Na oběti nehod vzpomínali napříč republikou

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je PIT ČR.
(23.11.2010, rubrika: Aktuality)

Řetězec vzpomínkových akcí u příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod propojil o třetím listopadovém víkendu hlavní město se západními Čechami i jižní Moravou. Měl vyjádřit solidaritu i zvýšit vnímavost k dopadům nehod.

Vzpomínku na oběti dopravních nehod zahájil v sobotu 20. listopadu 2010 v 11 hodin už tradičně pietní akt u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově.

V neděli 21. listopadu 2010 vždy v 15 hodin proběhly v západních Čechách a na jižní Moravě ekumenické bohoslužby Na památku obětí dopravních nehod. Letos poprvé se k bohoslužbě shromáždilo asi 70 lidí v kostele sv. Prokopa v Letovicích. "V knize obětí dopravních nehod, kterou jsme k této příležitosti založili, zůstalo zapsáno třicet jmen. Zhruba stejný počet účastníků bohoslužby pak setrval při rozhovoru u připraveného občerstvení," říká jeden z organizátorů bohoslužby evangelický farář Filip Keller.

Několik desítek svíček hořelo v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně po skončení už třetí tamní vzpomínkové bohoslužby. Zapálili je tam lidé, kteří přišli připomenout památku těch, kdo se z cest nevrátili domů, a vyjádřit solidaritu těm, kdo dlouhodobě nesou dopady nehod. Bohoslužbu doprovodil pěvecký sbor Chrástochor. Zúčastnil se jí také farář Georg Hartl, který duchovně spravuje nejbližší dálniční kapli v německém Waidhausu. Pro účastníky pak čekalo v připraveném stanu malé pohoštění.

S připomínkou Světového dne obětí dopravních nehod se letos pojily i další akce. V pátek 19. listopadu 2010 proběhla na Evangelické teologické fakultě v Praze konference s názvem „Neštěstí a vina: věrní souputníci“. Mezi příspěvky nechybělo osobní sdělení viníka tragické dopravní nehody nebo pohled státního zástupce na problematiku viny a trestu při usmrcení z nedbalosti.
V neděli 21. listopadu od 15 hodin se v rámci kampaně „Nemyslíš – zaplatíš“, pořádané Ministerstvem dopravy ČR a agenturou Euro RSCG, poprvé odehrál Pochod za oběti dopravních nehod. Odstartoval z pražského Václavského náměstí a vyvrcholil speciální projekcí na Letné. Stovky účastníků při něm symbolizovaly přibližný počet obětí nehod v loňském roce.

Akce uspořádaly České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR, Centrum SOS Archa Diakonie ČCE - střediska v Plzni, Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň a Oblastní charita Blansko ve spolupráci s církvemi a jejich duchovními a další.

Pořadatelé sledovalo několik cílů: Chtěli připomenout památku obětí, působit preventivně a také zvýšit vnímavost veřejnosti k dopadům nehod a podpořit vzájemnou pomoc při jejich zvládání.

Podle informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR v loňském roce na českých silnicích zemřelo 832 lidí. Světová zdravotnická organizace, která Světový den obětí dopravních nehod vyhlašuje vždy třetí neděli v listopadu, uvádí, že v důsledku dopravních nehod umírá ročně 1,2 milionů osob a dalších 50 milionů je zraněno.

Tisková zpráva ze 16.11.2010

Pozvánka na bohoslužbu v dálniční kapli u Plzně
Pozvánka na bohoslužbu v Letovicích

Psychosociální intervenční tým ČR http://pit-cr.info/