Téma: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Od: Anonym: Radek80.188.34.--- )
Kdy: 18. 09. 2009 13:16
Předmět: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Navigace: link | přehled | fórum
Mám malý dotaz - jak se staví Evangelická církev k návštěvě papeže v ČR, je jí to tak říkajíc jedno, nebo to chápe jako možné obohacení duchovního života v ČR? Byli představitelé Ev.církve oficiálně přizváni k účasti?
Od: Uživatel Evangnetu Jiří Šamšula <>
Kdy: 22. 09. 2009 17:53
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Pokud jsem se pozorně díval na oficiální stránky Českobratrské církve evangelické, tak se ČCE k návštěvě římského biskupa J. Ratzingera nijak oficiálně nevyjadřuje. Dovoluji si soudit, že to je proto, že je tato návštěva spíše interní záležitost římsko-katolické církve a že je na každém evangelíkovi, jaký/zda k této návštěvě zaujme postoj. Zda byla synodní rada někam pozvána, nevím.
Od: Anonym: Radek---.karneval.cz )
Kdy: 25. 09. 2009 13:25
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Díky za odpověď:) Přeju hezký podzim.
Od: Anonym: Radek---.karneval.cz )
Kdy: 30. 09. 2009 20:30
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Jen k upřesnění: zjistil jsem, že byla pozvána celá Ekumenická rada církví k setkání s papežem. Za evangelíky tam byl Joel Ruml. ČT vysílala přímý přenos. Bylo to v přátelském duchu a ve znamení vzájemné podpory. Myslím, že fajn, ne? :)
Od: Uživatel Evangnetu Jiří Šamšula <>
Kdy: 02. 10. 2009 14:59
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Nu, doufejme, že to pro obě strany bylo skutečně něčím přínosné a nebyla to jen taková oboustranná církevně-politická formalita pro demonstraci údajně korektních ekumenických vztahů.
Od: Anonym: Dagmar Čermáková <> ( ---.customer.medialine.cz )
Kdy: 02. 10. 2009 22:23
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Věřím, že církevní život není o formalismu a že zájem o ekumenu je oboustranný. Spíš nerozumím tomu, že sdělovací prostředky - Internet - informuje o malé účasti české veřejnosti na úvítání papeže, o jakési vlažnosti. Na druhé straně televizní stanice Noe podává informaci v opačném slova smyslu. Snad z pohledu atheistického se přijetí papeže jevilo málo bombastické, naopak z pohledu katolických věřících bylo nezapomenutelným zážitkem a prožitkem… jinak si ten protiklad informací nedovedu vysvětlit.
Od: Anonym: Radek---.karneval.cz )
Kdy: 03. 10. 2009 07:51
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Souhlasím s tvrzením o nezapomenutelném zážitku. Osobně jsem byl ve Staré Boleslavi a nálada tam byla skvělá. Noc z neděle na pondělí Boleslav prakticky nespala, všude bylo plno poutníků, někteří přicházeli pěšky, jiné přivezly doslova narvané vlaky. Podle odhadů tam přes noc tábořilo okolo 10tisíc lidí a ráno dorazilo dalších 40tisíc. Já jsem katolík a moje snoubenka je evangelička. Udělali jsme si takový ekumenický víkend - do neděle jsme byli na Sjezdu (nejen) evangelické mládeže v Kolíně a v pondělí ve St.Boleslavi na Národní pouti. Pro katolíky byla návštěva papeže takovým pomyslným "kopancem" kupředu. A co se týká ekumeny, té moc fandím. Má pro mě docela zásadní význam :)
Od: Uživatel Evangnetu Jiří Šamšula <>
Kdy: 03. 10. 2009 10:34
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Fakt je, že mnohá média (zahraniční agentury zvlášť) informovala o vlažném přijetí J. Ratzingera v Čechách. Ptám se však, kdo je autorem těchto tvrzení a podle jakých kritérií onu vlažnost/vřelost měří. Osobně se domnívám, že málo bombastické se přijetí papeže nejevilo z pohledu tzv. ateistického, ale právě z pohledu římsko-katolického. Někdy jsem měl z jistých tvrzení pocit, že někteří katolíci (zvláště klérus) jakoby od té návštěvy čekali víc než pastýřské "nakopnutí" vlastního zemského církevního společenství od svého vrchního biskupa a ptám se co že vlastně čekali…
Od: Anonym: Radek---.karneval.cz )
Kdy: 03. 10. 2009 17:45
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Na to jsem se mnohokrát ptal i já sám sebe, co od té návštěvy čekám… Dnes mohu říci, že to byl především duchovní zážitek umocněný společenstvím lidí, kteří se společně sejdou na jednom místě pod širým nebem a slaví kristovu oběť. Možná to taky trochu bylo to sobecké, že v jednom městě najednou nepřevládají ateisté, jak tomu bývá pravidlem v naší společnosti. Všimnul jsem si, že papeže označujete jeho civilním jménem. Nic proti tomu :) Jen jsem si vzpomněl na reakci mojí sestřenky, kterou mrzelo, že je více vítán člověk, teolog, než samotný papež. Snad je to srozumitelné. Něco jako, že samotný úřad papeže je víc, než jeho lidství. Tak už končím a nebudu otravovat katolickejma problémama :) Hezký den!
Od: Uživatel Evangnetu Jiří Šamšula <>
Kdy: 05. 10. 2009 09:26
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

V tom úřadu papeže bude asi právě (nejen?) pro nás evangelíky problém: člověk zastávající tento úřad v římské církvi je pro nás "jen" bratrem římským biskupem (speciálně v osobě J.Ratzingera alespoň pro mě důležitým a zajímavým theologem), nikoliv "svatým otcem" , zástpcem Krista na zemi, ani Petrovým nástupcem, natož neomylnou církevní autoritou ve věcech naukových. Jinak samozřejmě neotravujete, od toho to diskusní fórum přeci je :-) Zdravím J.Š.
Od: Uživatel Evangnetu Petr Hanč <>
Kdy: 06. 10. 2009 01:40
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Mě návštěva papeže nevzrušovala, z důvodu, který popsal bratr Šamšula. Z náboženského hlediska nepovažuju funkci papeže za tak významnou jako většina katolíků. Její význam je především ve velkém vlivu na římskokatolickou církev. Zaujala by mě třeba beseda či mše s Tomášem Halíkem, Anselmem Grünem nebo Davidem Torkingtonem v mém městě. Jinak věřím, že setkání tolika křesťanů pohromadě bylo fajn.
Od: Anonym: Radek---.karneval.cz )
Kdy: 06. 10. 2009 10:46
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Jo, se Vám docela ani nedivým. Někdy bývá zrovna právě papež a často i jiní naši vyšší představení až zbytečně heroizováni. Většinou to ale děláme my sami řadoví katolíci, aspoň to tak cítím. Jedna věc je jejich autorita v kat. církvi a druhá to, že pořád zůstávají jen obyčejnými lidmi a služebníky. Ale je to prostě o lidech. Z osobní zkušenosti musím vyzdvihnout duchovní službu AČR, kde slouží duchovní z nejrůznějších církví. Snad si to ani oni sami neuvědomují, ale právě tam je vidět příkladná ekumenická spolupráce. Setkal jsem se jak s protestantskými kaplany, tak katolickými a myslím, že z toho by si člověk mohl vzít příklad. Jednou mi jeden vojenský kaplan řekl, že v duchovní službě už téměř není rozdílů církví. Snad jen co eucharistie se týká.
Od: Anonym: David Protest.---.8-3.cable.virginmedia.com )
Kdy: 05. 08. 2011 19:15
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Já myslím, že papeže bysme sem vůbec neměli zvát, jeho návštěvy otravují atmosféru v Čechách a zatěžují daňové poplatníky. Není ovšem divu že má o česko takový zájem, je tady spousta pozemků, které si církev chce ještě v budoucnu nárokovat a hlavně jsme dědicové odkazu reformátorů, které katolická církev nenávidí a pořád nám nezapoměla husitské války a další komplikace, které ji náš národ způsobil. To se musí náležitě napravit.
Já bych sem papeže nezval, není to nikterak důležitá osoba, nikomu nikdy nepomohl, nic užitečného nedělá, jen káže bludy.
Od: Anonym: Radek---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 06. 08. 2011 09:00
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Vauuu… to žasnu nad Vaší nevzdělaností…. Ještě že znám spoustu evangelíků, kteří dokáží uvažovat bez předsudků a zloby, jinak bych byl pěkně sklamaný, kdyby Váš názor měl být snad většinovým názorem ČCE. Hoďte pane Proteste za hlavu předsudky a otevřete oči. Budete mít hned krásnější život a větší radost z víry!
Od: Anonym: David Protest.---.8-3.cable.virginmedia.com )
Kdy: 08. 08. 2011 14:04
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Milý pane Radku, vaše arogance mě překvapila. Nechápu jak si můžete myslet, že nemám dostatečnou radost z víry, já mám úžasnou radost z víry, možná i větší než vy protože předsudky jsem odhodil. Dříve jsem na papežství neviděl nic špatného dokud jsem se o tom nedozvěděl více. Vy otevřete oči, jestli nehccete aby vám byli později otevřeny násilím, já už jsem je otevřel. Váš názor a vaše soudy svědčí akorát o nevzdělanosti vaší vlastní.
Od: Anonym: Zdeněk---.aev.cz )
Kdy: 08. 08. 2011 14:21
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Ahoj Proteste. Ona ta římskokatolická církev již dnes není tou, co byla v 16. století. Doporučuji Vám seznámit se s aktuálním katechismem ŘKC, stačí jeho kompendium za stovku. A seznámit se s dějinami ŘKC od poloviny 20. stol. To, co popisujete, dnes hrozí spíše ze strany islámu - taková byla kdysi ŘKC v moci zvrhlých papežů a jejich kurie.
Od: Anonym: Radek---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 08. 08. 2011 18:25
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Pane Proteste, když si to teď čtu zpětně, tak o nezvdělanosti nás obou tady spíše svědčí hrubky, které jsme v textu oba nadělali :D Jen abychom se dobře chápali, ani v nejmenším si netroufám tvrdit, že mám snad oči otevřené. Vím moc dobře, že k tomu mám opravdu moc daleko. Jen mi přišlo smutné, že o dnešní ŘKC zde píšete jako o středověké hrozbě, která káže bludy s bludařem včele. Tak už to opravdu není. Pocházím z obce, kde ekumena mezi katolíky a evangelíky velice dobře funguje a myslím, že tam už se předsudky zahodily a dostal prostor rozum a víra a hlavně společný dialog! A ještě mi dovolte jednu otázku. Jak mi budou později oči násilně otevřeny?
Od: Anonym: David Protest---.8-3.cable.virginmedia.com )
Kdy: 15. 11. 2011 16:19
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

Zdravím pane Radku. Já myslím, že hrubky o nevzdělanosti nesvědčí a ukazovat na ně v diskusním fóru je nemístné. Toto totiž není slohové cvičení a hlavním účelem je v rychlosti si sdělit své názory a ujištuji vás, že ve škole (základní i střední) jsem byl ve slohu i pravopisu nejlepší, takže to s tím opravdu nesouvisí. Nestarám se o to, jestli v diskusi dělám hrubky, až budu psát pojednání, pak mě to bude zajímat. Nechci na žádného řadového katolíka či evangelíka útočit ani se ho nijak dotknout ale nadšená ekumenická spolupráce je pro mě spíše přitěžující okolnost, když mám přemýšlet o názorech církve. Napsal jste to hezky, ale já jsem měl na mysli odhodit POUZE předsudky, ne rozum. Rozum který dostává prostor v ekumenické spolupráci, je pouze druhu římskokatolického. Otevřením očí jsem měl na mysli to, abyste se podíval co římskokatolická církev vlastně učí. Copak nevítě, že i spousta upřímných katolíků, kteří si ještě zachovali rozum sama prohlašuje, že katolická církev v čale s papežem je odpadlá. Znám katolíka který dopisoval do katolických novin (pokud vím) a ten to řekl o papeži Janu Pavlu II, kterého prohlásil za heretika. A vůbec, nevím proč bych tady měl psát mraky vět, však se podívejte na katolické doktrímy, to je jeden blud vedle druhého. POkud to nevidíte, tak je mi vás líto a vážně vám nemůžu pomoct ničím, co zde napíšu. Papež se prohlašuje za vládce světa, klaní se mu králové a prezidentia Jan Pavel II řekl, že kdo se bude stavět proti papežové autoritě jakožto nejvyšší světové moci, musí být potrestán jako heretik (čili smrtí). Jestli vám tohle nestačí tak co tedy? Jenže problém je to, že dnes se nečte co papež prohlásí či napíše. Kromě toho, že políbil Korán a požehnal přírodní výběr, prohlásil také spoustu arogantních a nenávistných věcí, o kterých se mi ani nechce psát, protože to by bylo nadlouho. Koneckonců máte internet a není problém si to zjistit, když víte kde hledat.
Jo ješte ty oči, ty vám budou násilně otevřeny až budete přinucen se buď poklonit papeži nebo být potrestán jako heretik.
Od: Anonym: Jim---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 08. 08. 2011 19:21
Předmět: Re: Návštěva papeže Benedikta XVI.

David Protest. napsal(a):
 Já myslím, že papeže bysme sem vůbec neměli zvát, jeho návštěvy otravují  atmosféru v Čechách a zatěžují daňové poplatníky. Není ovšem divu že má o  česko takový zájem, je tady spousta pozemků, které si církev chce ještě v  budoucnu nárokovat a hlavně jsme dědicové odkazu reformátorů, které  katolická církev nenávidí a pořád nám nezapoměla husitské války a další  komplikace, které ji náš národ způsobil. To se musí náležitě napravit.    Já bych sem papeže nezval, není to nikterak důležitá osoba, nikomu nikdy  nepomohl, nic užitečného nedělá, jen káže bludy.
Naprostý souhlas