Téma: Charita - stačí to?

Od: Anonym: Pepinka--- )
Kdy: 14. 07. 2020 00:24
Předmět: Charita - stačí to?

Navigace: link | přehled | fórum
Občas přispěji bezdomovci do klobouku, ale víc dávat nemohu, to bych nevyžila. Obdivuji lidi, co vyžijí s dvaceti tisíci, tolik mě stojí obyčejná kabelka. Ale přeci nebudu chodit bez kabelky, že? Do klobouku dávám vždy stovku, stačí to?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 14. 07. 2020 06:00
Předmět: Re: Charita - stačí to?

A ta kabelka - je aspoň pěkná?
Od: Anonym: Pepinka--- )
Kdy: 14. 07. 2020 09:10
Předmět: Re: Charita - stačí to?

Tu mám jenom na procházky s pejskem. Na prezentaci mám kvalitnější.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 14. 07. 2020 09:24
Předmět: Re: Charita - stačí to?

možná jste si trochu spletla fórum
Od: Anonym: Pepinka--- )
Kdy: 14. 07. 2020 10:05
Předmět: Re: Charita - stačí to?

Nespletla. Já jsem zbožná žena.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 14. 07. 2020 10:15
Předmět: Re: Charita - stačí to?

Ok. I pro takové je dnes ovšem nabídka fór pestřejší. Na evangnetu asi nikdo ženě, která si kupuje levnější kabelky za dvacet litrů, neporadí.
Od: Anonym: Pepinka--- )
Kdy: 14. 07. 2020 13:02
Předmět: Re: Charita - stačí to?

A proč? Je to moc? Nebo málo? Já opravdu nevím.
Od: Anonym: Pepinka--- )
Kdy: 14. 07. 2020 13:06
Předmět: Re: Charita - stačí to?

A kolik dáváte na charitu? Do klobouku dávám stovku, zbytek, nevím, musím se zeptat své účetní. Já to neřeším. Říká, že pomáhám, tak jí věřím.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 14. 07. 2020 14:18
Předmět: Re: Charita - stačí to?

30 tisíc na osobu měsíčně se vám zdá málo? Tolik mívají docela často pětičlenné rodiny.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 14. 07. 2020 14:44
Předmět: Desátky

Martine ta "Pepinka" nebo "Pipinka" mi přijde podezřelá. Není to jen nadhození tématu, aby "nebyla nuda"? Doporučuji různé křesťanské skupiny na FB, tam je to živější , lidi tam dodržují jakési dekorum, je tam spousta zajímavých témat a nejsou tam notoričtí urážeči typu Cajthamla. Chodím tam raději. K darům a desátkům- věřím, že zdravý model je ten, aby sbor financoval svého kazatele. My chlapi máme vydělat peníze a také vyděláme, máme v tom Boží požehnání. Z toho by měl být placen náš kazatel. Pokud by se to nezvládalo, musel by si ještě někde přivydělat jako apoštol Pavel. Ale dá se říct, že když bychom platili poctivý desátek (to je dnes zhruba 3-5 tis. měsíčně za rodinu) tak kazatele uživí bez problémů již pět takových rodin. Tohle je biblický model, který praktikují např. Baptisté. U nás se peníze posílají na PF, ústředí s tím dělá kdoví co a pak nám milostivě platí kazatele. S tím nesouhlasím, když platíme, pak i rozhodujeme. Nepotřebujeme ve financích další nadřazené instituce.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 14. 07. 2020 15:27
Předmět: Re: Desátky

J. Polák: "Notoričtí urážeči typu Cajthamla", píšete? Ale to pohleďme!
Od: Anonym: Marta--- )
Kdy: 14. 07. 2020 16:01
Předmět: Re: Desátky

I ženy vydělávají peníze a platí desátek. A mají v tom Boží požehnání. Proč do hospodaření s penězi zatahujete gender?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 14. 07. 2020 16:57
Předmět: Re: Desátky

Desátky jsou židovčení.
Doporučte nějakou šikovnou FB skupinu.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 07. 2020 23:21
Předmět: Re: Desátky

Martine, nevím jak se odkaz zkopíruje: https://www.facebook.com/groups/krestan/?multi_permalinks=10158583401165365&;notif_id=1594742994963389&notif_t=group_highlights desátek stanovil Bůh a Pán Ježíš k tomu velmi výrazně přidává srdce- ochotu dávat. ( žena v chrámě). Zjednodušeně řečeno je to princip, jak může a má sbor zdravě fungovat. Když dáváš, nelituj, budeš obdařen. V dnešní době jsou také v řeči mnohých peníze prostředek, jak dát najevo že svůj postoj myslíš vážně.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 16. 07. 2020 00:12
Předmět: Re: Desátky

Nedá se tam podívat, nějaká uzavřená skupina, nevím.
Desátky nedávám, ani jedňátky, církev nahrabala restituce, stát ji vyplatil i z mých peněz, mám předplaceno na 100 let.
Od: Anonym: Pepinka--- )
Kdy: 16. 07. 2020 22:42
Předmět: Re: Desátky

Martin Janča napsal(a):
 Nedá se tam podívat, nějaká uzavřená skupina, nevím.    Desátky nedávám, ani jedňátky, církev nahrabala restituce, stát ji vyplatil  i z mých peněz, mám předplaceno na 100 let.
Na tom něco bude. Tak si kup něco hezkého.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 07. 2020 04:50
Předmět: restituce znovu

Restituce jsou o tom, že se tady církvím něco vrací, ne něco dává. - Jančo, vy mluvíte, jako byste např. ukradl ve slabší chvilce svému dítěti kasičku, pak se třeba po vystřizlivění rozhodl, že mu peníze sice vrátíte, ale se slovy "teď už ti nebudu platit kapesné".
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 17. 07. 2020 09:07
Předmět: Re: restituce znovu

Podobné pojetí restitucí (krvácí to z mého; dávám církvi na sto let dopředu, ze svých daní, apod.) je samozřejmě silně podmíněno perspektivou nevěřícího trolla, který se na toto fórum léta chodí dělit pod různými pseudonymy hlavně o své zlo, o své psychózy a o svůj enormní nevkus ve věcech sexuality a jehož úkolem je propagovat tu hlavně ideologické nechutnosti Dělnické strany, KSČM a Okamury (kdepak křesťanství!).
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 11:34
Předmět: Re: restituce znovu

Vy dva křesťani, uvědomte si, že stát musí ty peníze někde - někomu vzít, aby je mohl těm církvím dát. A kde je asi tak vezme? Že by se poslanci vzdali poloviny platu? To ani náhodou, ušetří se to na obyčejných lidech, jako vždy. Nenažrané církve ignorují tento fakt, vidí jen svoje křivdy a potrestají za ně všechny.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 17. 07. 2020 11:36
Předmět: Re: restituce znovu

Buďte si jist, že vy mezi "obyčejné lidi" rozhodně, rozhodně nepatříte. Tím pádem na vás ani nebylo ušetřeno.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 11:53
Předmět: Re: restituce znovu

Právě. Ale já narozdíl od církve nevidím jenom sebe.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 07. 2020 12:01
Předmět: Re: restituce znovu

Nebudu zde rozebírat jednotlivosti restitucí. Že stát nenapravuje jiné nespravedlnosti? Ano, je pravda, mrzí mě. Že obdobné miliardy, které takto vrátí církvím a které se tak snadno kritizují, nepozorovaně a možná zbytečně utratí jinde? Dobře, ani tímto směrem argumentovat nechci. Mě jde teď o jediné - že jste, Jančo, to, co bylo zamýšleno jako náhrada křivd, označil, že si tady círke "nahrabaly". Zlovolná lež.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 12:24
Předmět: Re: restituce znovu

Zlovolná lež je to, že ty restituce jsou nějaká spravedlnost. Nejsou. Pro učinění spravedlnosti jednomu, se činí nespravedlnost druhým. Lež, nespravedlnost a arogance.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 17. 07. 2020 12:32
Předmět: Re: restituce znovu

Co zrovna vy můžete mít proti lži, nespravedlnosti a aroganci?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 07. 2020 12:34
Předmět: Re: restituce znovu

Ok. Takhle to tedy pojímáte. Ale dovedl byste pak uvést nějaký výdaj státu, který by nebyl vůči někomu nespravedlivý?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 12:46
Předmět: Re: restituce znovu

To přece nemůže být argument, že nespravedlivé je přece všechno, tak proč ne i my?
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 17. 07. 2020 12:56
Předmět: Re: restituce znovu

Odpovězte zřetelně na zřetelně položenou otázku. Tyhle vytáčky nikoho nezajímají.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 13:20
Předmět: Re: restituce znovu

Odpověď otázkou je také trochu nefér, ale dobře. Za spravedlivé považuji mnohé výdaje. Na školství, na důchody, na podporu matek s dětmi, zdravotnictví, infrastruktura, vím, že namítnete, že i tam se dá najít nespravedlnost, ale snad rozumíte, že restituce pro církve jsou něco jiného.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 17. 07. 2020 13:34
Předmět: Re: restituce znovu

Nerozumíme. Tím, že vy dostáváte invalidní důchod nebo sociální dávky, to je nespravedlivé, protože ty prachy se mohly dát někomu jinému a společnosti mnohem užitečnějšímu.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 13:59
Předmět: Re: restituce znovu

Bylo v pořádku, když někdejší ředitel Novy vysoudil na státu miliardy odškodného? Říkalo se, že každého občana to stálo asi deset tisíc korun. Formálně to spravedlivé bylo, morálně je to s otazníkem. Není církev něco jiného než soukromá firma?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 07. 2020 14:21
Předmět: Re: restituce znovu

To nebyl pokus o odpověď otázkou, protože jsem odpověděl tezí, že každý výdaj státu, který má někomu prospět, je vůči někomu jinému "nespravedlivý". A od vás jsem chtěl jen, zda toto pravidlo dovedete zpochybnit. - A vy jako první příklad uvádíte výdaje na školství. Asi před dvěma lety velké spory, protože stát nechtěl povolit (dnešní situaci neznám) zřizování nových soukromých škol. Protože by do nich odcházely děti a přebývala by volná kapacita ve školách státních. Z pohledu státního školství jsou investice do soukromých škol často zbytečné, "nespravedlivé" vůči občanům, kteří pro své děti nic takového nepotřebují. A z pohledu rodičů, kteří by své děti dali mnohem raději do škol jiných než mainstreamových stát "nepravedlivě" škrtí peníze pro alternativní iniciativy, a snadněji vráží peníze do málo funkčního systému. To jen tak pro příklad, znovu říkám, že každé rozdělování peněz je vůči někomu nespravedlivé.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 14:45
Předmět: Re: restituce znovu

Ano na všem se něco najde, vždyť jsem to psal. Postavíte silnici pro všechny, ale kamiony ji zničí, staví se znovu kvůli jedné skupině aut. Nebo váš příklad se školstvím, jeden student je bezproblémovej a snaží se, druhej je integrovanej třeba kvůli jiné barvě pleti, dostane asistentku, vlastní učební plán, hromada dokumentace, dotace, obědy zdarma a stejně na školu bude kašlat. Vše je ale pro užitek fungování státu. V čem je užitek vyplatit Novu, nebo ČCE? Ano, církev dělá třeba charitu. Nova zase baví lidi. A pravděpodobně, kdyby si lidé měli vybrat mezi církví a televizí, zvolili by jako užitečnější televizi. Rozdíl je, církev by se měla řídit jinými zásadami než firma. Kristus by se o košili netahal. Nakonec i o jeho slipy vojáci losovali.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 07. 2020 15:25
Předmět: Re: restituce znovu

Kristus by se asi netahal o košili. Ale podobnou otázku, jako tady kladete vy, stejně slyšel. To když na něm Marie vymrhala libru drahého oleje: "Nač ta ztráta oleje? Mohl se prodat za víc než tři sta denárů a ty se mohly dát chudým."(L 14,4n). Asi to muselo znít jako sobecká nespravedlivost vůči chudým, když Ježíš odpovídá: "Vždyť chudé máte stále kolem sebe, a kdykoli chcete, můžete jim činit dobře; mne však nemáte stále."
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 07. 2020 15:34
Předmět: Re: restituce znovu

Ten olej patřil jenom jí. Tady se ale rozdávají peníze všech.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 07. 2020 15:41
Předmět: Re: restituce znovu

Tady se vydávají peníze za majetek, který církví patřil a byl jí ukraden. Církvi se vracejí její vlastní peníze.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 15. 07. 2020 07:29
Předmět: Re: Desátky

J. Polák: A ještě obligátní otázka, pane Poláku. Proč se tedy nepřestěhujete například k těm baptistům, když jsou tak prima? Vaše prodlévání v ČCE je přece docela dobrovolné. Vaše logika "moje prachy - moje evangelium" mi připadá neodolatelná.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 15. 07. 2020 09:52
Předmět: Re: Desátky

Zde se i možná naznačuje, proč je americké církevní křesťanství v zásadě tak stupidní, fundamentalistické a zároveň lacině podbízivé. Prostě kazatelé jsou finančně závislí na dárcích a proto je ekonomická logika předurčuje k tomu, aby apelovali na nejnižší předsudky svých církevníků. Oni si totiž pastora apod. platí za to, aby pěstoval jejich pověry, ne aby jim zvěstoval nějaké náročné myšlenky. Prostě je blaží, když uslyší, že je svět zkažený, svět vznikl před 6 700 roky, evoluce je podfuk, tradiční rodina a ekonomický úspěch je cajk, ateisti a ostatní přijdou do pekelného kotle a svět je jednoduchý a přehledný. Za TOHLE oni chtějí sypat do kasičky a na saláru: jít proti trendu je bolí, rozrušuje a pro kazatele je to i socioekonomicky nevýhodné. Prachy jsou až na prvním místě.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 07. 2020 10:16
Předmět: Re: Desátky

Paušalizujete. Např. podoba amerického křesťanství, kterou jsem trochu poznal v naší partnerské Presbyterian church, není vůbec stupidní, fundamentalistická a podbízivá. A určitě velká část americké církve není fundamentalistická. Atd.
Většina USA křesťanství je navíc římsko-katolická, kde kněze určuje a odvolává biskup. Vaše "v zásadě" prostě neplatí.
Možná upozorňujete na důležité úskalí toho, když si lidé platí svého kazatele. Takové okolnosti jsou však dnes už i v ČCE, možná už to i pro nás trochu někde platí, že kazatel káže tak, aby nikoho nenaštval a byl znovu zvolen. Ale ani tohle se nedá zobecňovat.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 15. 07. 2020 10:40
Předmět: Re: Desátky

A. Wrana: V USA jsem byl kdysi 18 měsíců a tamní církevní a křesťanský život jsem do jisté míry poznal. Každé zobecnění obnáší prvky zjednodušení až znásilnění, nicméně na vyřčeném trvám. Ne všechna církevní společenství v USA jsou fundamentalistická, ale prakticky všechna jsou podbízivá. Velký špatný.
Katolíků je v USA stěží 20 procent, co je tohle za většinu? Možná je to nejfrekventovanější ze všech mnoha a mnoha církví v USA, ale určitě nepředstavuje aritmetickou většinu.
A ano, samozřejmě že tato úskalí jsou v nějaké míře i v ČCE, vím o nich velmi dobře. Pokud si ale laici takto přímočaře vydržují svého faráře, oni přímo platí, bez zprostředkování nějakým ústředím a přerozdělováním, stane se kazatel se svou interpretací evangelia sluhou a maňáskem takových pánů Poláků. To mu je houby platné, co říká řecký text Písma, systematická teologie, exegeze a hermeneutika: existenčně závisí na tom, co chce slyšet pan Polák se svou rodinou.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 07. 2020 10:58
Předmět: Re: Desátky

K těm katolíkům v USA. Špatně jsem se vyjádřil. Měl jsem napsat, že jsou nejpočetnější náboženskou skupinou, např. zde: https://denikreferendum.cz/clanek/26087-v-usa-se-meni-religiozita-nove-jsou-nejpocetnejsi-katolici.
A jinak jen k té Presbyterian church, budu mluvit jen k tomu, co jsem poznal osobně: není podbízivá. Je velmi podobná ČCE, ale s některými věcmi lépe promyšlenými a vybroušenými. Faráře si tady vybírají, ale ne podle toho, co říká, ale jaký je to člověk. Společenský, výmluvný. A vždyť je to tak zase asi i u nás. Nepotřebuji faráře, aby mi potvrzoval mé názory. Ale aby mne vedl a obohacoval. Někdy mi sedí i když mi řekne něco kritického, provokativního. - Navážíte se do bratra Poláka. Ale myslím, že i pro evangelikály to takto platí. Sedí jim, když je kazatel do určité/velké míry provokuje a kárá.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 07. 2020 23:34
Předmět: Re: Desátky

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 K těm katolíkům v USA. Špatně jsem se vyjádřil. Měl jsem napsat, že jsou  nejpočetnější náboženskou skupinou, např. zde:  https://denikreferendum.cz/clanek/26087-v-usa-se-meni-religiozita-nove-jsou-  nejpocetnejsi-katolici.    A jinak jen k té Presbyterian church, budu mluvit jen k tomu, co jsem poznal  osobně: není podbízivá. Je velmi podobná ČCE, ale s některými věcmi lépe  promyšlenými a vybroušenými. Faráře si tady vybírají, ale ne podle toho, co  říká, ale jaký je to člověk. Společenský, výmluvný. A vždyť je to tak zase  asi i u nás. Nepotřebuji faráře, aby mi potvrzoval mé názory. Ale aby mne  vedl a obohacoval. Někdy mi sedí i když mi řekne něco kritického,  provokativního. - Navážíte se do bratra Poláka. Ale myslím, že i pro  evangelikály to takto platí. Sedí jim, když je kazatel do určité/velké míry  provokuje a kárá.
Přesně tak, čekáme poučení, vedení, povzbuzení i napomenutí. K faráři máme úctu, víme že nás také nese na modlitbách! Věřím, že je to správný princip i situace, když jsme navzájem na sobě (my i farář) do určité míry závislí.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 07. 2020 23:30
Předmět: Re: Desátky

Ladislav Cajthaml napsal(a):
 A. Wrana: V USA jsem byl kdysi 18 měsíců a tamní církevní a křesťanský život  jsem do jisté míry poznal. Každé zobecnění obnáší prvky zjednodušení až  znásilnění, nicméně na vyřčeném trvám. Ne všechna církevní společenství v  USA jsou fundamentalistická, ale prakticky všechna jsou podbízivá. Velký  špatný.    Katolíků je v USA stěží 20 procent, co je tohle za většinu? Možná je to  nejfrekventovanější ze všech mnoha a mnoha církví v USA, ale určitě  nepředstavuje aritmetickou většinu.    A ano, samozřejmě že tato úskalí jsou v nějaké míře i v ČCE, vím o nich  velmi dobře. Pokud si ale laici takto přímočaře vydržují svého faráře, oni  přímo platí, bez zprostředkování nějakým ústředím a přerozdělováním, stane  se kazatel se svou interpretací evangelia sluhou a maňáskem takových pánů  Poláků. To mu je houby platné, co říká řecký text Písma, systematická  teologie, exegeze a hermeneutika: existenčně závisí na tom, co chce slyšet  pan Polák se svou rodinou.
farář má být hlavně osobnost a jeho působení a důrazy si zodpovídá přímo před Nejvyšším. Ten je pro něj mnohem důležitější (má být) než nějaký Polák, nebo Cajthaml. Plácáte nesmysly.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 07. 2020 23:26
Předmět: Re: Desátky

"moje prachy- moje evangelium" jsem tím vůbec nemyslel a BÁL BYCH SE TAKTO VŮBEC UVAŽOVAT!! Myslel jsem tím pouze a jen praktický chod sboru a jakousi větší suverenitu každého sboru, možnost o financích společně (jako sbor a staršovstvo) rozhodovat a případně negovat/podporovat účinněji rozhodnutí "shora".
Od: Anonym: Pepinka---.8.186.75.ipv4.supernova.orange.pl )
Kdy: 23. 07. 2023 22:12
Předmět: Re: Charita - stačí to?

Tak jsem po třech letech zpět. Ach ta inflace, podražily mi kabelky. Kde jsou ty časy, kdy mě obyčejná kabelka stála pouhých dvacet tisíc.
Od: Anonym: hvězdné nebe mravní zákon---.centertel.pl )
Kdy: 25. 07. 2023 08:23
Předmět: Re: Charita - stačí to?

Pepinka napsal(a):
 Tak jsem po třech letech zpět. Ach ta inflace, podražily mi kabelky. Kde  jsou ty časy, kdy mě obyčejná kabelka stála pouhých dvacet tisíc.
Musíš si, Pepinko, o to víc vydělávat pipinkou.
Od: Anonym: Katka T.---.rcc.o2.cz )
Kdy: 03. 11. 2022 21:31
Předmět: Re: Charita - stačí to?

Zajímavé věci se dají najít na Evangnetu… sice vidím, že je příspěvek dva roky starý, ale vzhledem k tomu, že asi nebyl myšlen vážně, nevadí nechat se inspirovat ani ex post…
Jedno ze dvou nejdůležitějších přikázání pro křesťana zní: Miluj bližního svého jako sebe samého. Vyjadřujete-li lásku k sobě samé kabelkou za dvacet tisíc, postupujte analogicky i při vyjadřování lásky k bližním.
(Taky není myšleno 100% vážně, ale svádělo to.)
Od: Anonym: Pepinka88.103.133.--- )
Kdy: 21. 12. 2022 00:29
Předmět: Re: Charita - stačí to?

Tak já začnu bezdomovcům házet do klobouku kabelky za dvacet tisíc, abych neskončila v pekle.