Diskuze k článku: Coena oslaví páté narozeniny

Eucharistickou bohoslužbou ve čtvrtek 22. listopadu od 19 hodin v rotundě sv. Máří Magdalény u Čechova mostu v Praze oslaví příznivci liturgické obnovy v evangelické církvi pět let od vzniku iniciativy Coena.

Téma: Sekta

Od: Anonym: Joel Satraba---.karneval.cz )
Kdy: 16. 01. 2008 20:25
Předmět: Sekta

Navigace: link | přehled | fórum
Doufejme, že se tato sekta "Coena" už co nejdříve od ČCE odtrhne a přestane tak konečně obtěžovat evangelíky katolickou liturgií.
Od: Uživatel Evangnetu Jiří Šamšula <>
Kdy: 17. 01. 2008 11:39
Předmět: Re: Sekta

Kdopak jsi, Joeli? Jak si můžeš něco takového vůbec přát a takovým způsobem to vyjadřovat? Copak se nemáme především vzájemně napomínat povzbuzovat? Prosím, můžeš mít proti liturgickému experimentování Coeny věcně theologické výhrady (já je také mám)! Ale nemůžeš přeci chtít schisma v církvi, navíc na základě takových chabých důvodů jako "obtěžovaní evangelíků katolickou liturgií". S takovým přístupem bychom se sami stali sektou. Nedávej místo ďáblu, bratře (Ef 4,27)! Já se o to budu také pokoušet. J.Šamšula evangelík s Boží pomocí
Od: Uživatel Evangnetu Petr Tomášek <>
Kdy: 17. 01. 2008 12:26
Předmět: Re: Sekta

Taky mě mrzí fanatismus zaměřený proti Coeně a „obtěžování katolikou liturgií“. Ona ta liturgie je především křesťanská a své kořeny má už v novém zákoně. Přijde mi hloupé, když se jako evangelíci musíme vymezovat proti něčemu jen proto, že je to „katolické“…
Nicméně, bohužel (jak mám „coenisty“ jako lidi docela rád) s Vámi musím souhlasit, že se Coena v poslední době jako sekta někdy projevuje. Například snahou protlačit „své lidi“ do církevnických pozic, kde by mohli „obracet“ ostatní evangelíky (a zvlášť mladé bohoslovce) na svůj způsob slavení bohoslužeb (a když jim to nevyjde rozšiřováním naprosto nesmyslných pomluv o „zmanipulovatelnosti voleb“ atp.)
Myslím, že tahle partička lidí by měla docela dobrou šanci obohatit ČCE, pokud by se jí podařilo zbavit se svých mesiáškých komplexů a sektářsko-spolkařské zatuchlosti.
Osobně skutečně nevím, proč by v ČCE nemohla koexistovat strohá kalvinistická i „košatá“ lutersko-„katolická“ liturgie; obojí mám rád a obojí má cosi do sebe, jen když se obojí dělá dobře.
Daleko horší je, pokud se bohoslužby dělají „blbě“ tak, že to odradí mnohé zvenčí i zevnitř sboru. Když faráři blábolí nicneříkající bláboly (když to neumí, tak proč se nedrží tradiční formy?) a když shromáždění zpívá falešně a mimo rytmus, takže kdokoliv jen s kapkou hudebního sluchu brzy uteče…
Od: Anonym: David Sedlacek <> ( ---.32.broadband4.iol.cz )
Kdy: 17. 01. 2008 21:41
Předmět: Re: Sekta

Ahoj Petře. Trochu mě zarazila tvá formulace, že Coena chce protlačovat své lidi do církevních pozic. Nevím, co tím myslíš. Pokud někdo z Coeny někam kandidoval, pak na to měl právo jako jiní členové ČCE. Já jsem kupříkladu poslancem na synodu za poličský seniorát. Mám to chápat tak, že jsem byl Coenou protlačen do církevních pozic?
Skutečně tomu nerozumím.
Ale díky, za tvůj jinak věcný příspěvek.
David S.
Od: Uživatel Evangnetu Petr Tomášek <>
Kdy: 18. 01. 2008 12:24
Předmět: Re: Sekta

David Sedlacek napsal(a):
Ahoj Petře. Trochu mě zarazila tvá formulace, že Coena chce protlačovat své lidi do církevních pozic. Nevím, co tím myslíš. Pokud někdo z Coeny někam kandidoval, pak na to měl právo jako jiní členové ČCE. Já jsem kupříkladu poslancem na synodu za poličský seniorát. Mám to chápat tak, že jsem byl Coenou protlačen do církevních pozic?
Davide,
možná jsem to nesformuloval úplně nejpřejsněji, ale vadí mi reakce, které ke mě z okruhu coenistů (z několika různých stran) dopluly po nezvolení jednoho z vás do jisté církevní funkce. A jistě by to byla pozice, která by Coeně byla mohla potenciálně přitáhnout další příznivce, ale právě to mi přijde špatně; protože se jednalo o práci, která má být především službou druhým a neměla by být zneužívána k prosazování stranických zájmů určitých spolků uvnitř církve.
Jinými slovy, trošku mám obavu, že se Coena nechává strhnout ke spolkaření a že je to na škodu práci, kterou dělá. Pokud myšlenky, o které Vám jde, za něco stojí, pak si najdou cestu i bez obsazení církevních postů apod.
P.T.
Od: Anonym: David Sedlacek <> ( ---.32.broadband4.iol.cz )
Kdy: 17. 01. 2008 21:09
Předmět: Re: Sekta

Odmítám, abych byl já a moji přátelé kýmkoli zařazován do kategorie sekty. Myslím, že za mnou stojí každodenní práce v krounském sboru a v poličském seniorátu dost výmluvně, stejně tak i za prací mých kolegů a kolegyň z Coeny. Kdo je zná, ví o čem mluvím. Považuji příspěvek Joela Satraba za čirý projev nenávisti. Nechť promine.
David Sedláček, farář a nyní i předseda Evangelické liturgické iniciativy Coena