Odpověď na příspěvek: Re: K situaci malých sborů

Od: Kazatel ČCE Roman Mazur <>
Kdy: 29. 01. 2012 13:58
Předmět: Re: K situaci malých sborů

Ano, je to tak. Jako LIBERALIZACE odvodů do Personálního fondu se v našich současných církevních poměrech označuje možnost, že by si sbory do jisté míry samy volily, kolik každý rok odvedou. V závislosti na tom by duchovní daného sboru měl menší nebo větší plat.
Tato idea byla před několika lety po celocírkevní diskusi na synodu odmítnuta, především proto, že by se ještě více rozrůznilo ohodnocení práce duchovních. Již v současných stávajících poměrech jsou někdy dosti značné rozdíly v nepeněžních příjmech duchovních (způsobené tím, co (ne)platí za nájem či služby ve služebním, obvykle farním bytě), liberalizací odvodů do PF by se tyto rozdíly ještě více zdůraznily.
Co se týče SOLIDARITY (menší a chudší sbory odvedou méně než větší a bohatší, ale duchovní obou sborů dostanou stejný příspěvek na platy), je zatím zavedena jen solidarita pro "výjimečné případy". Jestli se nepletu, tak třikrát za 10 let může sbor z vážných důvodů požádat o prominutí platby PF.
Všechny návrhy na "systémovou" solidaritu (každý rok odvede menší a chudší sbor méně než větší a bohatší, ačkoli jejich duchovní budou odměněni stejně), které jsem v průběhu času zaregistroval, byly podle mého názoru neprůchozí z procedurálních důvodů - kvůli špatné nebo nepřesné formulaci nebo z jiných podobných důvodů. Popřípadě zavedením naprosté poměrnosti rušily mnohé kladné dopady povinného paušálního odvodu do PF.
Podle mého názoru se ovšem zavedení této systémové solidarity nemůžeme s tím, jak stoupají každoroční povinné odvody, z etických a bratrsko-sesterských důvodů vyhnout. Otázka je spíše, kdy a jak se to změní, než zda.
Náš pražský seniorát navrhuje letošnímu synodu, aby se část odvodu do PF za kazatele začala odvádět poměrným způsobem (prostřednictvím zavedeného systému celocírkevních repartic). Jako "startovací" část pro poměrný odvod je navrženo 10 procent.