Česko spojí vzpomínka na oběti nehod

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Karel Šimr.
(12.11.2011, rubrika: Aktuality)

S mottem „Nejsme na to sami“ také letos proběhne v České republice připomínka Světového dne obětí dopravních nehod. Řetězec pietních aktů, bohoslužeb a veřejných besed propojí o třetím listopadovém víkendu Prahu, Plzeň a Letovice.

Vzpomínku na oběti dopravních nehod zahájí v sobotu 19. listopadu 2011 v 11 hodin už tradičně pietní akt u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova).

V neděli 20. listopadu 2011 vždy v 15 hodin začnou v západních Čechách a na jižní Moravě ekumenické bohoslužby. Už počtvrté se lidé shromáždí v dálniční kapli na odpočívadle dálnice D5 (na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu). Vzpomínkové setkání s bohoslužbou bude letos česko-německé a zúčastní se ho také hosté z nejbližšího dálničního kostela v německém Waidhausu. Podruhé se pak bohoslužba uskuteční také v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

Letošní připomínka Světového dne obětí dopravních nehod se ponese v duchu motta „Nejsme na to sami“. Součástí akcí proto budou také setkání a veřejné debaty s lidmi, kteří vážnou nehodu zažili nebo při ní ztratili své blízké, ale také se záchranáři nebo dalšími odborníky. V Letovicích začne 20.11. veřejná rozprava po bohoslužbě na přilehlé faře v 16 hodin. A v Plzni budou zájemci z řad veřejnosti, lidí s osobní zkušeností, záchranářů a dalších odborníků hovořit o tom, jak se nás dotýkají dopravní nehody, od 18,30 hodin ve Storypointu v Prokopově ulici 19. „Dopravní nehody se dějí každý den a dotýkají se nás všech – ať už osobní zkušeností, v rámci naší profese nebo prostřednictvím médií,“ stojí v průvodním letáku ke vzpomínkovému řetězci.

Akce pořádají a širokou veřejnost na ně zvou České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR, Centrum SOS Archa Diakonie ČCE - střediska v Plzni, Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň a Oblastní charita Blansko ve spolupráci s církvemi a jejich duchovními a další.

Sledují tím následující cíle:
- vyjádřit sounáležitost lidem, jimž vážná nehoda změnila život
- poděkovat těm, kdo se dopady nehod snaží zmírňovat
- a zvýšit vnímavost veřejnosti k dopadům nehod a možnostem vzájemné pomoci při jejich zvládání.

Podle informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR v loňském roce na českých silnicích zemřelo 753 lidí. Světová zdravotnická organizace, která Světový den obětí dopravních nehod vyhlašuje vždy třetí neděli v listopadu, uvádí, že v důsledku dopravních nehod umírá ročně 1,2 milionů osob a dalších 50 milionů je zraněno.

Zprávu o minulém ročníku včetně fotografií a videa najdete zde.

Kontakty:

Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR a farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu (mluvčí plzeňské akce) – mobil 739 244 774
Stanislav Vondruška, místopředseda Českého sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173
Filip Keller, farář Českobratrské církve evangelické ve Svitavách a člen Psychosociálního intervenčního týmu (mluvčí letovické akce) – 777 339 381