Nejsem rasista, ale...

Správci Evangnetu <>
(4.1.2022, rubrika: Aktuality)

Evangelická církev bojuje proti předsudkům i studentskou literární soutěží
Českobratrská církev evangelická vyhlásila první ročník studentské literární soutěže s lidskoprávní tematikou. Žáci a studenti od 12 do 20 let se mohou formou eseje chopit letošního tématu „Nejsem rasista, ale…“ Nad soutěží převzal záštitu předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Miloš Vystrčil. Právě v Senátu budou 17. března 2022 slavnostně vyhlášeni vítězové, a to u příležitosti Mezinárodního dne boje proti rasismu.

Úsilí o obhajobu lidských práv patří k zásadním úkolům církve ve společnosti. Evangelická církev již několik let pořádá akci Dáváme hlas ponižovaným. Jejím smyslem je veřejně připomenout, že lidé na mnoha místech světa či v různých sociálních skupinách zažívají útlak kvůli své víře, přesvědčení nebo světonázoru. Další ročník této iniciativy se pořadatelé rozhodli rozšířit o doprovodný program: studentskou literární soutěž.

Jako forma soutěžní práce byla zvolena esej. Téma prvního ročníku je častá kontroverzní úvaha slyšitelná napříč společností: „Nejsem rasista, ale...“

Soutěž je vyhlášena ve dvou kategoriích (12-15 let, 16- 20 let) a mohou se do ní přihlásit žáci či studenti z celé republiky.

Přihlášky i samotný text práce (v rozsahu nejvíce 10 tisíc znaků s mezerami) je možné odeslat elektronicky na stránce www.e-cirkev.cz/soutez. Došlé práce ohodnotí odborná porota, tři vítězná místa v každé z kategorií budou ohodnocena finanční odměnou (1. místo 5.000 Kč, 2. místo 3.000 Kč, 3. místo 2.000 Kč)

Přihlášky a práce je nutno poslat nejpozději do 18. února 2022. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 17. března 2022 v Senátu Parlamentu České republiky při příležitosti Mezinárodního dne boje proti rasismu.

O nás
Českobratrská církev evangelická je druhou největší církví v České republice, nejpočetnější protestantskou církví. Za základ víry a života považuje Bibli. Navazuje na tradici české reformace, husitské hnutí i Jednotu bratrskou. Vznikla v roce 1918 spojením dvou evangelických církví povolených tolerančním patentem roku 1781. Od počátků se hlásí k demokratickým principům, klade důraz na respekt k individualitě a vzájemnou rovnocennost. Je otevřena racionální diskuzi i názorové pluralitě. Jako své poslání ve světě chápe nejen zprostředkovávat Boží slovo, ale také se angažovat v celospolečenských tématech, jako jsou lidská práva. humanitární pomoc, sociální péče a další.

Kontakt

Mgr. Pavel Hanych, Komise pro lidská práva ČCE, hanych@e-cirkev.cz, +420 608 880 579

• 1 komentář
  • Autor: Správci Evangnetu