Diskuze k: Oznámení: : Kaplanství v armádě

Duchovní služba v Armádě ČR průběžně hledá kaplany z řad farářů ČCE. Podmínkou jsou alespoň dva roky sborové praxe (vikariát se započítává), dobrá fyzická i psychická zdatnost a ochota snášet samotu. Stojíte-li o více informací, ozvěte se na dus@e-cirkev.cz

Téma: FTA

Od: Anonym: Wormwood213.192.55.--- )
Kdy: 07. 02. 2011 18:11
Předmět: FTA

Navigace: link | přehled | fórum
Dát se na kaplana Armády ČR = za minulého režimu podepsání spolupráce s StB.
Od: Anonym: FapoX---.170.broadband4.iol.cz )
Kdy: 16. 02. 2011 07:24
Předmět: Re: FTA

Wormwood napsal(a):
 Dát se na kaplana Armády ČR = za minulého režimu podepsání spolupráce s StB.
Za minulého režimu ČR neexistovala, vznikla 1.1.1993. Stát se kaplanem v armádě je otázkou slušnosti, čestnosti a cti. Mimochodem připomínka "Wormwooda" má vskutku nádech pelyňku (angl. wormwood=pelyněk).
Od: Anonym: Luboš Tefr---.rsd.cz )
Kdy: 16. 02. 2011 08:23
Předmět: Re: FTA

Když už si potrpíme na přesnost, tak Česká republika byla od 5. března 1990, předtím od 1.1.1969 jako Česká socialistická republika. Jinak být v armádě je dnes povolání jako každé jiné a je to jen o penězích, s věcí slušnosti, čestnosti a cti bych byl zvlášť v armádě opatrný.
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 16. 02. 2011 09:14
Předmět: Re: FTA

Kde se čeští vojáci podílí na špiclování, mučení a popravování nevinných lidí?
Znáte nějakého vojenského kaplana?
Řekl byste mu to do očí, neskryt za anonymní nick?
Od: Anonym: Luboš Tefr---.rsd.cz )
Kdy: 16. 02. 2011 11:32
Předmět: Re: FTA

Jaroslave Pechare, jestliže ty otázky jsou směřovány na mně (marně jsem uvažoval na koho jiného), tak je rád zodpovím. Kde se čeští vojáci podílí na špiclování, mučení a popravování nevinných lidí? Nevím. Znáte nějakého vojenského kaplana? Neznám. Řekl byste mu to do očí, neskryt za anonymní nick? Co bych mu měl říci? To co jsem napsal? Ano.
Od: Anonym: J. W. Klinsky213.192.55.--- )
Kdy: 16. 02. 2011 21:11
Předmět: Re: FTA

Stát se vojenským kaplanem je pro mně na stejné úrovni, jako za éry ČSSR podepsat spolupráci s StB a donášet na své kolegy. Už jsem to kdysi zmínil v jednom diskuzním fóru na Evangnetu, že vojenští kaplani měli smysl pouze do okamžiku, kdy na vojně byli vojáci základní vojenské služby (tedy normální lidé), kteří neměli v podstatě na výběr. Jim mohli být kaplani nápomocni. Čemu/komu může být nápomocen kaplan nyní? Armáda je plná profesionálů, kteří jsou v ní především pro peníze. Jestli potřebují pomoc, mohou k psychologovi. A pokud náhodou, chudinky, prožijí nějaké trauma na misi nebo i jinde - je to součást jejich práce, musí s tím počítat, že je třeba někdo zraní/zabije. Je to riziko jejich "povolání". Ostatně oni ve svém popisu práce mají též potencionálně zabíjení. Armáda je v principu "říší zla". Kdo se k nim dá, stává se součástí této říše. Kaplani jsou zaměstnanci armády, jsou jí placeni. Jednoho kaplana jsem "potkal" a často si kladu otázku, je-li víc lampasákem nebo farářem. A když se ptáte, jestli bych mu to řekl do očí, tak ano. Ostatně co si myslím o armádě jsem mu nejen řekl… P. S. Argumenty typu Ježíš se stýkal s nevěstkami, hříšníky, celníky neberu. Stýkal se s nimi, ale nestával se "jejich součástí". Armáda je nevěstka, která za peníze obcuje s každým politickým systémem. Kdo se do ní dá, stává se děvkou sloužící penězům.
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 18. 02. 2011 11:01
Předmět: Re: FTA

Profesionální vojáci jsou normální lidé, stejně jako lékaři jsou normální lidé. Proto nemocniční kaplani pečují nejen o pacienty, ale i o personál, tedy placené profesionály, kteří věděli, do čeho jdou a berou za to peníze. Faráři na církevních školách pořádají duchovní cvičení pro učitele - placené profesionály, kteří věděli, od čeho jdou. Funkce vojenského kaplana je posílena jeho vysokou hodností, může řešit řadu problémů, které klasický subordinační vojenský systém řešit neumí. Ani za pomoci psychologů. Jestli jsou tam vojáci především pro peníze, to nevím. Osobně znám jen jednoho a ten tam šel ze své lásky k vojenské technice a zbraním. Asi jako fotbalista může hrát z lásky ke sportu a automobilový závodník némlich tak - a ne pro peníze. Prostě je to baví. Svět nemůžete rozdělit na "říši dobra" a "říši zla". Ježíš v řadě podobenství (koukol v pšenici, síť) i jinde varoval před tímto rozdělováním, které je vyhrazeno Bohu a okamžiku posledního soudu. Aktivní součástí této směsice "říše dobro-zla" se stáváte v okamžiku zaplacení dani, protože ty jdou i na armádu. Armáda je nástrojem světské moci. Apoštol Pavel ví, že světská moc ne nadarmo "nese meč" - je oprávněna trestat a zabíjet, protože jinak to v tomto hříšném světě nejde. Potud tedy platí odpověď Jana Křtitele vojákům - nedopouštět se svévole, nezneužívat svého postavení. Tady začíná základní rozdíl proti STB. Druhý je ve zločinnosti systému, kterému STB sloužila.
Od: Anonym: Tomáš Molnár <> ( ---.87.broadband5.iol.cz )
Kdy: 18. 02. 2011 11:25
Předmět: Re: FTA

Milý kolego, aniž bych se ztotožňoval s diskutujícími a nějak Tebe napadal, natož nějak jednoduše zpochybňoval feldkuráty, přece jen mi nedá, abych se nezeptal, protože tomu spojení vůbec nerozumím: co to je "láska k vojenské technice a zbraním"? TM
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 18. 02. 2011 14:43
Předmět: Re: FTA

Asi nejsi militantní typ, jako já. Já se na vojnu těšil. Na střední jsem byl ve Svazarmu, skákal s padákem. Při odvodu mi řekli že buď teologie, nebo červený baret. Šel jsem na teologii a než jsem dostudoval, vojna byla prakticky zrušena.
Rozumím těm, kdo nerozumí. Sám nerozumím lásce ke sportu. Nechápu, co koho baví dívat se na televizi a sledovat, jak se 20 maníků honí za puckou. Nedal bych ani korunu zato jít se podívat na fotbal na stadión. Nevím, co je ofsajd. Nehýkám blahem při vzpomínce na Nagano 98.
Na rozdíl od toho mě baví čistit a olejovat revolver a házet nožem. Haj hou, každej jsme ňákej… :-)
Od: Anonym: Tomáš Molnár <> ( ---.87.broadband5.iol.cz )
Kdy: 18. 02. 2011 14:55
Předmět: Re: FTA

Tak to jsou věci…, to teda čumim…, a dej za mě francouzáka svýmu kvéru, hajhou :-o.
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 18. 02. 2011 16:09
Předmět: Re: FTA

Plynová devítka. Mám v ní pepřové náboje. V kulturáku vedle fary se kšeftovalo s ledasčím a na zfetovaného klasické uspávací plyny nemusí zabrat. Pepř zabere i na zvířata (vzteklina nevzteklina), takže na čundr , kdy spíš v lese, je to ideální. Navíc má nástavec na rachejtličky, kdy hnací plyn jsou slepé startovací náboje - dělá to pěkný rachot. Ideální pro noční hlídku. Dva tři výstřely vzbudí spolehlivě celý tábor.
Od: Anonym: Tomáš Molnár <> ( ---.87.broadband5.iol.cz )
Kdy: 18. 02. 2011 22:25
Předmět: Re: FTA

Myslím, žes mi tu "lásku" sdostatek osvětlil. Díky, díky moc. TM
Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Němec <>
Kdy: 24. 02. 2011 11:26
Předmět: Re: FTA

No tedy dovolte, abych se pana Pechara, instituce armády (dobře fungující) a tím pádem i polních kaplanů a tzv. lásky ke zbraním trochu zastal. Můžeme vést jaksepatří na křesťana krásné řeči o nenásilí a ochotě druhé tváře, nastavené k ukojení agresora, ale v reálném světě jsou to jen kecy. Podobné mírové vášně přispěly, mimo jiné, k tragédii 2. světové války. Myslím, že Ghándí byl dostatečně inteligentní na to, aby pochopil, že angličané budou jeho taktiku nenásilného odporu potlačovat pouze do výše ceny, kterou by museli zaplatit za popření vlastních hodnot. Z tohoto pohledu byla adekvátní, účinná, tedy chytrá. Proti Hitlerovi nebo Stalinovi nebo Kaddáfímu by byla sebevražedná, tedy hloupá. Myslím, že Izrael se dostatečně poučil a pochopil, že než jít s celou rodinou jako ovce na porážku, je pro ně důstojnější a účinnější ozbrojený odpor. Zbraně jsou historicky pro člověka nástrojem přežití. Vlastně nastolují jakousi spravedlnost. I fyzicky slabší jedinec může jejich ovládnutím bránit život svůj a své rodiny proti mnohem silnějšímu nepříteli. Samozřejmě v sobě skrývají nebezpečí zneužití, jako ostatně snad úplně všechno. Máte ale pocit, že to riziko se eliminuje jejich démonizováním? Není rozumnější přístup "primitivů", kteří své zbraně posvěcovali a tím jejich použití ritualizovali? Moderní psychologie nás snad dostatečně poučila o nesmyslnosti potlačování pudů, byť se našemu osvícenému intelektu zdají jakkoli trapné. Jaké bylo moje překvapení, když jsem na čestném místě statku v neutrálním Švýcarsku objevil volně přístupný stojan se zbraněmi. Stály tam pěkně v řadě od pradědečkovi předovky (trochu přeháním) až po nejmodernější SIG Sauer (nebo co to bylo) současného hospodáře. I ony pro mě symbolizují moudrost švýcarského lidu a jeho ochotu, bránit své rodiny a hodnoty třeba i na vlastní pěst. Má to v sobě trochu patosu, ale já ho mám do určité míry rád.
Od: Anonym: Tomáš Molnár <> ( ---.87.broadband5.iol.cz )
Kdy: 24. 02. 2011 13:01
Předmět: Re: FTA

Milý bratře Němče, "no tedy dovolte", já vo koze, vy vo voze. Problému, o kterém píšete, jsem se ale vůbec a ni z dáli nedotknul. Bezbřehý pacifismus je mi cizí. Vždycky je důležité, abychom dobře četli, co ten druhý napsal. Moc Vás tedy o pečlivé čtení prosím. Pak lehce zkistíte, že mi šlo o spojení dvou slov: "láska" a "zbraně a vojenská technika". A upřímná rada: patos tady nechte stranou. Pěkný den. TM
Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Němec <>
Kdy: 24. 02. 2011 21:57
Předmět: Re: FTA

Promiňte. Nedošlo mi, že mluvíte vo koze. Zdálo se mi, že máte evangnetově nutkavou potřebu někoho zesměšňovat. Ale dík za radu. Není nad to, když mi nějaký hodný bratr upřímě poradí, jak vyhovět jeho nadřazenému vkusu. Jo ještě jednu radu bych prosil. O čem je vlastně tahle diskuse? A neříkejte, že vo ho… I s Vámi. TN
Od: Anonym: Tomáš Molnár <> ( ---.87.broadband5.iol.cz )
Kdy: 24. 02. 2011 22:24
Předmět: Re: FTA

I nemám. Lidé se většinou zesměšní sami, vědí? Co se vkusu týče: nějak netuším, kam míříte. O čem je ta diskuze? Které vlákno míníte? Tohle bylo o používání a relevanci slova "láska". Vše dobré! TM
Od: Anonym: J. W. K.46.28.108.--- )
Kdy: 18. 02. 2011 17:11
Předmět: Re: FTA

Až bude na trhu práce přebytek kazatelů, mohou jít pracovat kamkoliv, třeba do armády. (Kaplan vojenské policie - to je fakt hustý.) Ale co je neobsazených sborů… Jenže být farářem na sboru někde v Zapadákově, kam v neděli na bohoslužby "přijde pět babiček" není zrovna lukrativní džob. Zato válet se v kasinu a brát celkem dobrý peníz, to je pohoda. O tom to je.
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 18. 02. 2011 18:56
Předmět: Re: FTA

Na to existuje asi jediná odpověď - jděte do toho. Když víte, že to je takové leháro, proč váhat?! Brát prachy za válení v kasinu!
Vzhledem k nedostatku polních kaplanů evidentně mnozí váhají, sám jsem tuto nabídku také odmítl. Že bych to tenkrát z vyprávění polních kaplanů, kteří měli za sebou Bosnu, Irák či Afghánistán, pochopil špatně? O kasinech nemluvili…
Práci faráře v Zapadákově s 5 babičkami znám. S trochou šikovnosti a přehršlí lenosti to znamená dva dni práce v týdnu. A prachy úplně přesně stejné, jako uštvaný farář z živého velkoměstského sboru!
Od: Anonym: JWK---.formlessnetworking.net )
Kdy: 19. 02. 2011 14:17
Předmět: Re: FTA

Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 19. 02. 2011 14:31
Předmět: Re: FTA

Tak nevím, jestli máte neodbytnou potřebu ze sebe dělat hlupáka… Argumentovat proti práci polních kaplanů tím, že se nějací dva vojáci před odletem opili? To myslíte vážně?!
A když se opije nějaký evangelík, znamená to, že máme zrušit faráře v církvi? Kyž se opije nějaký Čech, zrušíme všechny duchovní v ČR?
Od: Anonym: JWK---.formlessnetworking.net )
Kdy: 20. 02. 2011 07:43
Předmět: Re: FTA

Tak jo. Dělám ze sebe hlupáka - dva zelení mozci se před odletem na misi opili a nemohli tím pádem letět do Afganistánu. Ti se nemohou opít!!! Armáda je přece elita národa, kam se na ně hrabou lékaři, vědci, záchranáři. Dělám ze sebe hlupáka, že nemám rád armádu a považuji vstup faráře do armády za jednu z největších hloupostí, co může udělat. Každý jsme nějaký, ano. Co jste napsal výše, také o něčem svědčí: "Já se na vojnu těšil. Na střední jsem byl ve Svazarmu, skákal s padákem. Při odvodu mi řekli že buď teologie, nebo červený baret. Šel jsem na teologii a než jsem dostudoval, vojna byla prakticky zrušena." a "…mě baví čistit a olejovat revolver a házet nožem". Užívejte si hezké chvilku při leštění hlavně.
Od: Anonym: Luboš Tefr---.rsd.cz )
Kdy: 24. 02. 2011 14:41
Předmět: Re: FTA

Vzpomněl jsem si na scénu ze Sedmi statečných, kdy jeden ze střelců přehnul kluka přes koleno, když řekl:“naši otcové jsou zbabělci“ a následně mu vysvětli, že on sice nosí pistoli, ale jejich otcové dřou na polích, starají se o ně… A málo platné dnešní vojáci jsou žoldáci, kteří už svoje řemeslo ani nezakrývají řečmi o obraně vlasti, neboť působí v „zahraničních misích“. Takže až úsměvné mi připadá:“ Stát se kaplanem v armádě je otázkou slušnosti, čestnosti a cti.“
Od: Anonym: Daggie---.118.broadband5.iol.cz )
Kdy: 24. 02. 2011 17:10
Předmět: čest, národ atd..

Hesla "Za vlast, národ, za šťastnou budoucnost atd.." už dnes lidem moc neříkají. Jejich smysl (původně motivační) byl brutálně vyprázdněn slogany typu "Ein Volk, ein Reich, ein Führer" či reálně-socialistické bláboly o občanské hrdosti a o milované socialistické vlasti. To minulé XX. století bylo plné divných idejí.
Možná, že pláčeme na nepravém hrobě. Vojáci z dnešních misí nejsou naši strýčkové z protinacistického odboje nebo z 311. čsl. peruti RAF.
V globální postmoderní společnosti je to tak nějak všechno jinak. Hrát na "národní strunu" je passé. Bez dostatečného finančního ohodnocení nikdo kalašnikov v kosovské, irácké či afgánské misi do ruky nevezme. Jsou to skuteční profesionálové 21. století. A válka je skutečné tržní prostředí…
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 24. 02. 2011 19:05
Předmět: Re: čest, národ atd..

Letci RAF byli obyčejní žoldáci. Nechali se za peníze najmout do cizí armády a pak podle rozkazů cizáckých velitelů bojovali na bojištích po celé Evropě. A jestli ne - čím se tedy tak zásadně liší od vojáků, kteří s domovenkami naší armády slouží kdekoliv po světě?
Od: Anonym: Daggie---.118.broadband5.iol.cz )
Kdy: 25. 02. 2011 10:37
Předmět: Re: čest, národ atd..

Možná se ti "zápaďáci" lišili v tom, že ten boj proti Hitlerovi vnímali tak nějak osobněji. Jejich vlastí bylo prvorepublikové Československo - nikoliv Protektorat Böhmen und Mähren. A jejich prezidentem byl stále E. Beneš v Londýně - nikoli E. Hácha v Praze. Ten (od)boj měl tak nějak víc smysl. O peníze asi moc nešlo. I když - strýček Freddy si z Británie "přivezl" tetičku Lilly. A to je daleko víc než tisíce liber a kilogramy medajlí (Přísloví 19,14). Ty medajle mu stejně nikdo doma nedal - na konci r. 1947 museli utéct zase zpátky do Británie.
Dnešní armáda - to už není o ideálech. To je kontrakt jako každý jiný: http://www.novakariera.cz/cz/profesional
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 26. 02. 2011 09:11
Předmět: Re: čest, národ atd..

To je dobrý argument. Jen ho těžko generalizovat, teze o tom, že se v rámci NATO bojuje proti teroristům, kteří by dříve nebo později vyhazovali do vzduchu lidi i na Staroměstském náměstí, či rozpoutali 3. světovou - to znám. Těžko soudit, kdo to bere vážně. Druhá zkušenost je vyprávění starého pána, jehož tatínek byl v Rusku v legiích - dlouho ho přemlouvali, aby nechal sedlačení někde na Kubáni a šel zase střílet. Když se jeden polní kaplan vrátil z Bosny, vyprávěl, jak je lidé vítali, protože věděli, že od sebe oddělí válčící strany. Vrátil se hrdý na to, že tam čeští vojáci skutečně zajišťovali mír.
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 24. 02. 2011 19:01
Předmět: Re: FTA

Zkušte ten obraz ze sedmi statečných vzít vážně. Je potřeba jedno i druhé - ti, kteří pracují na poli, i ti, kteří mají pistoli. Policista je jen žoldák, který za peníze daňových poplatníků chodí s pistolkou - řekl byste to? A řeknete to, až Vás vykradou? Činnost zahraničních misí (když už omezím činnost armády jen na ně a zapomenu třeba na povodně) je co do smyslu činnosti policejní. Nejezdí tam bojovat na té či oné straně, ale buď od sebe oddělit rozhádané strany (Balkán), nebo paralyzovat lumpy (Afghánistán). Můžete dejme tomu nesouhlasit s tím, kdo je lump. Jistě, že i na světové politické scéně jsou lidé, kteří považují talibanské bojovníky za mučedníky. Je to Vaše právo a pak apelujte na svého poslance, ať tento Váš názor prosazuje v parlamentu.
Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Lachman <>
Kdy: 24. 02. 2011 19:47
Předmět: Re: FTA

Policista je žoldák, který za peníze daňových poplatníků běhá s pistolkou. Anebo s tužkou. Anebo s něčím jiným. Tedy většinou. Policajta běhajícího s posláním jsem neměl tu čest potkat.
Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 26. 02. 2011 09:19
Předmět: Re: FTA

Vidíte - a mně třeba u policajtů hledajících ztracenou holčičku připadá, že mají poslání a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí ho plní. Každé ráno jsem v Jindřichově Hradci vídával dopraváky v zelených vestách hlídat u přechodů mezi půl osmou a osmou, když šly děti do školy. Měli pistolku, určitě i tužtičku - no a také poslání pomáhat a chránit. A pomáhali a chránili - stovky a stovky dětí přecházely díky jejich pomoci a ochraně bezpečněji. Bůh jim požehnej.
Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Lachman <>
Kdy: 27. 02. 2011 19:14
Předmět: Re: FTA

Ano, máte pravdu, Bůh jim požehnej. Ovšem dělali to za peníze, za žold. Jako každý zaměstnanec, to je v pořádku. A protože je tam pravděpodobně někdo poslal, měli asi i to poslání. Ale - stáli by tam i bez toho žoldu? Mnohem víc mě dojímají dobrovolníci, většinou důchodci, kteří v těch samých vestách vykonávají tu samou službu a jedinou odměnou jim je vděčná dětské dušička. Ti mají asi poslání odjinud. Nicméně mám pocit, že původně byla tahle debata o něčem jiném, ani já si nemyslím, že kaplan v armádě je roven konfidentu STB. To ani náhodou. Nicméně patosem bych ohledně ozbrojených složek hodně šetřil. To je vše, co jsem chtěl k tématu napsat.
Od: Anonym: Petr <> ( ---.metronet.cz )
Kdy: 20. 03. 2011 22:44
Předmět: Re: FTA

Dát se na kaplana Armády ČR = dnes, znamená spolupráce s NATO, USA a ostatními okupanty. Současna „demokracie“ v Iráku je tomu důkazem.