Oběti nemocničních vražd připomene ekumenická bohoslužba

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je PIT ČR.
(28.12.2006, rubrika: Aktuality)

V Havlíčkově Brodě se 4. ledna uskuteční ekumenická bohoslužba za obnovu důvěry a s připomínkou památky zavražděných v místní nemocnici. Bohoslužbu připravují členové Psychosociálního intervenčního týmu ČR spolu s duchovními místních křesťanských církví.

Měsíc a den poté, co se veřejnost dozvěděla jména osmi obětí vraha v místní nemocnici, je v Havlíčkově Brodě připomene ekumenická bohoslužba za smíření a obnovu důvěry. Bude se konat 4. ledna 2007 od 18 hodin v bývalém klášterním kostele Svaté Rodiny. Připravuje ji Psychosociální intervenční tým (PIT) ČR spolu s duchovními zdejších křesťanských církví.

Pořádáním ekumenické bohoslužby chceme především vnést jiný tón do napjaté situace vyšetřování a hledání dalších a dalších viníků: tedy nejen uctít památku obětí a bolest jejich rodin, ale podpořit všechny, kterých se událost dotkla a v neposlední řadě také poděkovat pracovníkům nemocnice v Havlíčkově Brodě, zvláště pracovníkům oddělení ARO a jejich primáři, za čestnost a slušnost při řešení události. „Odhalením vražd byla otřesena důvěra ve zdravotníky jako základní symbol služby a pomoci lidem; popřeno bylo ono přísahané „prvotní je neškodit“. Uvědomujeme si, že vůči některým ohrožením jsme bezmocní – nemůžeme je vyloučit ani se na ně dobře připravit. Nejsme však bezmocní v tom, jak na zlé události zareagujeme – na nás je, zda podpoříme či uštveme nevinné,“ říká psycholožka Bohumila Baštecká, která se jako odborná garantka PIT zúčastnila přípravného setkání s představiteli církví a dalších institucí v Havlíčkově Brodě.

Bohoslužba naváže na předvánoční iniciativu představitelů církví v Havlíčkově Brodě. Ti vyzvali spoluobčany k zapálení štědrovečerní svíce solidarity. „V jejím světle chceme myslet na rodiny zemřelých, na to, jak nastolit pokoj při štvanicích na další a další viníky,“ uvedli v prohlášení. V něm také zdůraznili, že „podporu potřebujeme i my všichni, kteří jsme mohli být na místě zavražděných. Spolu s nimi byla zabíjena důvěra a jistota nás všech.“

Psychosociální intervenční tým je mezioborovým a mezidenominačním uskupením lidí, kteří se zabývají pomocí lidem a obcím po neštěstích. V rámci své činnosti pořádají také ekumenické bohoslužby jako jednu z možností k setkání s veřejností. Usilují přitom o to, aby rituál bohoslužby mohli sdílet i lidé nenáboženští a lidé jiných náboženských vyznání. Uvědomují si totiž, že podobné rituály jsou důležitým prvkem pro smíření společenství: posilují v přiznané bezmoci, poskytují strukturu v situaci narušeného řádu a umožňují pojmenovávat a sdílet prožité. Podobné bohoslužby uspořádali členové týmu například po teroristických útocích v Londýně nebo k výročí úder vln tsunami v jihovýchodní Asii (viz pořady těchto bohoslužeb).

Více na http://www.pit-cr.info