Odpověď na příspěvek: Zbytečně vyhraněné formy protestu a souhlasu

Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.144.broadband6.iol.cz )
Kdy: 08. 12. 2012 10:56
Předmět: Zbytečně vyhraněné formy protestu a souhlasu

Osobně si myslím, že je téma zbytečně dramatizované. Již ty názvy příspěvků a reakce formou otevřených dopisů. Pak je to jak na houpačce, jednou ostrý protest, následně vyjádření poděkování. Lepší by byla forma publicistiky nebo názorového článku, bez tak vyhraněných nadpisů. Nadpis by měl spíše vyjadřovat obsah nesouhlasu nebo naopak souhlasu.
Je to zřejmě problém otevřené diskuze v této církvi. Na jedné straně synodní rada málo veřejně prezentuje své výstupy z jednání (mám na mysli zápisy na e-cirkev.cz - mnohé senioráty svoji agendu na internetu prezentují daleko lépe (např. podklady pro jednání konventu a kompletní zápisy z jednání - viz. stránky Poděbradského, Královehradeckého nebo Ústeckého seniorátu)). Na straně druhé je vše, co pochází z ustředí církve, vnímáno zbytečně negativně.
Ostrost této diskuze je možná umocněná tím, že reakce proti prohlášení synodní rady pocházejí převážně z řad odpůrců restitucí a došlo ke spojení těchto témat. Jsem rád, že nějaký zákon o vyrovnání státu a církví byl přijat. Je to jistě kompromis, osobně doufám, že dobrý. Já dohodu vnímám i jako ekumenický krok, nikoliv za zaprodání se katolíkům. Tento aspekt ve svém příspěvku otevřel Tomáš Molnár, a myslím si, že by jej měl lépe vysvětlit a třeba i konkretizovat osobu, kterou jmenuje. Předpokládám, že má na mysli kardinála Duku.
Sám jsem výrazně proti komunismu, který zdevastoval za minulého režimu naši zemí. Proto souhlasím s Davidem Sedláčkem, že je ostuda, když je v západních Čechách v zastupitelstvu bývalý pohraničník a tak prohlášení vítám. Na straně druhé, nemáme zkušenost západních zemí, kde se komunistické strany profilují celkem demokraticky a tak je možné, aby v katolické Itálii měli komunistického prezidenta, který je celkem oblíbený. ( alespoň to tvrdí dva moji přátelé, kteří Itálii dobře znají , jeden z nich napsal tento článek, který též souvisí s tématem: viz: http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3989 )
Jsem rád, že máme reformní vládu, ale ne všechny jejich kroky považuji za dobré. Vítám nedávné rozhodnutí ústavního soudu o zrušení povinné práce nezaměstnaných, navíc označených barevnou vestou (označování lidí jsme tu již měli -Židy žlutou hvězdou nebo po válce Němce bílou páskou). V souvislosti s protestem proti restitucím se zformovalo docela silné hnutí mezi křesťany a mělo by být bráno vážně. Zákon o vyrovnání byl již přijat, snad to bude ku prospěchu církví i státu. S tím již nic moc nenaděláme. Sociální důrazy, které tato platforma prezentuje, stále trvají a měly by být minimálně diskutovány.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód