Po roce opět připomenou v synagoze válečné transporty

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je Karel Šimr.
(14.1.2009, rubrika: Oznámení)

(Plzeň) Plzeňští židé a křesťané pořádají v neděli 18. ledna 2009 ve Velké synagoze v Plzni vzpomínkové shromáždění k výročí plzeňských židovských transportů v roce 1942.

Za účasti vrchního zemského rabína Karola Sidona, předsedy Federace židovských obcí v ČR Jiřího Daníčka a katolického biskupa Františka Radkovského proběhne v neděli 18. ledna od 15 hodin ve Velké synagoze v Plzni vzpomínkové shromáždění. Právě v tento den totiž před 67 lety začal první transport židovských spoluobčanů z Plzně do koncentračního tábora. Následovaly další dva 22. a 26.1. 1942. Během nich bylo odvlečeno do Terezína 2605 Židů. Pouze 112 z nich se po válce vrátilo domů.

„Nesmíme dopustit, aby se na hrůzy nacistické genocidy zapomnělo. Zvláště v době, kdy se znovu hlasitě ozývají myšlenky, z nichž vyrostla,“ říká předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová.

V průběhu odpoledne zazní vzpomínka na dobu holocaustu z úst přeživšího MUDr. Petra Riesela nebo písně v jidiš v podání Michaely Rychlé. Od 17 hodin vystoupí vokálně instrumentální soubor Collegium Musicum Brno. Vstup je volný a pořadatelé zvou na program spojený s občerstvením každého, kdo chce svou účastí uctít památku obětí nacistické genocidy.

Akce, kterou pořádají společně Židovská obec Plzeň a plzeňské křesťanské církve, navazuje na vzpomínkové shromáždění v lednu loňského roku. „Před rokem jsme se spojili, abychom vyjádřili nesouhlas s aktivitami extrémistů. Slíbili jsme si, že utrpení tisíců židovských spoluobčanů, které vnímáme také jako starší bratry ve víře, chceme společně připomínat, i když nás k tomu zvenku nikdo nebude nutit,“ dodává jeden z organizátorů duchovní Karel Řežábek.

Kontakty:

Eva Štixová – předsedkyně Židovské obce v Plzni, mobil 606 639 747
Karel Řežábek – zástupce Ekumenického setkávání plzeňských církví a pastor Křesťanského společenství Plzeň, mobil 724 435 445

Příloha [1]: Tiskova zprava k tisku <vzpominka_na__transporty_2009-01-14.pdf> (70.3 KB)
Příloha [2]: Plakát <vzpominka_2009_plakat.pdf> (251.9 KB)