Křest v učení a praxi

Vyznání a základní texty > Leuenberská konkordie > Křest v učení a praxi

Závěr věroučných rozhovorů, přijatý na 4. valném shromáždění Leuenbergského společenství ve Vídni 9. května 1994. V Leuenbergské konkordii (LK) bylo jako společné chápání křtu formulováno:
13. Evangelium je základním způsobem dosvědčeno slovem apoštolským a prorockým v Písmu svatém Starého a Nového zákona. Je úkolem církve, aby toto evangelium předávala slovem kázání, zvěstováním jednotlivci a křtem a večeří Páně. Ve zvěstování, křtu a večeři Páně je Kristus přítomen skrze Ducha svatého. Tak se lidem dostává ospravedlnění v Kristu a Pán tak shromažďuje svůj lid. Působí při tom v rozličných formách úřadů a služeb, jakož i svědectvím všech údů místní obce.
14. (a) Křest Křest se vykonává vodou ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého. Ve křtu Ježíš Kristus člověka, propadlého hříchu a smrti, neodvolatelně přijímá do společenství své spásy, aby byl novým stvořením. Mocí Ducha svatého jej povolává do svého lidu a volá k novému životu z víry, ke každodennímu pokání a k následování.
Vycházejíc z tohoto pojetí a v souladu s pověřením Konkordie k věroučným rozhovorům se regionální skupina Jižní Evropa zabývala otázkami praxe křtu. Toto pověření bylo v Konkordii dáno článkem 37 a upřesněno valným shromážděním v Driebergen r. 1981. V regionální skupině Jižní Evropa byly zastoupeny následující církve:
  1. Svaz evangelických církví v NDR (od r. 1991 EKD)
  2. Chiesa Evangelica Valdese, Itálie
  20. Švýcarský svaz evangelických církví
  21. Slovenská evangelická církev a. v. v Jugoslávii
  22. Slovenská evangelická církev a. v., Slovenská republika

Regionální skupina Jižní Evropa se v letech 1984 - 1986 třikrát sešla k věroučným rozhovorům nad tématem Reformační chápání křtu a problémy praxe křtu dnes. Přitom se projednávaly základní otázky současného pojetí křtu a rozdílné křestní praxe v různých církvích a společenských kontextech. Přitom byly rovněž vzaty v úvahu výsledky bilaterálních a multilaterálních rozhovorů, zejména dokument ekumenické konvergence vyhlášení o Křtu, eucharistii a úřadu (Lima 1982).
Předkládaný revidovaný text vychází z výsledku práce regionální skupiny Jižní Evropa v Gallneukirchen z 26. února 1986. Revidované znění bylo vypracováno podle pozměňovacích návrhů předložených 5. skupinou na valném shromáždění ve Štrasburku (18. - 24. 3. 1987) a s ohledem na stanoviska církví (1988 - 1992). Exekutivní výbor je schválil dne 28. 10. 1993 a poté bylo předloženo vídeňskému valnému shromáždění Leuenbergského společenství církví. To text přijalo v předloženém znění. Věroučné rozhovory tedy vedly k následující shodě v teologickém chápání a církevní praxi.

Usnesení valného shromáždění z 9. 5. 1994

Valné shromáždění přijímá závěr rozhovorů Leuenbergského společenství církví "Křest v učení a praxi" ve znění z 9. května 1994 a prosí církve Leuenbergského společenství církví o recepci tohoto výsledku věroučných rozhovorů.