Den pro Kubu

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Jitka Klubalová.
(8.3.2012, rubrika: Aktuality)


V lednu tohoto roku zemřeli v kubánských věznicích dva kubánští disidenti. Oba drželi hladovku. Rene Cobas zemřel na následky infarktu. Wilmar Villar Mendoza zemřel v nemocnici na selhání ledvin a dalších orgánů. Obě smrti přicházejí jen pár měsíců před plánovanou návštěvou papeže Benedikta XVI.

Režim bratrů Castrových v uplynulých týdnech propustil téměř tři tisícovky vězňů. Jako důvod propuštění jsou uváděny především nespočetné žádosti o milost členů rodin vězněných, ale i prosby ze stran náboženských institucí, především pak římskokatolické církve. Ve vězení ale nadále zůstává několik desítek vězňů svědomí, disidentů a odpůrců režimu.

Vedou oznamované reformy prezidenta Raúla Castra k důstojnějšímu životu Kubánců? Lepší se vztahy státu a církví? Je vůbec možné, aby totalitní stát na “Ostrově svobody”, který nerespektuje základní lidská práva jako jsou právo na spravedlivý proces, svobodu shromažďování a projevu, a náboženskou svobodu uvolnil poměry v duchu demokratizace? A můžeme my, obyvatelé malé země v “srdci Evropy”, nějak pomoci vězněným, utlačovaným a perzekvovaným obyvatelům karibské země? A proč bychom to vlastně měli dělat?

Komise pro Kubu synodní rady Českobratrské církve evangelické ve spolupráci s organizací Člověk v tísni v duchu zahraniční politiky ČR pořádá v Hradci Králové 15. března 2012 happening Den pro Kubu, na kterém se pokusíme na tyto a další otázky společně hledat odpovědi.

Program happeningu:
17:00 Ekumenická bohoslužba slova v katedrále ŘKC sv. Ducha
18:00 Pochod na podporu Damas de Blanco (“Dam v bílém”, což je na Kubě pravidelně protestně pochodující skupina manželek, matek, dcer a sester vězněných kubánských disidentů. Jsou vždy oblečeny do bílého - symbolu čistoty. ) Trasa pochodu povede od katedrály centrem města do kostela farního sboru ČCE v Nezvalově ulici).
18:30 Cuba libre (Svobodná Kuba) – přípitek v kostele farního sboru
18:45 komponovaný večer:
 • promítání filmu ”Cuba’s hope”
 • rozhovor o filmu a o Kubě
 • Pouť svatého Lazara - fotografický dokument s osobní zpovědí Ireny Vězdové
 • psaní dopisů, vzkazů vězňům svědomí i jejich rodinám
 • ...občerstvení, hudba, rozhovory

  Kontaktní osoba:
  Jitka Klubalová předsedkyně Komise pro Kubu Synodní rady ČCE
  GSM: 777 219 031
  E- mail: info@brnoprokubu.cz
  www.brnoprokubu.cz
  Plakát  • 1 komentář
  • Původní autor: Jitka Klubalová
  • poslední změna: 08.03.2012 11.04
 •