Otázky zvenčí

Co jste kdy chtěli vědět o křesťanství a evangelících a báli jste se zeptat...

Odpověď na příspěvek: Re: Večeře Páně (a křest)

Od: Anonym: Jacob---.unet.cz )
Kdy: 04. 02. 2016 14:53
Předmět: Re: Večeře Páně (a křest)

Znovu Vám děkuji. Jsem překvapen jaká témata se v této diskusi otevírají. Je to pro mne velmi poučné. Vy sám naznačujete, že důvody proč jsem k některým bodům věrouky minimálně zdrženlivý a v určitých bodech přímo odmítavý, nejsou čistě emocionální, ale mají svůj hlubší kontext. Děkuji také podrobné postřehy a odkazy, určitě se jimi budu se zájmem zabývat. Zároveň mi tak pomáháte odpovědět Janče, která by byla asi spokojená, kdybych se přimknul k nějaké dostatečně srozumitelné formulaci křesťanské cesty a nedělal zbytečně obtíže a to navzdory tomu, že se sama nakonec k potížizmu přiznala. Můj potížismus však nemá nějaký racionální podnět, protože můj osobní náboženský život se nesestává toliko ze studia biblických a teologických textů a návštěvy bohoslužeb, ale a to hlavně z určitých mystických okamžiků, jejichž podstatou je fakt, že se jaksi kříží s racionalitou. Pamatuji se zřetelně na jeden takový zážitek před mnoha lety. Tehdy jsem zcela nekriticky podřídil svůj náboženský život čistě církevnímu pohledu a byl jsem každodenním pilným čtenářem bible. Jednou brzy ráno (ještě se nerozbřesklo), když jsem četl evangelia měl jsem silný dojem, že mi kdosi stojí po levici. Jistě byl to polosen, ale o to zřetelněji si ho dodnes pamatuji. Položil mi otázku, zda si myslím, že skutečně rozumím tomu co právě čtu a zda mám zájem odhalit Pravdu oněch slov. Teprve dnes zjišťuji, jak hluboký ten zážitek byl a do jak vážně a pravdivě byla ta otázka zmíněna.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód