Téma: Re: Kam kráčíte???

Od: Správci Evangnetu (Filip Keller) <>
Kdy: 10. 12. 2005 13:45
Předmět: Re: Kam kráčíte???

Navigace: link | přehled | fórum
Příspěvek paní Vlasty Doležalové () byl odstraněn kvůli rasisitickým myšlenkám, které obsahoval. Reakce na její příspěvek se týkají napadání seniora Červenky ze strany paní Doležalové, že pod pohrůžkou zrušení kostela a kazatele vymáhal příspěvek 60 tisíc od několika důchodců.
Od: Anonym: Adam Balcar---.fdlnet.cz )
Kdy: 07. 12. 2005 20:55
Předmět: hospodaření sborů

Milá paní Doležalová,
nejsem do konkrétní události, o které tu vyprávíte, vůbec zasvěcen. Ale snad se přesto dotknu věci: každý sbor naší církve, chce-li, aby mu nespadl kostel a chce-li mít stálého kazatele ve službě, musí si na to vybrat ze sbírek a z členských příspěvků (salár). Existují ještě jiné cesty , jak získat peníze třeba na opravu kostela: granty, Jeronýmova jednota a pod. Ale na základní chod sboru si každý sbor musí vybrat mezi sebou. Pokud se tak nestane a neseženou se peníze třeba náhodou někde jinde, provoz sboru není možno utáhnout. To se týká i sborů, kde je třeba většina starších lidí. S pozdravem, A.Balcar
Od: Anonym: Adam Balcar---.fdlnet.cz )
Kdy: 07. 12. 2005 20:57
Předmět: Re: Kam kráčíte???

Milá paní Doležalová,
nejsem do konkrétní události, o které tu vyprávíte, vůbec zasvěcen. Ale snad se přesto dotknu věci: každý sbor naší církve, chce-li, aby mu nespadl kostel a chce-li mít stálého kazatele ve službě, musí si na to vybrat ze sbírek a z členských příspěvků (salár). Existují ještě jiné cesty , jak získat peníze třeba na opravu kostela: granty, Jeronýmova jednota a pod. Ale na základní chod sboru si každý sbor musí vybrat mezi sebou. Pokud se tak nestane a neseženou se peníze třeba náhodou někde jinde, provoz sboru není možno utáhnout. To se týká i sborů, kde je třeba většina starších lidí. S pozdravem, A.Balcar
Od: Anonym: JFPechar <> ( ---.strmilov.indos.cz )
Kdy: 09. 12. 2005 10:34
Předmět: paní Doležalové

Milá paní Doležalová chápu co Vás trápí a myslím, že v totmto trápení zdaleka nejste sama. Trápí se tím asi všechny malé a zvláště vesnické sbory. I jejich faráři. Jsou ale náklady, kterým se nevyhneme - při bohoslužbách v zimě je potřeba v kostele svítit, jinak nevidím na kázání a z hlavy kázat neumím. Doma chodím ve svetru a bundě, ale když klesne teplota po nulu, zamrzne voda a popraskají trubky - topit se alespoň tochu musí. Když mám bohoslužby 3x za neděli, musím někam dojet autem a to nejezdí na vzduch - tolik alespoň za náklady, na které sbor musí vybrat, protože sám na to prostě nemám. Jsem zodpovědný za rodinu, kterou mám a proto musím vydělat nějaké peníze. Nepřipadám si jako vyděrač, když chci plat za práci kterou dělám, věřte, že ve srovnání se zbytkem populace to není mnoho. Shodou okolností vidím i do příjmů místních důchodců a někteří berou víc, než já. Nezávidím jim to. Napracovali se až až a mají právo na to, aby se jim stát za jejich práci odvděčil. Jde mi jen o to, abych mohl posílat děti do školy do města, kam musí dojíždět, protože tady není ani gymnázium, ani LŠU. Časy, kdy v tom bránili dětem kazatelů komunisti, jsou pryč. Bylo by smutné, kdyby v tom dnes bránily malé příjmy. A proto (mně neznámý) pan Červenka chce i po Vás ty peníze.
Od: Anonym: Marek Ryšánek <> ( ---.ostrava.tiscali.cz )
Kdy: 10. 12. 2005 09:00
Předmět: Re: Kam kráčíte???

Vážená sestro Doležalova boužel dnes už nestačí peníze od státu na platy kazatelů. Proto Synod, a ne senior Červenka, rozhodl, že na každé kazatelské místo se bude odvádět 63 000 Kč. Mě osobně to není příjemné, sám kvůli tomu budu muset opustit sbor.Není v tom ale libovůle církevní "vrchnosti". Je to tlak reality. Kdybychom si měli platit kazatele ze svého a ne od státu, což považuji za deformaci, musely by být příspěvky členů církve dvojnásobné oproti dnešku. Kostel, tedy sbor nikdo nechce rušit. Zrovna senior Červenka je ten, který se snaží sbory, jak je to jen možné, zachovat.