Téma: Ad: website srcce - pro a proti

Od: Český bratr <>
Kdy: 15. 12. 2005 01:55
Předmět: Ad: website srcce - pro a proti

Navigace: link | přehled | fórum
Zdravím zúčastněné v této důležité diskuzi,
a chci k ní přičinit několik poznámek. Sám totiž patřím k iniciátorům kvalitní koordinace přístupu k informacím v Ústřední církevní kanceláři ČCE a postřehy zde zaznamenané považují za důležité a rád je budu tlumočit na patřičných místech.
ALE! Za těch pár let, co se o rozvoj internetové komunikace zajímám, jsem vypozoroval fatální omezení různých webových komunit. Jmenovitě stoupenců Linuxu. Ano, bezesporu tomuto open-source systému patří budoucnost a v Božím království nebude než Linux a Velký Bill bude definitivně poražen, pročež držím vydatně všechny palce. Jenže na této zemi, tak jako i v reálné církvi, která je tím příslovečným "corpus mixtum", žijí různé nedokonalé světy vedle sebe a mají spolu kooperovat. A Synodní rada ČCE neměla zkrátka v určité chvíli ten stupeň správného poznání a zavedla svou vnitnří síť a celý systém komunikace na produktech Microsoftu. Na těch obyčejných ixpéčkách, která mám přidělená na svém erárním notebooku a za tři roky mi ani jednou nespadla. Což je realita uznávaná i skalními odpůrci tohoto velkého monopolního dodavetele operačních systémů.
Podle mne - a teď to řeknu hodně natvrdo - k přerušení plodné komunikace mezi tvůrci softwaru v Ústřední církevní kanceláři a Evangnetem došlo na základě jistého skupinového narcismu stoupenců Linuxu sdružených kolem posledně jmenovaného intelektuálního společenství. Pro něž mám velké pochopení a nejsou přitom jediní vyznavači alternativních systémů, jež znám. Přesto, když Evangnet vznikal, patřil jsem k prvním, kteří zúčastněné nadšence varovali před tím, aby nevznikl "stát ve státě".
Nebudu zaplevelovat web dlouhými vývody, ale tolik musím konstatovat, že podle mého názoru organický vývoj celocírkevních stránek ČCE nakonec ovlivnila, či poškodila, neujasněná identita těch lidí kolem Evangnetu, kdo v první fázi nabídli SR své entuziastické softwarové produkty a posléze s ní chtěli vstoupit ve standardní komerční vztah. Což je ovšem otázka, která se točí kolem celého webu, a Evangnet je jejím živým příkladem. Na začátku stojí dobrovolnické bezbřehé nadšení, kryjící touhu ovlivňovat běh věcí a mít svá želízka v ohni, a na konci vystrčí hlavu unavená frustrace, zoufající si nad objemem požadovaných služeb, zničehonic se dožadující standardních plateb za svou práci.
Potom je opravdu snadné z pozic Evangnetu na tomto diskuzním fóru okopávat Synodní radě kotníky za to, že se pokusila řešit situaci podle svých možností. Ano, ty stránky nejsou opravdu nic moc. Máte něco lepšího? Když vám tolik záleží na ČCE?
S pozdravem
Jan Mamula
Od: Anonym: Martin Grombirik---.nat.karneval.cz )
Kdy: 15. 12. 2005 10:51
Předmět: Re: Ad: website srcce - pro a proti

Milý bratře Mamulo,
nejsem "insider", takže nevím jak probíhaly vaše boje s "tučňákovci" na SR ČCE. To že jsem uživatelem operačního systému, který je ve Vašich očích tolik propojen se zélotským fundamentalismem, je spíše náhodná souvislost. Aniž bych chtěl dávat za pravdu té či oné staně, dovolím si upozornit, že proti duchu Open Source software není požadovat za práci peníze - free jsou zpravidla abych tak řekl stavební hmoty, ale dům na klíč už ne. Svoboda software spočívá v tom, že nic neplatím za cihly, beton a panely a z nich si mohu dům buď postavit sám a zadarmo, nebo s pomocí někoho, komu zaplatím práci. Nebylo by to báječné, kdyby to takto fungovalo i ve stavebnictví? :-) Co se týká vašich smluvních vztahů s lidmi kolem Evangnetu, to opět nechávám na jejich i vašem svědomí.
Diskuse kolem webu však není o tom, jaký operační systém nebo střední vrstva s aplikační logikou jej pohání, ale o tom, zda web vyhovuje určitým standardům, které by měly být pro jeho tvorbu závazné. Jedná se o syntaktickou správnost (validitu) HTML kódu, náročná kriteria přístupnosti i pro handicapované uživatele (myslím, že právě v této oblasti by stránky církve měly jít příkladem) a také o rozumný návrh obsahové struktury a navigačních prvků. Tato pravidla nestanovuje ani Bill Gates, ani Linus Torvalds či Richard M. Stallman (guruové Free software komunity). Stanovují je nezávislá konsorcia jako je např. W3C konsorcium aj. a mnohá z nich mají dokonce statut ISO norem. Čili generátor stránek si tedy klidně můžete pohánět MrkwoSoftem nebo třeba i parním strojem, ale důležité je, jaký kód to vyprodukuje. Shodou okolností OSS/FS nástroje produkují kód čistší, protože jsou zpravidla konstruovány tak, aby zmíněné standardy podporovaly, a ne tak, aby vytlačovaly z trhu konkurenci a umožnily komusi získat nad ním úplnou kontrolu.
Čili to není o tom, jaké sw vybavení používate, nýbrž o tom, co jste pomocí něj schopni vytvořit.
Máte něco lepšího? Když vám tolik záleží na ČCE?
Máme, máme, to si pište ;-)
Od: Kazatel ČCE Martin Fér <>
Kdy: 15. 12. 2005 22:58
Předmět: Re: Ad: website srcce - pro a proti

Děkuji za zajímavý rozbor psychiky a motivace správců evangnetu:) Jen jsem úplně nepochopil, jak to souvisí s diskuzí nad obsahem webových stránek synodní rady. (beru to spíš jako ránu pod pás a nedovedu si nějak představit firmu nebo společnost, kde by na kritiku svých webových stránek odpovídali tím, že v pozadí je spor nějakých narcistických linuxovců s provozní kanceláří firmy).
Mě na těch stránkách asi nejvíc vadí vstupní stránka - jednak je celkem zbytečná, zvlášť pokud si na tyto stránky chodím pro aktuální informace, což myslím většina lidí dělá. A informaci, kterou případnému jinému návštěvníkovi sdělíme největším písmem po "vítejte" je, že jsme "největší protestantská církev v ČR". Ptám se "kdoví jestli?" a "kdovíjak dlouho?". A i kdyby to byla pravda, tak je to teda dost nabubřelé. A proč to musíme sdělovat? (Možná jsem to špatně pochopil a má to být povzbuzení pro zdeptané evangelíky, co na stránky zavítaj - aby se uklidnili: "bezva, jsme největší". A máme ústředí v tak pěkném baráku… A kořeny hluboko v české reformaci… ale opravdu hodně hluboko… Jenom na to zaplatit pořádnou práci nemáme. Nebo nechceme mít? A nevím, proč by měli kritici přijít s něčím lepším. Žiju v domnění, že kancelář synodní rady má být servisem pro synodní radu a církev, takže by měla být schopná zajistit si sama slušné stránky a nepřehazovat to na někoho jiného.
Tož tak. S pozdravem Martin Fér
P.S. Stránky mládeže - nejsou náhodou z dílny správců evangnetu? Na to, že maj neujasněnou identitu vypadaj docela dobře :)
Od: Správci Evangnetu (Petr Tomášek) <>
Kdy: 15. 12. 2005 23:12
Předmět: Re: Ad: website srcce - pro a proti

Milý bratře Mamulo!
Váš příspěvek je pěkně nefér. Napadáte v něm určité lidi, ale ani nejste schopen napsat, proti komu vlastně co máte. Za "linuxáci", či "Evangnet" se toho dá skrýt docela hodně. Ale když už chcete někoho veřejně pranýřovat, tak se, prosím, neskrývejte za obecné fráze.
Český bratr napsal(a):
ALE! Za těch pár let, co se o rozvoj internetové komunikace zajímám, jsem vypozoroval fatální omezení různých webových komunit. Jmenovitě stoupenců Linuxu. Ano, bezesporu tomuto open-source systému patří budoucnost a v Božím království nebude než Linux a Velký Bill bude definitivně poražen, pročež držím vydatně všechny palce. Jenže na této zemi, tak jako i v reálné církvi, která je tím příslovečným "corpus mixtum", žijí různé nedokonalé světy vedle sebe a mají spolu kooperovat. A Synodní rada ČCE neměla zkrátka v určité chvíli ten stupeň správného poznání a zavedla svou vnitnří síť a celý systém komunikace na produktech Microsoftu. Na těch obyčejných ixpéčkách, která mám přidělená na svém erárním notebooku a za tři roky mi ani jednou nespadla. Což je realita uznávaná i skalními odpůrci tohoto velkého monopolního dodavetele operačních systémů.
Myslím, že jste vedle. Většiné linuxáků jde o svobodu. Nikoliv o jakési "vedlejší náboženství". Bohužel je to právě Mrkvosoft, který se snaží ovládnout všechnno ostatní. Jestli potom někdy linuxáci vypadají fanaticky, pak jenom proto, že jsou k tomu politikou MS víceméně dotlačeni. Jinak bych linuxáky přirovnal k vegetariánům. Ti taky nejedí maso, protože jim to dává smysl (třeba proto, že nechctějí, aby zvířata trpěla, nebo co já vím). Jedíné, o co jim jde, je, aby oni sami nebyli NUCENI maso jíst. Podobně je tomu s linuxákama.
Ovšem poněkud nechápu, proč kladete rovnítko mezi "linuxáky" a "lidi kolem Evangnetu".
Podle mne - a teď to řeknu hodně natvrdo - k přerušení plodné komunikace mezi tvůrci softwaru v Ústřední církevní kanceláři a Evangnetem došlo na základě jistého skupinového narcismu stoupenců Linuxu sdružených kolem posledně jmenovaného intelektuálního společenství. Pro něž mám velké pochopení a nejsou přitom jediní vyznavači alternativních systémů, jež znám. Přesto, když Evangnet vznikal, patřil jsem k prvním, kteří zúčastněné nadšence varovali před tím, aby nevznikl "stát ve státě".
Tak nevím, "státem ve státě" by se dala nazvat spíš ÚCK
Nebudu zaplevelovat web dlouhými vývody, ale tolik musím konstatovat, že podle mého názoru organický vývoj celocírkevních stránek ČCE nakonec ovlivnila, či poškodila, neujasněná identita těch lidí kolem Evangnetu, kdo v první fázi nabídli SR své entuziastické softwarové produkty a posléze s ní chtěli vstoupit ve standardní komerční vztah.
Můžete vysvětlit, o čem to mluvíte?
Evanget nikdy žádné softwarové produkty nenabízel.
Evangnetu jde především o zlepšení komunikace uvnitř a vně evangelické církve a dělá to tak, jak umí. Celocírkevní stránky nejsou naše parketa, děláme to, co umíme (což jsou stránky Evangnetu), tak jak to považujeme za nejlepší (například se snažíme o co "nejdemokratičtější" model fungování stránek, kdy mohou i běžní uživatelé participovat. To je bohužel u celocírkevních stránek nemožné, protože jsou svou podstatou "výkladní skříní" SR a ÚCK).
O spolupráci se SR a ÚCK stojíme, ovšem problém je, že nikdy nebyl zájem z té druhé strany, a když byl, tak to bylo stylem "potřebujeme (=máme průser), vy udělejte!" (Případně ještě "kolik za to chcete peněz?").
Evanget je občanským združením právě proto, aby byla identita ujasněná. Proto má i svoje volené zastupce a svého předsedu a jedině ti můžou za Evangnet oficiálně vystupovat.
Za "lidi kolem" (pokud tedy myslíme toho stejného člověka) Evangnet nemůže.
Do komerčního vztahu byl naopak Evangnet několikrát tlačen ze strany SR, a dalo velkou práci vysvětlit, že nejsme žádnou softwarovou firmou a nechceme být servisní organizací ÚCK.
Což je ovšem otázka, která se točí kolem celého webu, a Evangnet je jejím živým příkladem. Na začátku stojí dobrovolnické bezbřehé nadšení, kryjící touhu ovlivňovat běh věcí a mít svá želízka v ohni, a na konci vystrčí hlavu unavená frustrace, zoufající si nad objemem požadovaných služeb, zničehonic se dožadující standardních plateb za svou práci.
Myslím, že plácáte několik různých věcí dohromady.
a) Evangnet vznikl v době, kdy nic nefungovalo, ze strany ÚCK a SR nebyl o internet zájem. Postupem času se nám podařilo rozběhnout některé služby, které po mém soudu dnes fungují docela dobře a ku prospěchu celé církve.
Zdá se vám "narcistické", nebo jako "touha mít svá želízka v ohní" to, že chceme, aby služby, kterým jsme obětovali docela dost energie, mohly fungovat i nadále? Nebo snad myslíte, že bychom měli Evangnet zrušit, předat ho někomu ze SR jenom proto, že by to bylo "oficiálnější"?
b) Evangnet se žádných standartních plateb od nikoho nedožaduje. Samozřejmě, hledáme sponzory, a samozřejmě, že hledáme sponzora i u ÚCK a SR, je na tom něco špatného?
Potom je opravdu snadné z pozic Evangnetu na tomto diskuzním fóru okopávat Synodní radě kotníky za to, že se pokusila řešit situaci podle svých možností. Ano, ty stránky nejsou opravdu nic moc.
Nikoli. Prostě jsem si dovolil (možná trochu provokativně) kritizovat současné stránky SR. Myslím, že jsem tak udělal VĚCNÝM způsobem a vyzval jsem lidi k diskuzi. Ne proto, abych někoho očernil, ale proto, abych vyprovokoval diskuzi o tom, jak nejlépe stránky dělat a jak raději ne. On to totiž není jenom problém SR, ale třeba i mnoha sborů. A teď nemyslím jen to, že stránky mnohdy vypadají divně, ale především chybí pořádna koncepce: Pro koho ty stránky jsou? Má to být spíš "misie" pro někoho, kdo přijde odjinud, nebo jsou tu ty stránky jen k vyřízení "agendy"?
Potom nestačí, jestli si umíme najít někoho, kdo nám ty stránky umí nějak "vytvořit", když jejich koncepce za nic nestojí. Myslím, že o těchto věcech je třeba diskutovat a uvést je do širšího povědomí.
Máte něco lepšího? Když vám tolik záleží na ČCE?
Hmmm, to zní jako citové vydírání.
Ne, nic lepšího nemám (mluvím za sebe osobně). Ne, že bych to nesvedl, kdyby na to přišlo. Ale nemám potřebu se hrnout do nějakého "dobrodružství" s ÚCK (Bohužel mi stačí ty zkušenosti, které s ní mám). A dokud tam nebude jasná koncepce a nebudou vyjasněné základní vztahy (čí je to stránka, kvůli čemu a pro koho), tak by takový podnik pro mě stejně neměl smysl.
S pozdravem
Jan Mamula
Jj, taky, taky!
Petr Tomášek
Od: Anonym: Tomáš Pavelka---.185.broadband4.iol.cz )
Kdy: 17. 12. 2005 00:37
Předmět: Kde má kalhoty?

Krom toho, mezi náhodně generovanými obrázky, které doplňují jednotlivé stránky, se objevuje jakási kapela, kde hráč na piáno nemá kalhoty. Měli před něj alespoň v paintshopu domontovat nějakého kytaristu nebo tak něco …
Od: Anonym: Martin Grombirik---.nat.karneval.cz )
Kdy: 17. 12. 2005 01:03
Předmět: Re: Kde má kalhoty?

:-)))))))))))))))) (ROFL asi 3 min.)
Od: Správci Evangnetu (Petr Tomášek) <>
Kdy: 17. 12. 2005 19:30
Předmět: Re: Kde má kalhoty?

Mno, nevim, podle me to v te cernobile moc nejde poznat, jestli je bez kalhot, nebo to to jsou nejake bile elasticke…
Od: Uživatel Evangnetu Petr Hanč <>
Kdy: 20. 12. 2005 01:17
Předmět: Re: Kde má kalhoty?

Tipuju, že má pod košilí kraťasy. Ale musej bejt dost krátký. :-)