Diskuze k článku: Přátelé Herlíkovic chtějí přispět k poznání bolestivé minulosti Sudet

Rádi bychom Vás oslovili s plány občanského sdružení SEMPH (Sdružení evangelické mládeže - Přátelé Herlíkovic). Domníváme se, že po poněkud vyhrocené prezidentské kampani je nabídka našeho sdružení ještě více aktuální. Otázka odsunu sudetských Němců byla znovu otevřena a církev by měla aktivně přispět k úsilí o objektivní poznání historie a usmíření mezi Čechy a sudetskými Němci, ke kterému se přihlásila ve svém prohlášení již v roce 1995.

Téma: ".pamětní desku nespravedlivě zabitým... "jako prezident Gauck v Lidicích

Od: Anonym: František Karlík <> ( ---.89.broadband13.iol.cz )
Kdy: 11. 02. 2013 12:18
Předmět: ".pamětní desku nespravedlivě zabitým... "jako prezident Gauck v Lidicích

Navigace: link | přehled | fórum
Blahopřeji Přátelům Herlíkovic… k jejich činnosti. Je nesmírně důležité udržovat tato zařízení,a hlavně v tom duchovním zaměření, které se nabízí, či je východiskem z nouze /v případném Herlíkovickém sboru nejsou členové/ zvlášť, když naší církvi víceméně spadla do klína. Je nezbytné a hezké udržovat kontakty a uvědomovat si nové a nové způsoby vzájemné spolupráce. Měli bychom se však vyvarovat, ve snaze být co nejvstřícnější, přispívat k přepisování při hodnocení událostí, byť sebebolestivějších. Zarazila mě věta, ve které jsou nespravedlivě zabití Němci při odsunu víceméně přirovnáváni k obětem zběsilého, plánovaného nacistického teroru na neněmeckém obyvatelstvu. Je mi to nesmírně líto. Ale i to souvisí s tím obrovským počtem obyvatel německé národnosti. Zrádci museli odejít, a přirozeně odešli i se svými rodinami. S prarodiči i s dětmi. Je to přirozené. Ale i to mějme na paměti, pozastavujeme-li se nad tak vysokým počtem Němců, kteří naší zem opustili. A je přirozené, že i to mělo své špatné důsledky při odsunu. Avšak v žádném případě nechci schvalovat násilí na bezbranných! Jen bych nerad, aby smrt těch ubožáků byla srovnáváná s planovaným bestiálním nacistickým terorem. Ten měl prezident Gauck bezpochyb na mysli při své návštěvě Lidic. Naše přehodnocování dějin by vedlo k mimořádně závažnému přepisování evropských dějin. Vím, nelze klást vymezovací limity vůči obětem jakéhokoliv násilí. To bych si nedovolil a není to smyslem tohoto příspěvku. Nejsem proti žádné památce obětí lidského násil; avšak ty dvě násilné události nelze ! srovnávat, jak to vyznívá z příspěvku.
Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 12. 02. 2013 13:10
Předmět: Re: ".pamětní desku nespravedlivě zabitým... "jako prezident Gauck v Lidicích

Vážený pane Karlíku, děkuji za reakci. Máte pravdu, hrůzy války pociťujeme ještě dnes. Jsou v paměti (i předávaných po generace) mnoha lidí. Bohužel ale často i na principu kolektivní viny, tak, jak jsme si jako děti hráli podle televizního seriálu na "Čtyři z tanku a pes" a již v dětství tak přijímali reflexi války, "mrtví Němec dobrý Němec" nebo že každý Němec byl fašista.
Přímo v článku nesrovnáváme Lidice a zvěrstva při odsunu. Používáme slovo "podobné". Podle mého názoru je každý zločin nutné vyšetřit individuálně. Objevují se stále nové skutečnosti, které nebyly známé nebo zapomenuté. Např. v souvislosti kolem návštěvy pana prezidenta Gaucka se hodně o Lidicích psalo a historici vyvraceli tradovaný názor, že děti z Lidic byly poslány na převýchovu do německých rodin, ale že většina zahynula v plynových autech. Hromadných vražd Němců by se dalo též najit hodně. Postoloprty, oběti divokého transportu Němců z Brna nebo případ 265 postřílených žen a dětí v Horních Moštěnicích u Přerova. Literatury je dnes hodně, ale v obecném povědomí to není. Na mnoha takových místech by měly být pamětní desky.
Byl to jistě v mnoha případech důsledek vystupňované nenávisti Čechů po hrůzách války, které, jak píšete dosáhly obludných a plánovaných rozměrů. Ale já si myslím, že je třeba upozorňovat na to, že v jiných historických okolnostech by Češi mohli podlehnout podobnému fanatismu, jako Němci. Češi jako národ nejsou lepší než Němci. Na genocidních praktikách se podíleli i mnohé jiné národy, např. Ukrajinci. Volyňští Češi trpěli jak od Němců, tak od Ukrajinců a jako celek přežili jen díky příslibu povalečného odchodu do ČSR. Myšlenka národního státu bez etnických menšin byla v celé Evropě po válce zcela běžná a takové štěstí mírového spolužití různých národu v jednom státě, jako je třeba ve Švýcarsku, jsme bohužel neměli. Pěkně o tom píše v časopisu Respekt č.6. historik Adrian von Arburg, který pro nakladatelství Zdeňka Susy pracuje na obsáhlé dokumentaci o odsunu a poválečném dosídlování pohraničí.
Němci v Sudetech žili po staletí a až od 19. století se vztah z Čechy zásadně zhoršil, v souvislosti s rozvojem nacionalismu a myšlenek o národním států. Jejich deziluze po vzniku Československa byla jistě velká, zejména v oblastech, kde tvořili drtivou většinu obyvatel. Myšlenka československého národa byla pěkná, ale nenašla uplatnění ani u spolužití Čechů a Slováků, kteří také, když měli možnost se osamostatnit, této možnosti využili, ať již díky silovému řešení v r. 1939 nebo definitivně mírovou cestou před 20 lety. Případ Němců s neslovanským jazykem byl mnohém složitější, protože nežili v homogenním celku, řekněme v jednom koutu republiky, ale jak víme po celém obvodu hranic i v menších enklávách ve vnitrozemí. Zde si netroufám nabízet jednoduchá řešení a do jisté míry chápu, že po hrůzách války byl odsun menší nutné zlo.
V knize "Rozdělující zeď je zbořena", kterou vydala Česko-německá pracovní skupina ČCE a Evangelické církve v Německu se píše: "Mnozí z těch sudetských Němců, kteří nadšeně vítali Hitlerovou armádu, se posléze přesvědčili, že byli podvedeni. Pro nacistickou správu zůstali méně spolehlivými, za války byli záměrně posíláni na nejhorší bojiště a množství jich padlo. Sudetští Němci tak byli nejen nositeli, ale současně i oběťmi nacismu.
Výše uvedené jsou moje úvahy, jak se na situaci snažím hledět s odstupem 70 let od války a též jako nehistorik, takže nemusí být vše přesné. Tento odstup může být dobrý pro objektivní popsání a zdokumentování tehdejších událostí bez zbytečného zneužívání této karty v politickém boji. Je také dobré si připomínat, že již nikdy se nevrátí věci do stavu jaké byly, jak to pěkné popisuje a nabízí i východisko dokument ČCE k této otázce. Tímto citátem bych rád uzavřel svůj příspěvek: „I když nám to může být líto, návrat k dřívějším poměrům není možný; o co jsme všichni přišli, je nutno přičíst k válečným ztrátám. Jediné, co zbývá, je vyjít ze statu quo bez vzájemného obviňování a požadavků a budovat naše vztahy od základu znova" http://www.christnet.cz/zpravy/24923/evangelici_pripomneli_dokumenty_k_problematice_vysidleni_sudetskych_nemcu.url
Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 13. 02. 2013 08:59
Předmět: Masakr v Horních Moštěnicích u Přerova

Včera jsem tu psal o masakru v Horních Moštěnicích u Přerova. Ještě jsem pak zjistil, že událost je docela dobře na internetu dokumentovaná. Zde je pár odkazů:
Muselo to být otřesné, Navíc se ukázalo, že mezi povražděnými bylo i několik antinacistů aktivně podporujících partyzány a Slovenské národní povstání a že třicet lidí bylo slovenské národnosti. Hlavní obžalovaný za tyto vraždy dostal po dvou letech ve vězení od Gottwalda amnestii a působil v následných letech jako vysoký funkcionář Svazu protifašistických bojovníků.
Napadlo mě při té příležitosti napsat starostovi a informovat se na pamětní desku. Toto mi odepsal:
"Děkuji za připomenutí. Pamětní deska zatím není žádná.
V loňském roce byla ve zdejším kostele sloužena mše svatá za oběti
tohoto masakru. Zařadím tento bod na jednání Rady obce a pokud
bude souhlas, tak určitě něco zřídíme a k výročí připravíme setkání."
Přeji příjemný den
Ing. Vladimír Martínek
starosta obce
Od: Uživatel Evangnetu David Geisler <>
Kdy: 13. 02. 2013 11:57
Předmět: Re: Masakr v Horních Moštěnicích u Přerova

Tož… pěkné svinstvo to teda bylo!
Poručík Karol Pazúr z Obranného zpravodajství si při svém zločinu nezadal ve své bestialitě s praxí jednotek SS. A pak působil ve Svazu protifašistických bojovníků! Inu… chucpe…
Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 18. 02. 2013 00:28
Předmět: Veselejší vzpomínky na německou historii

Ano, máte pravdu jak stojí v závěru hesla wikipedie o masakru V Moštěnicích, největší čeští znalci, co se tohoto masakru týče, František Hýbl a Tomáš Staněk (Staněk je mimojiné též spoluautor rozsáhle monografie o odsunu, která vychází v nakladatelství Z. Susy), označují shodně celou událost za naprosto výjimečnou, která se svojí bestialitou vymyká všem ostatním zvěrstvům, k jakým v moderních dějinách Moravy došlo. Zejména složení obětí: 120 žen a 74 dětí povražděných za jednu noc, nemá podle nich obdobu dokonce ani v žádném z masakrů, které na Moravě spáchali nacisté. A to vše jen díky náhodnému osudovému setkání dvou vlaků na nádraží v Přerově. Jsem zvědavý, zda zastupitelstvo bude souhlasit s odhalením pamětní desky, už proto, že většina českého národa o tom nic neví.
Kromě hrůzných událostí se ale může vzpomínat i na veselejší věci z německé historie a navazovat bližší vztahy s Němci, jak o to usiluje i naše sdružení.
Já jsem se vrátil z Krkonoš a mám radost z návštěvy v hlavním stanu :-) našeho sdružení v jedné ze starých bytovek po Němcích ve Vrchlabí. Telelefonicky jsme hovořili s paní Buchbergerovou (je ji již skoro devadesát), kterou vysídlili v r. 46 z Herlíkovic z hlavní budovy Horského domova (tenkrát to byl hostinec U slunce - Gasthaus zur Sonne, btw: vhodné jméno pro chalupu na jižním svahu). Její dědeček Franz Erben daroval pozemek na kostel a věnoval i min. 100,- rakouských korun na jeho stavbu. Tehdy to byl jistě solidní obnos. Kostel bude mít za rok 110. výročí posvěcení. Menší generálku na slavnost bychom rádi uspořádali poslední víkend v květnu (24 -26.5.), která začne již v pátek Nocí kostelů). Škoda, že většina pamětníků z Německa má již svůj věk na cestování do Čech.
Dějiny tak mohou pěkně ožít skrz ještě žijící lidi. Paní Buchbergerová si pamatuje i na dceru a vnoučata starého Fischera vedle z Kunzárny. Podle seznamu odsunutých z archivu v Trutnově ( viz: http://kirschner.rajce.idnes.cz/Herlikovice_-ztracene_Sudety/#foto1-2013093.jpg ) by to mohl Gunter a Gottfired. Těm bylo při odsunu 2 a 5 let. Třeba je také vypátráme a přispějí na svoji chaloupku :-).
Dcera, kterou paní Buchbergerová zmiňuje by mohla být též snacha a manželka Heinricha Fischera zvaného Hamburčan, který jako námořník zahynul za války někde v Atlantiku. O kontroverzním příběhu "Hamburčana" z Krkonoš bude více v únorové příloze Evangelického týdeníků, která je celá věnovaná Herlíkovicím. Dočtěte se více i požáru hlavní budovy v 86 roce ze vzpomínek českých pamětníků.
Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 22. 02. 2013 08:58
Předmět: Nečas v Bavorském zemském sněmu a postoje evangelických teologů k odsunu

Tak to se mi líbí:
Nečas jako první premier vystoupil v Bavorském zemském sněmu: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=772074&;fb_comment_id=fbc_292517130875661_1306520_292578577536183
Jsa informátor kopíruji i odkaz na hlášku z facebooku o vztahu evangelických teologů k odsunu. Této studií se aktuálně věnuje historik Vít Machálek:
Machálek: "Jako historik se momentálně zabývám postoji evangelických teologů poválečné doby k "odsunu". Prof. Souček roku 1945 poukázal na to, že příslušná legislativa (natož praxe) nedotatečně rozlišuje - stejným způsobem byli potrestáni jak nacisté, tak ti, kteří s nacismem nesouhlasili, ale ze strachu proti němu aktivně nevystupovali. Prof. Říčan o dva roky později po zveřejnění zprávy o "českém /rudém?/ gestapismu", k jehož projevům např. v Kolíně Češi ze strachu mlčeli, psal o tom, že je tísnivé domýšlet otázku našeho mravního práva trestat Němce odsunem. A po únoru 1948 Souček označil komunistický puč za trest, který nás postihl v důsledku našeho propadnutí nezřízenému nacionalismu…"
Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 10. 04. 2013 08:43
Předmět: Nové fotky z Herlíkovic z doby starého režimu

Na mém albu fotografií z období života Herlíkovic za starého režimu jsou nové fotky z archivu pana Jaroslava Duška (50-60. léta) a pana Morávka z let 70-tých.
Připomínám i odkaz na sudetoněmeckou historii Herlíkovic:
A nakonec pozvánka na jarní brigádu od 26. do 28. dubna. Není samozřejmě jen pro mládež, starší generace mohou mít k místo bližší vztah. Více info a přihlášení (kvůli počtu jídel je zde). Můžete přijet pracovat bez ohlášení i na jeden den v sobotu, pokud nebudete požadovat oběd. Při akcích pod hlavičkou Sdružení evangelické mládeže jsou automaticky pojištění při práci i náhodní kolemjdoucí :-)
Od: Uživatel Evangnetu Jan Kirschner <>
Kdy: 13. 09. 2013 21:36
Předmět: Nové fotky z Herlíkovic z doby starého režimu - Přemysl Kielar Oráč:-)

Vážení, přidal jsem na konec fotoalba "Herlíkovické epopeje" nové fotky, tentokrát z archivu Pavla a Ljuby Kielarových.
Myslím, že Pavel by trumfnul Přemysla Oráče :-) Fotky jsou z konce 80-tých let.
Dále se můžete podívat na fotoalbum z našeho česko-německého work campu. http://kirschner.rajce.idnes.cz/Herlikovice_-workcamp_2013/
Udělali jsme poslední týden v srpnu spoustu práce. Zejména se naštípala slušná hromádka dřeva pro topení na Hlavní budově a natřeli jsme Kunzárnu v česko-německých barvách :-)
Náklady na work camp(příprava, doprava, barvy a další materiál) byly ve výši 12 tis.Kč. Z dotace ministerstva školství jsme dostali 5 tis. a z vlastních zdrojů musíme uhradit 7 tis.
Za každý příspěvek na účet: 2700264997/2010 budeme proto vděčni a můžeme též nabídnout k sponzorskému prodeji knihu o německé historii Herlíkovic.
Ubytování a stravu brigádníků hradila evangelická církev, částečně též z grantu švýcarské evangelické nadace HEKS.
Od: Uživatel Evangnetu Jan Kirschner <>
Kdy: 07. 01. 2014 10:29
Předmět: Novoroční informace o.s. SEM Přátelé Herlíkovic

Dobrý den,
rád bych Vás krátce informoval o aktivitách o.s. SEM Přátelé Herlíkovic od konce léta. Vše podstatné naleznete v článku na stránkách našeho sdružení:
Přijeďte si zalyžovat (v této teplé zimě jsou Krkonoše jedním z mála míst, kde se lyžovat dá) nebo s námi oslavte v červnu 110. výročí dokončení původně německého kostela, dnes nejvýše položeného chrámu ČCE. Kroje jsou vítány :-)