Odpověď na příspěvek: Postřehy k rekreačnímu středisku Herlíkovice

Od: Uživatel Evangnetu Jan Kirschner <>
Kdy: 04. 06. 2012 18:13
Předmět: Postřehy k rekreačnímu středisku Herlíkovice

Vážení, úvodní text vznikl z delšího článku. Nakonec jsem se pro přehlednost rozhodl publikovat jen krácenou verzi a do diskuzí vložit pro zájemce o více informací celý text. Text i úvodní článek může být základem pro diskuzi o budoucnosti rekreačního střediska v Herlíkovicích. Uvítám vaše postřehy, nápady, kritiku.
Jan Kirschner
Impulsem pro založení Občanského sdružení je mimo jiné i stav objektu tzv. Kunzárny, na kterém již cca dva roky probíhají záchranné práce. (Zde se můžete podívat, co udělali brigádníci během mezinárodního tábora loni v létě.) https://www.evangnet.cz/files/1822-herlikovice-stavporoce.pdf
Jde o jedinou tradiční horskou chalupu ve středisku. Na stav objektu jsou vypracovány odborné zprávy a existuje reálná možnost, jak na jeho obnovu získat prostředky z Programu rozvoje a ochrany kulturního dědictví venkova Státního intervenčního zemědělského fondu (SZIF) až do výše 90% investice. Národní památkový ústav musí ale objekt nejdříve prohlásit památkou místního významu. Nejedná se ale o status památky kulturní, takže oprava může být provedena zcela v duchu moderního bydlení při zachování charakteru tradiční krkonošské chalupy. Omezující podmínkou pro přidělení grantu od SZIF je případné nekomerční budoucí využití objektu. Pro srovnání analogický precedens již v církvi máme. Díky šikovnosti Davida Šorma a SEM Slunečnice vzniklo úspěšné ekologické centrum ze staré evangelické školy v Horní Krupé. Podobné centrum s levnou ubytovnou může sloužit v budově Kunzárny jako přidaná hodnota pro aktivní využití dovolené klientů Horského domova a prezentaci tradičního života Krkonoš.
Horní Krupá je pro nás inspirací, ale hledáme i jiné koncepty využití objektu a náplň činnosti občanského sdružení. Jsme teprve na začátku, tak nelze očekávat hotový plán do všech detailů a podrobností. Grant z fondu EU je dlouhodobý cíl, přestože je otázka, jak budou grantové programy nastaveny po roce 2013 a zda zbytečně nemarníme příležitosti. Bez souhlasu vlastníka budovy (SR ČCE) se o takový grant těžko můžeme pokusit. V letním období bychom se rádi soustředili jen na pokračování sanace na objektu roubenky a pomoci i na ostatních budovách ve středisku převážně na základě dobrovolnické iniciativy. Cílem občanského sdružení ale není jen nostalgické navazování na tradici herlíkovických brigád z období totality, přesto že střediskem prošly stovky „evangdělníků“. O této minulosti by však bylo dobré vytvořit historickou publikaci.
Občanské sdružení nevzniká na zelené louce
Občanské sdružení nevzniká na zelené louce. Mělo by úzce spolupracovat s existujícím subjektem rekreačního střediska Horský domov (www.horskydomov.cz) při zachování organizační nezávislosti. Občanské sdružení může přispět k jeho zefektivnění, případně i k jeho zeštíhlení. Nabízíme poradenskou činnost (z mé strany stavebního inženýra např. v oblasti energetických úspor i dalších stavebních prací) nebo brigádnickou pomoc (zejména při přípravě dřeva pro topení na Hlavní budově).
V Horském domově probíhá mnoho důležitých duchovních pobytů, ale středisko se dlouhodobě potýká s nedostatkem klientů i s technickým stavem budov. Horský domov má tři funkční objekty s poměrně vysokou energetickou náročností provozu. Hlavní budovu s hotelovým standardem, Vilku, která spíše slouží pro nenáročné klienty a vzdálenější Vokurku, na které je sice u každého pokoje sociální zařízení, ale již s poměrně zastaralým vybavením. Naplněnost střediska (cca 60 lůžek) nebývá stoprocentní. V dnešní době lidé spíše preferují individuální dovolenou v rodinných penzionech a apartmánech než pobyty v hromadných zařízeních. Proto se nabízí využít realitu „pavilonovitosti“ střediska a zlepšit sociální i společenské zázemí na jednotlivých objektech (do budoucna třeba až na úroveň apartmánů). Minimálně lze vybudovat na Vilce a Vokurce čajové kuchyňky s menším sezením, aby nebylo nutné běhat na kafe či ohřívat příkrmy pro děti na Hlavní budově. V drsném a sychravém horském počasí to zajisté klienti ocení. Vycházím i ze zkušenosti z mnoha pobytů ve středisku a jde i o finančně nepříliš náročné opatření. Otázkou do budoucna je, zda některou z budov neprodat (nabízí se nejvzdálenější Vokurka) a peníze investovat do modernizace a energetických úspor dalších budov. Snížení počtu lůžek by mohlo přispět i k omezení stresu z neustálé honby za obsazeností střediska.
Pokud Vás tyto informace zaujaly a chtěli byste se i konkrétně zapojit do činnosti našeho sdružení, či se stát jeho členy, ozvěte se prosím na e-mail: nebo přijeďte zcela nezávazně na některou z brigád či dalších pobytů, které v Herlíkovicích budeme během léta spolupořádat. (International Camp 15-22 července, nebo letní brigáda poslední týden v srpnu). Členství ve sdružení není omezeno věkem, naopak, aktuálně je věkový průměr výboru okolo 50let. Mládež je tedy vřele vítána. Já jsem se stal mládežníkem ve čtyřiceti:-), místopředseda farář ze Žižkova Jaromír Strádal brzy oslaví padesátku. Dalšími členy výboru jsou důchodci paní Hana Jüpterová, bývala učitelka němčiny na gymnáziu v Jilemnici a Pavel Hlaváč, editor souboru publikací Cesty církve v dobách totality (jeden díl byl věnován i evangelickým brigádám).
Naším záměrem je být maximálně otevření. To symbolicky vyjadřuje i transparentnost účtu. Jedná se o účet u Fio banky č. 2700264997/2010, který je zcela bez poplatků, jak za vedení, tak za příchozí i odchozí platby. V létě bychom rádi prostředky z účtu použili pro nákup drobného stavebního materiálu, případně i jako příspěvek na aktivity mládeže a dalších brigádníků bez rozdílu věku. Za případný dar Vám budeme velmi vděční a můžeme Vám vystavit potvrzení pro odpis z daní.
Uvítám případně vaše komentáře a diskusní postřehy.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód