Diskuze k článku: Hledá se nemocniční duchovní

Fakultní nemocnice v Motole přijme na místo nemocničního duchovního vystudovaného teologa (teoložku), který/á bude schopen/a poskytovat nemocným, jejich příbuzným i personálu spirituální péči bez ohledu na jejich vyznání či světový názor a organizovat tuto službu v rámci nemocnice ve spolupráci s dalšími osobami.

Téma: Pozdrav

Od: Anonym: Miriam Vorlová <> ( 89.203.220.--- )
Kdy: 10. 05. 2013 22:41
Předmět: Pozdrav

Navigace: link | přehled | fórum
Dobrý den, srdečně zdravím Všechny sestry a bratry z Evangelické Církve. Píši Vám proto,abych Vám přiblížila Duchovní situaci v Motolské nemocnici. Byla jsem tam od 28.4.2013-7.5.2013 hospitalizována.Když už jsem byla po operaci trošku mobilnější,dočetla jsem se ,že je možné navštívit Bohoslužby.Vzhledem k tomu,že jsem z rodiny hluboce Evangelicky zakořeněné mnoho generací,bylo jasné na jaké Bohoslužby budu směřovat. V neděli ráno ,asi v 8.hodin jsem psala sms zprávu na telefon z nemocnice s dotazem,zda budou nedělní Bohoslužby(byla totiž 1.neděle měsíce a v letáku bylo uvedeno,že ev.bohoslužby jsou 2,3,4neděli).Asi za hodinu mi volala nějaká paní,velmi milá(bohužel si nepamatuji jméno),že vše zjistí a určitě mi dá vědět. Nikdo se mi neozval,ale já jsem se těšila a tak jsem do Prostoru Ticha stejně šla. Bohoslužba pro Evangelíky měla být od půl 17,já tam byla o 15.minut dříve.Slyšela jsem,jak nějaká stará pacientka hovoří asi s nějakým Duchovním. ´Cekala jsem v předsálí.V 16,45 jsem se osmělila,ta stará paní odešla a já jsem vstoupila do prostoru kaple.K neuvěření,nikde nikdo(žádní pacienti,jen já).Z malé místnosti vedle kaple vystoupil nějaký pán v jiném taláru než je u nás .Já jsem se ho zeptala,zda přijde evang.farář? On,že neví.Tento muž byl katolickým knězem ,asi 15.minut jsme hovořili a já zklamaná odcházela na oddělení. To ,proč píšu,je Velká prosba.Byla bych moc vděčna,když by v tak velké nemocnici jako je Motol byl farář z naší EV.církve ,možná,by bylo dobré třeba jednou za měsíc přijít s mládeží a zazpívat třeba jednu povzbudivou písničku.Až do té doby,než jsem to zažila na vlastní kůži,netušila jsem,jak moc je tato Služba v nemocnici důležitá. Budu se modlit,aby Pán Bůh k této práci povolal silně Duchovně zakotveného člověka. S pozdravem, Miriam Vorlová(Smetanová).
Od: Anonym: Pavel Pokorný <> ( ---.tmcz.cz )
Kdy: 18. 05. 2013 23:01
Předmět: Re: Pozdrav

Milá sestro Vorlová, už v motolské nemocnici více než rok nepracuji, ale znám se s tamními kaplany a stále mne nemocniční kaplanství zajímá. Hlavní pracovní náplní kaplana jsou návštěvy nemocných na odděleních. O takovou návštěvu můžete požádat a zdravotníci Vám pak kaplana zavolají. Nemocniční kaplan působí zásadně ekumenicky - to znamená, že navštěvuje pacienty nikoli podle konfesijní příslušnosti, ale podle jejich aktuální potřeby. Většina navštěvovaných pacientů vůbec v žádné církvi není a nemá žádného svého faráře. Pokud si někdo přeje návštěvu faráře své církve, kaplan může pomoci ho nalézt a kontaktovat. Bohoslužby nejsou příliš navštěvovány, protože pacienti obvykle nejsou pohybliví. Jak bylo uvedeno na letáku, v motolské nemocnici jsou zajištěny protestantské bohoslužby 2., 3. a 4. neděli v měsíci (obvykle nikoli farářem Českobratrské církve evangelické, nýbrž kazateli Církve bratrské, kteří se k této službě nabídli). Měla jste smůlu, že jste byla v nemocnici zrovna 1. neděli v měsíci, kdy protestantské bohoslužby zajištěny nejsou. Kaplanka, která měla pohotovostní službu na telefonu, Vám slíbila, že Vám zavolá zpátky pouze v případě, pokud zjistí, že v uvedenou dobu bude přítomen evangelický farář nebo bratrský kazatel. Protože však žádný v onu neděli k dispozici nebyl, už Vám zpět nevolala.    Prosím, nenechte se odradit, a pokud se ještě někdy dostanete do Motola (což Vám samozřejmě nepřeji), vyžádejte si osobní návštěvu nemocničního kaplana (nehledě na jeho vyznání). Věřím, že ji oceníte.    Zdravím Vás a přeji vše dobré, Pavel Pokorný
Od: Správci Evangnetu (Filip Keller) <>
Kdy: 18. 09. 2013 22:30
Předmět: Re: Pozdrav

Více též v článku koordinátorky spirituální péče, MUDr.Kalvínské: https://www.evangnet.cz/481-spiritualni_pece_ve_fn_v_motole