se na ně ani nedotazuje. Nebo je zparchantělé tehdy, když se každodenně chová zparchantěle, nechává za sebe mluvit různé zparchantělce, má zparchantělé chování, vystupování.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 07. 04. 2020 21:14
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Děkuji Alešovi, že chápe co mám na mysli. Pojďme se sjednotit a bojovat na kolenou! Kristus si nás zamiloval když jsme ještě byli hříšní a to samé předáváme dál. Spousta lidí je nyní "načatých", daleko víc přemýšlejí než obvykle. Kéž by mohli nalézt Pána! Kéž by letošní Velikonoce mohly přinést nový smysl a význam pro mnohé. Prosím, ať jsou ve znamení duchovního uzdravení a ústupu pandemie též. Modleme se tento týden horlivěji a završme jej pátečním postem s pašijemi, čtenými klidně doma nahlas. Za každého, kdo souhlasí jsem rád a děkuji!
Od: Anonym: Marta--- )
Kdy: 08. 04. 2020 05:18
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Každý máme své téma modlitby. Já se modlím za oběti domácího násilí, aby jejich hlas nebyl umlčován těmi, co vedou modlitby a selektivně vybírají témata.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 04. 2020 10:06
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Marto. líbí se mi, co píšete, ve dvou ohledech. Že své starosti proměníte v modlitby, a že se ve svých důrazech my lidé různí navzájem doplňujeme
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 04. 2020 17:55
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Marta napsal(a):
 Každý máme své téma modlitby. Já se modlím za oběti domácího násilí, aby  jejich hlas nebyl umlčován těmi, co vedou modlitby a selektivně vybírají  témata.
Duchovní uzdravení zahrnuje i sociálně patologické jevy. Záchrana hříšníka je ale prvořadá. Je totiž věčná škoda, když pokojné domácnosti "pokojně" spějí do zahynutí. Mimochodem- v porovnání s COVID jsem četl nějaké porovnání příčin úmrtí leden-březen 2020 a vedou umělé interupce. 11.000.000 zavražděných dětí celosvětově…
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 04. 2020 19:18
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jirko, a vy byste tu dovedl rozvést a rozdělit, co je prvořadé a co až druhořadé (případně ještě více odsunuté v důležitosti)? Píšete, že prvořadá je jen spása, věci duchovní. A takové domácí násilí není věcí duchovní? Podle mne se totiž většina příapdů domácího násilí dá vidět jako duchovní boj. A myslel jsem, že právě vám evangelikálům je takové vnímání vlastní.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 08. 04. 2020 20:40
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jirko, a vy byste tu dovedl rozvést a rozdělit, co je prvořadé a co až  druhořadé (případně ještě více odsunuté v důležitosti)? Píšete, že prvořadá  je jen spása, věci duchovní. A takové domácí násilí není věcí duchovní?  Podle mne se totiž většina příapdů domácího násilí dá vidět jako duchovní  boj. A myslel jsem, že právě vám evangelikálům je takové vnímání vlastní.
Pan Polák to myslí tak, že lepší mrtvej nebo znásilněná a ubitá než nespasený/á.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 04. 2020 22:46
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Anonym napsal(a):
   Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):  > Jirko, a vy byste tu dovedl rozvést a rozdělit, co je prvořadé a co až  > druhořadé (případně ještě více odsunuté v důležitosti)? Píšete, že  prvořadá  > je jen spása, věci duchovní. A takové domácí násilí není věcí duchovní?  > Podle mne se totiž většina příapdů domácího násilí dá vidět jako  duchovní  > boj. A myslel jsem, že právě vám evangelikálům je takové vnímání  vlastní.    Pan Polák to myslí tak, že lepší mrtvej nebo znásilněná a ubitá než  nespasený/á.
To je natvrdo řečený princip mučednictví. Každý den umírají naše sestry a bratři jen proto, že vyznávají Krista. Měli bychom odvahu k podobnému vyznání?
No, možná díky COVID mají teď chvíli pokoj.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 09. 04. 2020 06:34
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Článek na dnešním netu: "Karanténa jako spouštěč pekla. V Česku přibývá případů domácího násili". A když mi bude někdo vykladat, že slovo peklo je tu použit nesprávně, nebudu jen tak souhlasit.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 09. 04. 2020 20:58
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Článek na dnešním netu: "Karanténa jako spouštěč pekla. V Česku přibývá  případů domácího násili". A když mi bude někdo vykladat, že slovo peklo  je tu použit nesprávně, nebudu jen tak souhlasit.
Se slovem peklo nemíním polemizovat, musí to být strašné nemít v nejbližším člověku zastání, ale naopak prožívat strach co ho zase napadne… Lidi spolu teď jsou trochu víc, takže to má jakýsi "katalytický"vliv na problémy ve vztazích i na různé latentní psychopatie které doposud jen doutnaly.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 04. 2020 22:40
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Leckdo má doma naprosto nesnesitelné podmínky k životu,to vůbec nezpochybňuji- ať už se jedná o zneužívání, násilí atd… Jen jsem se snažil nějak prioritně utřídit závažnost, či obecnost. Pokud se modlím za záchranu, modlím se za konkrétní lidi z okolí, ale i za národ jako celek, obzvlášť v této době. Pokud se modlím za oběti domácího násilí, budu mít spíš na mysli konkrétní lidi, mé známé, ty kteří trpí jmenovitě, no a nemusím se jen modlit, mohu to rovnou i pomoct vyřídit, že? Jinak nejsem sám, kdo vyzývá k modlitbám za náš národ, chystá se výzva k postu a modlitbám na Velký Pátek. Jdete do toho také?
Od: Anonym: Marta--- )
Kdy: 08. 04. 2020 20:36
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Obracet duchovní autority zneužívající moc považuji za příliš velký cíl. Spíš se snažím omezit jejich možnosti páchat zlo.
Třeba by bylo vhodné předcházet zneužívání dalších dospívajících kněžími, protože po zneužití hrozí sebevražda oběti. Můžete se modlit za oběť uvažující o sebevraždě, i za pachatele, já zas usiluji o reflexi a prevenci toho stavu.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 08. 04. 2020 20:42
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

J. Polák: Umělé interrupce nejsou žádnými "úmrtími", stejně tak se nejedná ani o "zavražděné děti". Jakmile svá velmi silná a velmi nekompetentní slova budete mít snahu usouvstažnit s lékařskou etikou nebo vůbec etikou, pozbudou záhy své síly a svého smyslu.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 08. 04. 2020 07:27
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jiří Polák napsal(a):
 Děkuji Alešovi, že chápe co mám na mysli. Pojďme se sjednotit a bojovat na  kolenou!  Kristus si nás zamiloval když jsme ještě byli hříšní a to samé předáváme  dál.  Spousta lidí je nyní "načatých", daleko víc přemýšlejí než  obvykle.  Kéž by mohli nalézt Pána! Kéž by letošní Velikonoce mohly přinést nový smysl  a význam pro mnohé.  Prosím, ať jsou ve znamení duchovního uzdravení a ústupu pandemie též.  Modleme se tento týden horlivěji a završme jej pátečním postem s pašijemi,  čtenými klidně doma nahlas.  Za každého, kdo souhlasí jsem rád a děkuji!
A proč nemůžeš mluvit normální češtinou ale prapodivnou církevštinou?
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 09. 04. 2020 20:52
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Anonym napsal(a):
 Jiří Polák napsal(a):  > Děkuji Alešovi, že chápe co mám na mysli. Pojďme se sjednotit a bojovat  na  > kolenou!  > Kristus si nás zamiloval když jsme ještě byli hříšní a to samé  předáváme  > dál.  > Spousta lidí je nyní "načatých", daleko víc přemýšlejí než  > obvykle.  > Kéž by mohli nalézt Pána! Kéž by letošní Velikonoce mohly přinést nový  smysl  > a význam pro mnohé.  > Prosím, ať jsou ve znamení duchovního uzdravení a ústupu pandemie též.  > Modleme se tento týden horlivěji a završme jej pátečním postem s  pašijemi,  > čtenými klidně doma nahlas.  > Za každého, kdo souhlasí jsem rád a děkuji!    A proč nemůžeš mluvit normální češtinou ale prapodivnou církevštinou?
tenhle web se jmenuje Evangnet, chápete?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 05. 10. 2020 10:12
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jirko, chtěl jsem reagovat na letáček Brněnské tiskové misie, na který jste tady dal odkaz. Ale mezitím zmizel. Jestli chcete, dejte ho tu prosím zpátky, protože je ukázkovým příkladem duchovní pýchy. Jen první věty mi stačilo přečíst. První věta říkala, že žádná nemoc nedostala svět tak do kolen jako tato pandemie. Účelová lež nebo historická slepota? Např. celosvětová pandemie španělské chřipky zlikvidovala 1 až 5 % tehdejší světové populace. A věta druhá: autor textu letáčku říká, že se doposud nesetkal s dobrou teologickou interpretací této pohromy, a proto píše svůj text. Mám to rozvádět? Interpretací jsou stovky. Já vůbec nechápu, jak může být někdo takto nabubřelý…
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 05. 10. 2020 16:19
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Máte celý text, nebo ho mám nafotit zkusit pověsit sem?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 05. 10. 2020 18:46
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Jirko, odvážil jsem se soudit už podle prvních dvou vět. Vy to nevidìte, jak je to namyšlené?
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 05. 10. 2020 18:05
Předmět: Re: Farářování v době koronavirové

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jirko, chtěl jsem reagovat na letáček Brněnské tiskové misie, na který jste  tady dal odkaz. Ale mezitím zmizel. Jestli chcete, dejte ho tu prosím  zpátky, protože je ukázkovým příkladem duchovní pýchy. Jen první věty mi  stačilo přečíst. První věta říkala, že žádná nemoc nedostala svět tak do  kolen jako tato pandemie. Účelová lež nebo historická slepota? Např.  celosvětová pandemie španělské chřipky zlikvidovala 1 až 5 % tehdejší  světové populace. A věta druhá: autor textu letáčku říká, že se doposud  nesetkal s dobrou teologickou interpretací této pohromy, a proto píše svůj  text. Mám to rozvádět? Interpretací jsou stovky. Já vůbec nechápu, jak může  být někdo takto nabubřelý…    Jo, dohledal jsem to na BTS:  https://www.btm.cz/misijni_letaky/co-ma-koronavirus-spolecneho-s-bohem/
Nejnabubřelejší tu je Jiří Polák. Předvádí tu úplné Maniny.