Odpověď na příspěvek: Veselejší vzpomínky na německou historii

Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 18. 02. 2013 00:28
Předmět: Veselejší vzpomínky na německou historii

Ano, máte pravdu jak stojí v závěru hesla wikipedie o masakru V Moštěnicích, největší čeští znalci, co se tohoto masakru týče, František Hýbl a Tomáš Staněk (Staněk je mimojiné též spoluautor rozsáhle monografie o odsunu, která vychází v nakladatelství Z. Susy), označují shodně celou událost za naprosto výjimečnou, která se svojí bestialitou vymyká všem ostatním zvěrstvům, k jakým v moderních dějinách Moravy došlo. Zejména složení obětí: 120 žen a 74 dětí povražděných za jednu noc, nemá podle nich obdobu dokonce ani v žádném z masakrů, které na Moravě spáchali nacisté. A to vše jen díky náhodnému osudovému setkání dvou vlaků na nádraží v Přerově. Jsem zvědavý, zda zastupitelstvo bude souhlasit s odhalením pamětní desky, už proto, že většina českého národa o tom nic neví.
Kromě hrůzných událostí se ale může vzpomínat i na veselejší věci z německé historie a navazovat bližší vztahy s Němci, jak o to usiluje i naše sdružení.
Já jsem se vrátil z Krkonoš a mám radost z návštěvy v hlavním stanu :-) našeho sdružení v jedné ze starých bytovek po Němcích ve Vrchlabí. Telelefonicky jsme hovořili s paní Buchbergerovou (je ji již skoro devadesát), kterou vysídlili v r. 46 z Herlíkovic z hlavní budovy Horského domova (tenkrát to byl hostinec U slunce - Gasthaus zur Sonne, btw: vhodné jméno pro chalupu na jižním svahu). Její dědeček Franz Erben daroval pozemek na kostel a věnoval i min. 100,- rakouských korun na jeho stavbu. Tehdy to byl jistě solidní obnos. Kostel bude mít za rok 110. výročí posvěcení. Menší generálku na slavnost bychom rádi uspořádali poslední víkend v květnu (24 -26.5.), která začne již v pátek Nocí kostelů). Škoda, že většina pamětníků z Německa má již svůj věk na cestování do Čech.
Dějiny tak mohou pěkně ožít skrz ještě žijící lidi. Paní Buchbergerová si pamatuje i na dceru a vnoučata starého Fischera vedle z Kunzárny. Podle seznamu odsunutých z archivu v Trutnově ( viz: http://kirschner.rajce.idnes.cz/Herlikovice_-ztracene_Sudety/#foto1-2013093.jpg ) by to mohl Gunter a Gottfired. Těm bylo při odsunu 2 a 5 let. Třeba je také vypátráme a přispějí na svoji chaloupku :-).
Dcera, kterou paní Buchbergerová zmiňuje by mohla být též snacha a manželka Heinricha Fischera zvaného Hamburčan, který jako námořník zahynul za války někde v Atlantiku. O kontroverzním příběhu "Hamburčana" z Krkonoš bude více v únorové příloze Evangelického týdeníků, která je celá věnovaná Herlíkovicím. Dočtěte se více i požáru hlavní budovy v 86 roce ze vzpomínek českých pamětníků.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód