Odpověď na příspěvek: Re: konkrétně?

Od: Kazatel ČCE Filip Keller <>
Kdy: 01. 04. 2014 23:22
Předmět: Re: konkrétně?

Potíž je, že veškeré uvažování v tabulkách "modelů" staví na tom, že sice farář je placen z ústředí, ale sbory odvádí prostředky podle úvazku kazatele. Tedy de facto předkládané tabulky pracují s tím, že farář ve výsledku dostane to, co sbor odvede. (pomíjím rozdíly v platech dané věkem, funkcemi atp. - ty se ve výši odvodu neprojeví, samozřejmě jde o odvedené mzdové náklady).
Celý problém, na který naráží prohlášení ústeckého konventu tkví tedy ve způsobu odvodu do personálního fondu, který je zatím určován podle úvazku. Už teď je ovšem odvod všelijak upravován. Systémově lze požádat (podle daných pravidel) o dar z fondu solidarity nebo lze situaci řešit (opět při splnění daných podmínek) prohlášením sboru za misijní nebo podporovaný. Vedle toho existuje ovšem mnoho méně systémových (protože ne obecně platných) podpor. Mnohé větší sbory přispívají konkrétním slabším sborům. V brněnském seniorátu například existuje vlastní seniorátní fond, ze kterého se přispívá na odvody do PF slabším sborům. Kdo ví, kolik podobných podpor je v běhu. Ve výsledku tedy už teď neplatí, že vždy 100% úvazek znamená 100% odvod do PF z vlastních zdrojů.
Způsob odvodu do PF čistě podle úvazku je - soudím - neudržitelný. Hledal bych inspiraci jinde, kde už prošli různými způsoby financování. Třeba v anglické reformované církvi mají prostě jeden celocírkevní fond, do kterého odvádí (na rozdíl od našich dvou typů odvodů podle různých klíčů: repartice a PF). Odvody jsou rozpočítávány nikoli podle úvazku, ale podle velikosti sboru, obratu atp. Církev si řekne, kolik je schopna zaplatit pracovníků, rozpočítá výběr prostředků z jednotlivých "seniorátů", potažmo sborů a určí, kolik v kterém "seniorátu" může být pracovníků. Na seniorátu pak je, jak úvazky kazatelů rozdělí. Sbory odvádí nehledě na úvazek kazatele, dokonce nehledě na to, jestli kazatele mají nebo jsou neobsazené. Ve výsledku tedy takový systém umožňuje rozdělit kazatele ne podle toho, jak který sbor je schopen na svého kazatele "zaplatil", ale podle toho, jak kde je - z celkového pohledu církve - potřeba farářské místo držet.