Diskuze k článku: Prohlášení 33. konventu ústeckého seniorátu

Konvent ústeckého seniorátu zve tímto prohlášením povšechnou církev k dalšímu rozhovoru o základních premisách Cesty ČCE k samofinancování. Prohlášení bylo jednomyslně přijato na zasedání konvnetu 29. března 2014 v Litoměřicích.

Téma: Re: divné Prohlášení konventu

Od: Anonym: samoplátce faráře---.raabnet.net )
Kdy: 31. 03. 2014 22:42

Navigace: link | přehled | fórum
Kazatel je každý, kdo zrovna káže, to může být i laik, který vede čtené bohoslužby, a ten přece nebere žádný plat. Problém ale je s farářem jakožto ordinovaným správcem farnosti - těchto se asi týká výše uvedený problém jestli to chápu, tak proč do toho mícháte kazatele….
Od: Kazatel ČCE Filip Keller <>
Kdy: 01. 04. 2014 09:29
Předmět: Re: divné Prohlášení konventu

V terminoligii ČCE jsou kazatelé ordinovaní pracovníci (zaměstnanci) církve, viz: http://www.evangnet.cz/cce/czr/cz.html#P12. Laik, který vede čtené bohoslužby je "předčitatel kázání" (http://localhost/svitkart/czr/czr.php#P14.) Odtud "divná" terminologie.
Od: Anonym: Olga Navrátilová---.e-cirkev.cz )
Kdy: 01. 04. 2014 09:29
Předmět: Re: divné Prohlášení konventu

Podle současných církevních řádů jsou kazateli "faráři, případně jáhnové - členové církve odborně bohoslovecky vzdělaní, kteří prošli povinnou přípravou, zavázali se reversem, že budou věrně konat svou službu, získali osvědčení o způsobilosti k ordinované službě faráře nebo jáhna v církvi, byli řádně zvoleni v některém církevním sboru a byli ordinováni" (§ 12 odst. 1 Církevního zřízení). Synod má sice jednat o rozšíření tohoto pojmu i na současné ordinované presbytery, ale v současné době platí, že kazatelem je farář nebo jáhen (nikoli tedy např. předčitatel kázání). Konvent tedy používá ve svém prohlášení pojem "kazatel" přiměřeně, jakkoli se tento pojem pochopitelně v obecném užívání používá šířeji.
Od: Anonym: samoplátce faráře---.raabnet.net )
Kdy: 04. 04. 2014 19:57
Předmět: Re: farář je blbec, kazatel je borec

Tak můžu začít říkat farářovi pane kazateli? Nebude to brát jako provokaci? A pak vytáhnu ten papír, že je to v pořádku, že blbec je on.
Od: Anonym: Hans <> ( ---.unet.cz )
Kdy: 30. 04. 2014 16:44
Předmět: Re: divné Prohlášení konventu

To se mi snad jenom zdá. Kdo jiný, než farář a duchovní, by měl odolat pokušení peněz? Musí kvůli tomu cedit krev? Vyhrožujeme někdo fyzicky? Musí snášet nějaké větší útrapy? Farář by měl být - aspoň trochu - chlap, a snad i trochu pilný. Máme takové? Snad ono, nevím…