Diskuze k článku: Rakousko-uherští dragouni proti českým evangelíkům, komunista Vojtěch Filip proti dragounům americkým

Na akci odpůrců průjezdu amerických dragounů vystoupil v sobotu 28. března šéf komunistů Vojtěch Filip. Podle článku z Aktuálně.cz z 28.3. nazvaném „Konvoj budí vášně“ řekl, že se "dragounské jízdy" konaly už za Rakouska-Uherska, aby přiměly české evangelíky přestoupit na katolickou víru. Nynější jízda má prý posloužit k umravnění neposlušného českého regionu. Nemohu nereagovat na Filipův výrok o českých evangelících.

Téma: mezi Skyllou Filipem a Charybdou Šimkem

Od: Anonym: Martin Danihelka93.99.117.--- )
Kdy: 10. 04. 2015 21:33
Předmět: mezi Skyllou Filipem a Charybdou Šimkem

Navigace: link | přehled | fórum
"Ve výčtu jmen bych mohl pokračovat. Chtěl bych jen zdůraznit, že čeští evangelíci nepotřebují, aby jejich osud připomínal právě Vojtěch Filip. Člověk, který podkopává českou demokracii a slouží zájmům Ruska."
- těžko říci, podle jaké optiky považovat Vojtěcha Filipa (jehož stranu jsem nikdy nevolil a nechystám se k tomu) za člověka, který "podkopává českou demokracii a slouží zájmům Ruska". Každopádně já jako český evangelík si dovolím Michalu Šimkovi (když už tady mluví bez konzultace se mnou i mým jménem) zdvořile říci, že nepotřebuji podobné sterilní antikomunistické agitky, aby se zastávaly mých zájmů nebo mé evangelické identity proti Vojtěchu Filipovi. Zároveň je mi žinantní, že se v tomto článku evangelickou identitou žongluje tak výrazně ve prospěch válečnických hodnot, ke kterým by si měl evangelík udržovat minimálně odstup. Závěrečná věta článku ("nejde totiž jen o vojáky jako takové, ale o přiznání se k hodnotám Pravdy, svobody, demokracie, práva a spravedlnosti") pak znamená v daném kontextu těžko obhajitelný patetický plk.
Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.72.broadband6.iol.cz )
Kdy: 13. 04. 2015 08:30
Předmět: Re: mezi Skyllou Filipem a Charybdou Šimkem

No je to názor autora, nemyslím si, že by bylo třeba se ohrazovat, že mluví za všechny evangelíky. Mě se článek líbí, obsahuje mnoho zajímavých informací o lidech, kteří se hlásili k evangelíkům. Dobrá reakce na komunistického politika.
Já bych vytknul jen poněkud přetažené srovnání, že chování rakouské armády za staré monarchie mohlo inspirovat Hitlera. Podle mého hrůzná ideologie holocaustu se spíše inspirovala středověkou segregací Židů do ghett a i takový Luther je znám svými antisemitskými výroky
No a druhá věc, co bych připomínkoval, tak to je přílišné zdůrazňování evangelictví známých a často pronásledovaných osobností 20. století. Oni jistě své postoje nestavěli jen na příslušnosti k církvi a bylo pronásledováno i mnoho katolíků, i lidí, kteří se nehlásili k žádné církvi. Nemám to rád, když se církev zpětně chlubí, jaké lidi měla ve svých řadách, když v době jejich života často k jejich pronásledování mlčela.
Od: Anonym: Martin Danihelka93.99.117.--- )
Kdy: 20. 04. 2015 09:33
Předmět: Re: mezi Skyllou Filipem a Charybdou Šimkem

Chování rakouské (i německé) armády za První světové války nejenom Hitlera inspirovat mohlo, ale také ho opravdu inspirovalo: http://www.valka.cz/clanek_14799.html. Určitě více než Lutherovy agresívní výpady proti Židům; Hitler nikdy nebyl protestant.
Rád bych se jenom v maximální stručnosti, bratře Kirschnere, pozastavil nad tím, s jakým gustem disktutujete ve facebookové skupině "Volba ředitele/ředitelky Ústavu pro studium totalitních režimů". Je to skupina extrémně nekorektní, neslušná, neférová a patologická a jakákoli dobře vychovaná osoba, zdaleka nejenom evangelická, by se tu nutně musela pohybovat s extrémními žaludečními tlaky. Považte třeba opakované sprosté výpady na faráře ČCE Zdeňka Bártu, které jsou v této skupině normou…
Od: Uživatel Evangnetu Martin Štěpán <>
Kdy: 13. 04. 2015 08:32
Předmět: Re: mezi Skyllou Filipem a Charybdou Šimkem

Děkuji za odpověď p Danielkovi. Reagovat na 1 větu celým odstavcem kdy dští oheň a síru na komunisty je trochu zbytečné. Mám pocit, že by věta neměla být hodnocena ani tak podle toho, kdo to řekl, jako spíše podle toho, co v ní bylo obsaženo. Protože pokud je to o nenávisti ke komunistům. tak podobných řečí jsme si vyslechli už dost. A to sem nepatří.