Diskuze k: Wiki::: Nová agenda ČCE


Téma: požehnání dítěte (prezentace)

Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 04. 2010 12:22
Předmět: požehnání dítěte (prezentace)

Navigace: link | přehled | fórum
odvážím se doufat, že toto v konečné verzi nebude. Kterápak chytrá horákyně se to zase snaží vyhovět těm, kdo mají pochybnost nad křtem dítěte? - Zažil jsem: předával jsem sbor kolegyni, která přišla ze slovenské reformované církve, a aby se seznámila s tou naší, dal jsem ji k prohlédnutí Agendu (Smolíkovu). Druhý den mě vítala téměř se slzami v očích a s otázkou: Vy děti nekřtíte? A já jsem se ji snažil krkolomně utěšovat: Ano, ale…
Od: Uživatel Evangnetu Petr Tomášek <>
Kdy: 23. 04. 2010 13:18
Předmět: Re: požehnání dítěte (prezentace)

Aleši, promiň, ale znamená to, že ty, kteří se nedokáží smířit s křtem dětí (přestože jsou jinak v ČCE rádi), vyrazíme zavřenými dveřmi z ČCE ven?
P.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 04. 2010 15:20
Předmět: Re: požehnání dítěte (prezentace)

Tomáši, taky promiň, mluvme věcně, o vyrážení žadatelů jsem nemluvil. Dosavadní obřad požehnání ditěti byl takový, že to jako křest vypadalo, ale křest to nebyl. - Místo liturgické neurčitosti a dvojakosti by situace spíše vyžadovala nové a srozumitelné a propagované vysvětlení oprávněnosti křtů nemluvňat.
Od: Uživatel Evangnetu Olga Navrátilová <>
Kdy: 23. 04. 2010 18:13
Předmět: Re: požehnání dítěte (prezentace)

Milý bratře Wrano, když tedy ty žadatele nevyrazíte a ani se Vám nepodaří je přesvědčit, aby své dítě nechali pokřtít, co uděláte? Požehnáte dítěti a jeho rodičům (co je špatného na požehnání)? A nebudete k tomu potřebovat nějaký formulář? Proč by tedy takový formulář nemohl být v agendě? A to takový, který právě jasně odliší požehnání od křtu (což už v návrhu nové agendy činí svým umístěním)?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 04. 2010 19:23
Předmět: Re: požehnání dítěte (prezentace)

O jakých žadatelích vlastně mluvíme, o co přišli požádat? O křest? Pak jim řeknu, jaké má sbor požadavky na kazetele o křest… O požehnání? To kazatel uděluje všem účastníkům na konci bohoslužeb… Je požehnání dítěti nějaké zvláštní požehnání uprostřed bohoslužeb? Já myslím, že tahle představa je nesprávná.
Od: Uživatel Evangnetu Olga Navrátilová <>
Kdy: 23. 04. 2010 20:11
Předmět: Re: požehnání dítěte (prezentace)

Takže při svatebním shromáždění taky novomanželům nežehnáte, stačí požehnání na konci bohoslužeb?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 04. 2010 21:53
Předmět: Re: požehnání dítěte (prezentace)

Beru tohle jako vyjasňování, ne že bych všechno věděl. Může být? - Při svatebním obřadu žehnám novomanželům k jejich zvláštním slibům. - Ale jaké jsou zvláštní sliby rodičů pronášejících nemluvně? - Ano, jsou zvláštní: přinášejí jako křesťané s vděčností své dítě před Boží tvář. Ale v čem je jejich úmysl slabší než křestní? - Fakt tomu nerozumím. A mám pocit, že zliturgizování této situace tuto nejasnost petrifikuje.
Od: Uživatel Evangnetu Olga Navrátilová <>
Kdy: 23. 04. 2010 23:38
Předmět: Re: požehnání dítěte (prezentace)

Já bych se sama toho požehnání tolik nebála - pokud bude zřejmé, že nenahrazuje křest. I když věc sama vidím jinak, chápu i argumenty rodičů, kteří své dítě nechtějí nechat pokřtít - a pak mi ale přijde legitimní, že chtějí pro své dítě prosit o Boží požehnání. Tito rodiče pravděpodobně požehnání a křest rozlišují, když je pro ně u křtu podstatný právě i úmysl toho, kdo je křtěn, nejen úmysl rodičů.