Odpověď na příspěvek: Re: Vidím to také tak

Od: Anonym: Plachý Antonín <> ( ---.102.142.82.static.b26.cz )
Kdy: 09. 12. 2012 20:42
Předmět: Re: Vidím to také tak

Kazatel ČCE Jan Dus napsal(a):
 Nevzpomínám si, kdy v nedávné minulosti vyvolalo prohlášení synodní rady  takto ostrou diskusi. Vážím si toho, že se synodní rada rozhodla ke  zřetelnému vyjádření. Od vedení své církve nečekám, že nám bude sdělovat to,  co už všichni dávno víme, ale že se nebude bát břitkých soudů. Takové  prohlášení synodní rady je a já jsem za ně vděčný. Jan Dus z Poličky
Synodní rada čas od času udělá své prohlášení. Je to prohlášení orgánu, který jsme si zvolili a který někdy více někdy méně respektujeme. Jářku, nemají to jednoduché, nevyjádři se, jsou napadaní, že mlčí, okud se vyjádři se, jsou napadaní, že se vyjádřili. Situace není jednoduché, kdo kritizuje spojení KSČM ve vládě (prozatím krajské) je podezřelý, že nectí demokracii. Vždyť lid, nejen pracující dal převážně své hlasy ČSSD a KSČM, což skoro vychází na stejno. Nakonec se v mnoha krajích dovedli koaličně domluvit, a že je zde úplně "náhodou" nějaký ctitel pohraniční stráže (Karlovarský kraj) to tolik nevadí. Když jsem si přečetl „Vyjádření SR k vývoji společnosti“ nějak jsem se mi ulevilo. Moc bych chtěl všem v synodní radě poděkovat. Dovedu si představit, že dostanou i nesouhlasné reakce, možná až nenávistné, ale pro mne, pro jednoho z mnoha běžných členů ČCE, kteří žijí v praktickém životě je to prohlášení hodně důležité. V dnešní době jsou v menšině ti, kteří naproti konzumní společnosti vše přijímající dovedou pozvednout svůj hlas proti politickému nebezpečí, a jak jinak jsou za to odsuzování. Prohlášení synodní rady nevnímám jako hodnocení politické situace nebo jako zkratkovité hodnocení výsledku voleb. Zkrátka členové synodní rady nazvali věci pravými jmény, je to jasné a srozumitelné. V našem Moravskoslezském kraji vládne již druhé období ČSSD a KSČM. Náměstek po sociální věci je zasloužilý komunista s titulem RSDr. (v jeho životopise je uvedeno, že absolvoval „vysokou školu humanitárních studii v Moskvě“). Žel i mnozí vedoucí pracovníci nejrůznějších sociálních služeb říkají, že je to v celku hodný a vstřícný člověk. Našel jsem několik jeho článku ve stalinistickém plátku Haló noviny, kde už to nebyl milý a vstřícný člověk, ale jasný stalinista, který vede třídní boj. Ale to je jen okrajový názor člověka, který se pohybuje ve společnosti a často v té chudé, jejichž hlas není mnoho slyšet. Jsem rád, že církev má snad „prorocký“ hlas a pojmenovává věci tak jsou. Nebo je snad lépe mlčet a pak se přidat s tím, že jsme si to stejně tak mysleli? Určitě se najdou různé názory, které budou hodnotit církev za svá prohlášení jak kdysi tak nyní. Můj hlas je ale v této chvíli pro toto prohlášení, nic více, nic méně. Na druhou stranu vnímám, že se vládnoucí koalice provinila a nemá důvěru. Snad mohu zmínit z oblasti, kterou se zabývám působení ministerstva práce a sociálních věcí. Myslím si, že bývalý ministr a jeho spolupracovníci nemohli vytvořit více negativních rozhodnutí. A tato vláda to odsouhlasila a podpořila byt´ nyní se vyjadřuje ke zrušení některých svých rozhodnutí (např.sKarta). A už vůbec nehodnotím různé další kauzy, které popisuji sdělovací prostředky. Záleží opravdu na nás, zda budeme v rámci demokracie respektovat volbu KSČM spolu s ČSSD nebo budeme hledat jinou alternativu. Pro všechny přemýšlející doporučuji navštívit webové stránky Post Bellum nebo pozvat Mikuláše Kroupu, ředitele této neziskové organizace třeba na sborovou besedu. A na druhou stranu si občas přečíst "Halo noviny," je to hodně zajímavé a poučné čtení.
Antonín Plachý

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód