Diskuze k článku: Dopis Evangnetu synodní radě ČCE

Za projekt nově budovaných církevních stránek oslovil bratr Jan Mamula správce a tvůrce Evangnetu. Zveřejňujeme odpověď adresovanou synodní radě ČCE a vedoucí tajemnici ÚCK. Jako přílohu dopisu obdrželi adresáti také rekapitulaci nabízených služeb.

Téma: zděšení kam se podíváš...

Od: Kazatel ČCE Štěpán Brodský <>
Kdy: 11. 02. 2009 09:58
Předmět: zděšení kam se podíváš...

Navigace: link | přehled | fórum
Je to trochu silný kafe, ten název, ale právě jeho alarmující tón je důležitý. Jen pár myšlenek a taky jeden čin nad tématem téhle diskuse. Mrzí mne, že dopis Evangnetu není podepsán jménem. Předpoládám, že jde o shodu mezi správci Evangnetu, ale bylo by zajímavé vědět, kdo odpovědi formuloval. Nebylo by to jen zajímavé, na tom statně nesejde, přijde mi, že by to byla slušnost. To je ovšem jediná výtka, kterou vůči Evangnetu mám.
Za ta léta, co je Evangnet Evangnetem jsem jeho uživatelem nejen kvůli zaměstnání. A co je na Evangnetu absolutní předností je vstřícnost, ochota k diskusi. Cokoli jsme kdy potřeboval (ve věci web služeb) a konzultoval s Evangnetem, bylo vtřícně přijato, probráno, řešeno. Přesně tak jak to má být, to se některými institucemi na evangelickém poli vůbec nedá srovnat. Věda, že Evangnet je jen nezávislým sdružením stydím se spíše jednak za svoji osobu, že ho tak využívám a zatím nepodporuji a taky za církev, že ho tak využívá a málo podporuje. Takže krize nekrize letos přispěju Evangnetu na provoz a práci (a udělám to hned, jak dopíšu tenhle text).
Něco drobátko vím o projektu ECirkev.cz. Protože oficiálních informací není (nebo jsem je přehlédl), jsou ty moje neoficiální, ale já z nich vyvodil, že ECirkev.cz bude spíše elektronický časopis. Pěkná čistá grafika, obrázky, články lahodící duchu evangelíka, presentující evangelíka v dnešní společnosti, takový počteníčko, přehled o životě a pestrosti církve, taková výkladní skříňka ČCE, hezká na pohled, decentní, pravdivá, svědčící. A představoval jsem si jak žije vedle Evangnetu vlastním životem, podobně třeba jako si žije třeba Coena.
Proč ale Ecírkev píše dopis Evangnetu, ve kterém mu oznamuje, že chce přebrat jeho místo? (alespoň v části jeho působnosti ale myslím, že podstatné) Jako by oznamovala, že hodlá vyhrát válku (kterou za chvíli vyhlásí). Jestli za Ecírkví stojí snaha povzednout webovou presentaci ČCE (a třeba evangelictví v ČR vůbec) a začínají takovým dopisem, ze kterého jsme mohli číst útržky (vím jsou to jenom útržky, jen nevím jestli je to polehčující okolnost) děsím se toho, co na Ecírkvi.cz bude. A proč vůbec začínají konfrontací s průkopníkem webpresentace pro evangelíky (byť hodně pracovní ale o tu tuším jde; ta komunitní se rozvíjí postupně…)
Neumíme komunikovat (včetně mne, i tenhle dopis k tomu poskytne spousty důkazů) Všechno se pak bude vysvětlovat, že to člověk tak nemyslel, a že to myslel jinak, ale že to blbě napsal, a že chtěl vlastně to či ono…) Neumíme komunikovat, sednout si k jednomu stolu a říct si navzájem, co chceme a kam míříme, a sdílet se o svoje cíle s druhými. Ale když se to nenaučíme, tak je jakákoli presentace ať internetová nebo papírová na houby. Zase se stane jen prostorem, kde povedeme konfrontační diskuse, nebo budeme uveřejňovat své archiválie. Neumíme říct druhému, že to co dělá, je dobré a že se nám to líbí (alespoň v tom či v tom) a že to používáme a že je dobře, že to dělají. Spíš najdeme těch pár chybiček, kterých se každý dopouštíme (ale vidíme je především na druhých) a o ně opřeme arumentaci, jak to ten druhý dělá všelijak a ať to někdo převezme… nebo my sami? (a bude se to dělat dál, možná i stejně dobře, ale zase s jinými, možná stejnými chybičkami). Že tohle někoho napadne v našem společenství mě děsí.
Pojďme o tom všem přemýšlet a udělejme si na tuhle věc názor, ovlivňujme rozhodující instituce ať rozhodují dobře a především mějme na paměti, že každá webová stránka je životaschopná jen do té míry, pokud na ní budou mít potřebu lidé klikat. To by mělo rozhodnout o smysluplnosti a užitečnosti jakéhokoli projektu. Na Evangnet klikám pravidelně už osm let. (PS: podepsán jsem nahoře:-))
Od: Kazatel ČCE Štěpán Brodský <>
Kdy: 11. 02. 2009 10:11
Předmět: Re: zděšení kam se podíváš...

Váhal jsem, ale zveřejním to: Pravě jsem Evangnetu poslal 1000,- Kč jako výraz podpory a taky vyjádření, že peníze skutečně pomáhají a má smysl je dávat na dobré věci, od toho mě ani takoví vykukové prokopové, ani pochybovači luciky10 ani rozhodnutí staršovstev dvořákovejch neodradí. Ať neodradí ani vás…
Od: Správci Evangnetu (Petr Tomášek) <>
Kdy: 11. 02. 2009 11:12
Předmět: Re: zděšení kam se podíváš...

Kazatel ČCE Štěpán Brodský napsal(a):
Mrzí mne, že dopis Evangnetu není podepsán jménem. Předpoládám, že jde o shodu mezi správci Evangnetu, ale bylo by zajímavé vědět, kdo odpovědi formuloval. Nebylo by to jen zajímavé, na tom statně nesejde, přijde mi, že by to byla slušnost. To je ovšem jediná výtka, kterou vůči Evangnetu mám.
Dopis je kolektivním dílem: nejvtší zásluhu na něm mají Filip Keller, Tomáš Hančil a Honza Plecháček; některé drobnosti ve formulacích mám na svědomí já a k opravě překlepů přispěli Marek Drápal a Marek Sterzik. Pro zajímavost: v systému je registrováno 30 revizí dopisu…
Za správce Evangnetu
Petr Tomášek
Od: Anonym: Jana Lysá <> ( ---.dkm.cz )
Kdy: 11. 02. 2009 11:28
Předmět: Re: zděšení kam se podíváš...

Souhlasím velmi s příspěvkem Štěpána Brodského. Jen mi opravdu vadí, že jsme nedostali k dispozici i dopis, na který Evangnet reaguje. To přece nejde jen citovat a vytrhávat z kontextu. Pokud má být diskuse seriozni, tak prosím zveřejněte i dopis, na který reagujete. Jana
Od: Správci Evangnetu <>
Kdy: 12. 02. 2009 15:02
Předmět: Re: zděšení kam se podíváš...

Dopis jsme na Vaši žádost zveřejnili, je připojen jako příloha k původnímu článku - viz http://www.evangnet.cz/files/1177-ecirkev-evangnet.pdf
Od: Správci Evangnetu (Tomáš Hančil) <>
Kdy: 11. 02. 2009 11:43
Předmět: Re: zděšení kam se podíváš...

Omlouváme se za chybějící podpis. V PDF verzi je podpis tohoto znění: Jan Plecháček, předseda Evangnet, o.s. jménem vývojového týmu Evangnetu.
V textové verzi vypadl. Děkujeme za upozornění.
Tomáš