Odpověď na příspěvek: Re: Michalu Vejvodovi

Od: Anonym: David protest <> ( ---.8-3.cable.virginmedia.com )
Kdy: 28. 01. 2012 00:35
Předmět: Re: Michalu Vejvodovi

Dobrý den. Tak Vám děkuji. Možná vás to překvapí, možná ne, ale mezi teology v naší církvi a v jiných liberálních církvích byste byl zřejmě osamocen. Nevím jste-li teolog či ne, ale byl byste osamocen asi i mezi běžnými věřícími, pokud se mezi nimi náhodou najde nějaký, který se zajímá o Bibli. Asi neexistuje nějaký předem daný konsenzus o tom, čemu věřit o knize Daniel, ale naše oficiální představenstvo si rozhodně nemyslí, že kniha Daniel byla napsána Danielem, natož že byla napsána v sedmém stol př.Kr. a tudíž ani, že obsahuje skutečná proroctví. Naše církev, dle způsobu, jakým se v ní podporují různé teologické knihy, si myslím, rozhodně neučí, že kniha Daniel je něco, co bychom měli brát vážně do budoucna, čili má stejný postoj jako všechny liberální církve ať už u nás či ve světě. Nojo, od smrti Komenského už uplynula dost dlouhá doba dostačující na to, aby se na něho zapomnělo.
Máte pravdu, Ježíš řekl, že proroctví je tu od toho aby "až se to stane, abyste uvěřili". Čili slouží k podpoře víry. Jenže pokud někdo nevěří, že kniha Daniel se dá historicky vyložit a že obsahuje proroctví, tak ani nemůže poznat, kdy se to stane, nemám pravdu? Mohu vám směle říci, že Komenský, Wyclif, Wesley, Luther, Tyndale, Knox, Kalvín i všichni další reformátoři kdekoli na světě měli naprosto stejný názor (přesně opačný, než máte vy) na knihu Daniel a sice, že obsahuje skutečná historická proroctví, která se dají naprosto přesně vyložit a také ji všichni v hlavních rysech naprosto stejně vykládali. Stejný názor měl mimo jiné i Isaac Newton, velký student Bible. Čili můžete nesouhlasit se mnou laikem, ale těžko byste přesvědčoval všechny reformátorské velikány, aby uznali, že v tomto máte pravdu.