Odpověď na příspěvek: Re: Postřehy k rekreačnímu středisku Herlíkovice

Od: Anonym: Jan Kirschner <> ( ---.190.broadband6.iol.cz )
Kdy: 06. 06. 2012 17:02
Předmět: Re: Postřehy k rekreačnímu středisku Herlíkovice

Vážený pane Ondro G. děkuji za zajímavý a ostrý start do diskuze :-) Církevní restituce jsou pro mě moc vysoká politika, tak k tomu se nebudu moc vyjadřovat. Snad jen krátce: Myslím si, že to co o bylo církvím ukradeno, tak to má vráceno. Nemyslím si, že by církev musela být špatným správcem majetku, ale určitě majetek není prvotní starost církve. Do světa máme jít s mošnou a holí..
Snaha o záchranu jedné horské chalupy je ale o něčem jiném. Nejde o to vybudovat nový hotel pro mládež, hledá se využití objektu. To je základní problém a v horském prostředí s velmi nízkým počtem trvale žijících obyvatel (navíc v Sudetech, kde do války žilo až skoro 100% německého obyvatelstva.) dvojnásobný.
Společnost obecně podporuje rozvoj venkova, proto vidím naději na záchranu tohoto objektu z grantu na obnovu a rozvoj kulturního dědictví venkova. Církev dostane peníze na památky nikoliv na podnikání. Takže se nemusíte bát, že by společnost nějak okrádala a chtěla na tom rejžovat. Naopak takové projekty stoji obrovské úsilí a starostí, které se mohou někomu zdát jako zbytečné. Podmínkou zmiňovaného grantu je i nekomerční využití objektu.
Takové využití, které by mohlo sloužit jak mládeži, klientům nebo zaměstnancům Horského domova i širši veřejnosti. Velmi šikovně se o něco podobného snaží David Šorm a OS. SEM Slunečnice v Horní Krupé viz: http://slunecnice.semcr.cz/, kde ze staré evangelické školy vybudovali ekologické centrum.
V Herlíkovicích je třeba projekt přizpůsobit místním podmínkám i realitě soužití s rekreačním střediskem církve Horský domov, které má tři další funkční objekty. Je také trochu předsudek, že by toto středisko bylo příliš drahé ve srovnání např. se Sola Fide v Jánských Lázních nebo s jiným necírkevním rekreačním objektem v Krkonoších, ale jistě zde jsou rezervy, co lze zlepšovat.
Herlíkovice mají také tradici evangelických brigád z období totality, takže na to zatím navazujeme a děláme různé práce svépomocí a evropské peníze má zatím pan Rath v krabici :-(