Odpověď na příspěvek: Re: FTA

Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Němec <>
Kdy: 24. 02. 2011 11:26
Předmět: Re: FTA

No tedy dovolte, abych se pana Pechara, instituce armády (dobře fungující) a tím pádem i polních kaplanů a tzv. lásky ke zbraním trochu zastal. Můžeme vést jaksepatří na křesťana krásné řeči o nenásilí a ochotě druhé tváře, nastavené k ukojení agresora, ale v reálném světě jsou to jen kecy. Podobné mírové vášně přispěly, mimo jiné, k tragédii 2. světové války. Myslím, že Ghándí byl dostatečně inteligentní na to, aby pochopil, že angličané budou jeho taktiku nenásilného odporu potlačovat pouze do výše ceny, kterou by museli zaplatit za popření vlastních hodnot. Z tohoto pohledu byla adekvátní, účinná, tedy chytrá. Proti Hitlerovi nebo Stalinovi nebo Kaddáfímu by byla sebevražedná, tedy hloupá. Myslím, že Izrael se dostatečně poučil a pochopil, že než jít s celou rodinou jako ovce na porážku, je pro ně důstojnější a účinnější ozbrojený odpor. Zbraně jsou historicky pro člověka nástrojem přežití. Vlastně nastolují jakousi spravedlnost. I fyzicky slabší jedinec může jejich ovládnutím bránit život svůj a své rodiny proti mnohem silnějšímu nepříteli. Samozřejmě v sobě skrývají nebezpečí zneužití, jako ostatně snad úplně všechno. Máte ale pocit, že to riziko se eliminuje jejich démonizováním? Není rozumnější přístup "primitivů", kteří své zbraně posvěcovali a tím jejich použití ritualizovali? Moderní psychologie nás snad dostatečně poučila o nesmyslnosti potlačování pudů, byť se našemu osvícenému intelektu zdají jakkoli trapné. Jaké bylo moje překvapení, když jsem na čestném místě statku v neutrálním Švýcarsku objevil volně přístupný stojan se zbraněmi. Stály tam pěkně v řadě od pradědečkovi předovky (trochu přeháním) až po nejmodernější SIG Sauer (nebo co to bylo) současného hospodáře. I ony pro mě symbolizují moudrost švýcarského lidu a jeho ochotu, bránit své rodiny a hodnoty třeba i na vlastní pěst. Má to v sobě trochu patosu, ale já ho mám do určité míry rád.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód