Lidé se spojí ke vzpomínce na oběti nehod již podesáté

Správci Evangnetu <>
(15.11.2017, rubrika: Aktuality)

Při veřejných shromážděních v Praze a Plzni budou o třetí listopadové neděli lidé vzpomínat na ty, kdo se nevrátili ze svých cest. Světový den obětí dopravních nehod si připomenou o týden později i v Moravské Chrastové.

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice již podesáté společně připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 19.11.

Symbolický řetězec zahájí v 11 hodin pietní akt u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Mol pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova). Organizují ho členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

V západních Čechách pak lidé shromáždí v 15 hodin již podesáté k ekumenické bohoslužbě Na památku obětí dopravních nehod v naší dosud jediné dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu).

O týden později, v neděli 26. listopadu od 14:30 hodin řetězec zakončí ekumenická bohoslužba v evangelickém kostele v Moravské Chrastové.

„Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před osmi roky přišla při autonehodě o manžela.

Kontakty:

• Stanislav Vondruška, České sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173
  • Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR  (mluvčí bohoslužby v dálniční kapli u Plzně) – mobil 739 244 774
  • Daniela Chladilová, pastorační pracovnice Českobratrské církve evangelické (mluvčí bohoslužby v Moravské Chrastové) – mobil 723 033 620
  • Mirka Šimková, z.s. Plzeňská zastávka – mobil 724 520 398