Diskuze k článku: Poděkování synodní radě

K vyjádření synodní rady k vývoji ve společnosti
Chtěl bych vyjádřit poděkování za to, že se synodní rada odhodlala k takto konkrétnímu prohlášení, které vyvolává různé reakce, kladné i kritické, přijímající i odmítající.

Téma: Vidím to také tak

Od: Kazatel ČCE Jan Dus <>
Kdy: 06. 12. 2012 22:00
Předmět: Vidím to také tak

Navigace: link | přehled | fórum
Nevzpomínám si, kdy v nedávné minulosti vyvolalo prohlášení synodní rady takto ostrou diskusi. Vážím si toho, že se synodní rada rozhodla ke zřetelnému vyjádření. Od vedení své církve nečekám, že nám bude sdělovat to, co už všichni dávno víme, ale že se nebude bát břitkých soudů. Takové prohlášení synodní rady je a já jsem za ně vděčný. Jan Dus z Poličky
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 07. 12. 2012 11:18
Předmět: Re: Vidím to také tak

Diskuse to vyvolalo, protože to s.čka (jako většina synodněradních prohlášení), ne proto že je to břitké.
Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 08. 12. 2012 10:56
Předmět: Zbytečně vyhraněné formy protestu a souhlasu

Osobně si myslím, že je téma zbytečně dramatizované. Již ty názvy příspěvků a reakce formou otevřených dopisů. Pak je to jak na houpačce, jednou ostrý protest, následně vyjádření poděkování. Lepší by byla forma publicistiky nebo názorového článku, bez tak vyhraněných nadpisů. Nadpis by měl spíše vyjadřovat obsah nesouhlasu nebo naopak souhlasu.
Je to zřejmě problém otevřené diskuze v této církvi. Na jedné straně synodní rada málo veřejně prezentuje své výstupy z jednání (mám na mysli zápisy na e-cirkev.cz - mnohé senioráty svoji agendu na internetu prezentují daleko lépe (např. podklady pro jednání konventu a kompletní zápisy z jednání - viz. stránky Poděbradského, Královehradeckého nebo Ústeckého seniorátu)). Na straně druhé je vše, co pochází z ustředí církve, vnímáno zbytečně negativně.
Ostrost této diskuze je možná umocněná tím, že reakce proti prohlášení synodní rady pocházejí převážně z řad odpůrců restitucí a došlo ke spojení těchto témat. Jsem rád, že nějaký zákon o vyrovnání státu a církví byl přijat. Je to jistě kompromis, osobně doufám, že dobrý. Já dohodu vnímám i jako ekumenický krok, nikoliv za zaprodání se katolíkům. Tento aspekt ve svém příspěvku otevřel Tomáš Molnár, a myslím si, že by jej měl lépe vysvětlit a třeba i konkretizovat osobu, kterou jmenuje. Předpokládám, že má na mysli kardinála Duku.
Sám jsem výrazně proti komunismu, který zdevastoval za minulého režimu naši zemí. Proto souhlasím s Davidem Sedláčkem, že je ostuda, když je v západních Čechách v zastupitelstvu bývalý pohraničník a tak prohlášení vítám. Na straně druhé, nemáme zkušenost západních zemí, kde se komunistické strany profilují celkem demokraticky a tak je možné, aby v katolické Itálii měli komunistického prezidenta, který je celkem oblíbený. ( alespoň to tvrdí dva moji přátelé, kteří Itálii dobře znají , jeden z nich napsal tento článek, který též souvisí s tématem: viz: http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3989 )
Jsem rád, že máme reformní vládu, ale ne všechny jejich kroky považuji za dobré. Vítám nedávné rozhodnutí ústavního soudu o zrušení povinné práce nezaměstnaných, navíc označených barevnou vestou (označování lidí jsme tu již měli -Židy žlutou hvězdou nebo po válce Němce bílou páskou). V souvislosti s protestem proti restitucím se zformovalo docela silné hnutí mezi křesťany a mělo by být bráno vážně. Zákon o vyrovnání byl již přijat, snad to bude ku prospěchu církví i státu. S tím již nic moc nenaděláme. Sociální důrazy, které tato platforma prezentuje, stále trvají a měly by být minimálně diskutovány.
Od: Anonym: Plachý Antonín <> ( ---.102.142.82.static.b26.cz )
Kdy: 09. 12. 2012 20:42
Předmět: Re: Vidím to také tak

Kazatel ČCE Jan Dus napsal(a):
 Nevzpomínám si, kdy v nedávné minulosti vyvolalo prohlášení synodní rady  takto ostrou diskusi. Vážím si toho, že se synodní rada rozhodla ke  zřetelnému vyjádření. Od vedení své církve nečekám, že nám bude sdělovat to,  co už všichni dávno víme, ale že se nebude bát břitkých soudů. Takové  prohlášení synodní rady je a já jsem za ně vděčný. Jan Dus z Poličky
Synodní rada čas od času udělá své prohlášení. Je to prohlášení orgánu, který jsme si zvolili a který někdy více někdy méně respektujeme. Jářku, nemají to jednoduché, nevyjádři se, jsou napadaní, že mlčí, okud se vyjádři se, jsou napadaní, že se vyjádřili. Situace není jednoduché, kdo kritizuje spojení KSČM ve vládě (prozatím krajské) je podezřelý, že nectí demokracii. Vždyť lid, nejen pracující dal převážně své hlasy ČSSD a KSČM, což skoro vychází na stejno. Nakonec se v mnoha krajích dovedli koaličně domluvit, a že je zde úplně "náhodou" nějaký ctitel pohraniční stráže (Karlovarský kraj) to tolik nevadí. Když jsem si přečetl „Vyjádření SR k vývoji společnosti“ nějak jsem se mi ulevilo. Moc bych chtěl všem v synodní radě poděkovat. Dovedu si představit, že dostanou i nesouhlasné reakce, možná až nenávistné, ale pro mne, pro jednoho z mnoha běžných členů ČCE, kteří žijí v praktickém životě je to prohlášení hodně důležité. V dnešní době jsou v menšině ti, kteří naproti konzumní společnosti vše přijímající dovedou pozvednout svůj hlas proti politickému nebezpečí, a jak jinak jsou za to odsuzování. Prohlášení synodní rady nevnímám jako hodnocení politické situace nebo jako zkratkovité hodnocení výsledku voleb. Zkrátka členové synodní rady nazvali věci pravými jmény, je to jasné a srozumitelné. V našem Moravskoslezském kraji vládne již druhé období ČSSD a KSČM. Náměstek po sociální věci je zasloužilý komunista s titulem RSDr. (v jeho životopise je uvedeno, že absolvoval „vysokou školu humanitárních studii v Moskvě“). Žel i mnozí vedoucí pracovníci nejrůznějších sociálních služeb říkají, že je to v celku hodný a vstřícný člověk. Našel jsem několik jeho článku ve stalinistickém plátku Haló noviny, kde už to nebyl milý a vstřícný člověk, ale jasný stalinista, který vede třídní boj. Ale to je jen okrajový názor člověka, který se pohybuje ve společnosti a často v té chudé, jejichž hlas není mnoho slyšet. Jsem rád, že církev má snad „prorocký“ hlas a pojmenovává věci tak jsou. Nebo je snad lépe mlčet a pak se přidat s tím, že jsme si to stejně tak mysleli? Určitě se najdou různé názory, které budou hodnotit církev za svá prohlášení jak kdysi tak nyní. Můj hlas je ale v této chvíli pro toto prohlášení, nic více, nic méně. Na druhou stranu vnímám, že se vládnoucí koalice provinila a nemá důvěru. Snad mohu zmínit z oblasti, kterou se zabývám působení ministerstva práce a sociálních věcí. Myslím si, že bývalý ministr a jeho spolupracovníci nemohli vytvořit více negativních rozhodnutí. A tato vláda to odsouhlasila a podpořila byt´ nyní se vyjadřuje ke zrušení některých svých rozhodnutí (např.sKarta). A už vůbec nehodnotím různé další kauzy, které popisuji sdělovací prostředky. Záleží opravdu na nás, zda budeme v rámci demokracie respektovat volbu KSČM spolu s ČSSD nebo budeme hledat jinou alternativu. Pro všechny přemýšlející doporučuji navštívit webové stránky Post Bellum nebo pozvat Mikuláše Kroupu, ředitele této neziskové organizace třeba na sborovou besedu. A na druhou stranu si občas přečíst "Halo noviny," je to hodně zajímavé a poučné čtení.
Antonín Plachý
Od: Uživatel Evangnetu David Geisler <>
Kdy: 11. 12. 2012 12:07
Předmět: Re: Vidím to také tak

Ano, taky doporučuji pro všechny, kteří chtějí přemýšlet o demokracii, navštívit web neziskovky Post Bellum:
Od: Anonym: Pepin ze Sedlčan---.raabnet.net )
Kdy: 14. 12. 2012 22:54
Předmět: Prohlášení SR k potratům

Zajímalo by mě, kdy vydá SR stanovisko k potratům nebo k eutanazii. Mají strach, aby třeba někoho neurazili?