Téma: Katechismus ČCE - má církev nějaký? Mohu si vybrat, zda chci věřit podle Luthera, Kalvína či Komensk

Od: Anonym: Lutherán---.raabnet.net )
Kdy: 07. 02. 2011 20:14
Předmět: Katechismus ČCE - má církev nějaký? Mohu si vybrat, zda chci věřit podle Luthera, Kalvína či Komensk

Navigace: link | přehled | fórum
Mám dotaz. Má sjednocená ČCE nějaký oficiální katechismus? Sbory a.v. zřejmě vycházejí z Lutherova katechismu, sbory h.v. nevím z čeho (z Kalvínovy Instituce se asi nevyučuje) a sbory Ochranovského seniorátu asi z Komenského katechismu. Mám doma katechismus Lutherův. Mohu se podle něho řídit? Lutherův říká např. že při Svátosti oltářní přijímáme skutečné tělo a skutečnou krev, pojednává o svaté zpovědi i úřadu klíčů, o dědičném hříchu a dalším. Jak vlastně věří dnešní ČCE? Jsou uznány všechny typy katechismů, které používaly jednotlivé církve před sjednocením? Je možné, že já při svátosti oltářní věřím v přítomnost těla a jiný bratr ve sboru uznává jen symbolickou připomínku? Máme vlastně oba pravdu? A může člen sboru h.v. přistupovat ke svátosti oltářní ve sboru a.v., když jsme v jedné církvi?
Od: Anonym: asi tak---.aev.cz )
Kdy: 15. 05. 2011 17:03
Předmět: Re: Katechismus ČCE - má církev nějaký? Mohu si vybrat, zda chci věřit podle Luthera, Kalvína či Kom

Luterův malý a velký katechizmus, ten je snad závazný pro všechny evangelíky.
Od: Uživatel Evangnetu David Geisler <>
Kdy: 15. 05. 2011 20:59
Předmět: Re: ... věřit podle Luthera, Kalvína či "koho ještě"...

Hm… zatím jsem nečetl ani malý ani velký katechismus podle Luthera. Zato jsem si tento týden koupil Kalvínovo "Malé pojednání o večeři Páně". Zajímavé čtení… a stojí jenom 130 Kč.
Lutherova "Kniha svornosti" je za 550. Je tam i ten katechismus?
Od: Anonym: brikeš---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 16. 05. 2011 17:03
Předmět: Re: ... věřit podle Luthera, Kalvína či "koho ještě"...

d: Lutherova "Kniha svornosti" je za 550. Je tam i ten katechismus?
b: Je tam Malej i Velkej se všema dodatkama (o moci klíčů, o zpovědi atd.). Vše je také dostupné online slovensky na stránkách http://www.patmos.sk/ecavpo/web/sk/index.jsp?id=50111
Od: Uživatel Evangnetu David Geisler <>
Kdy: 16. 05. 2011 20:36
Předmět: Lutherova "Kniha svornosti"

Díky… už jsem se na to dneska u knihkupce díval… je to tam. Časem si to asi koupím. Kniha je holt kniha… :)
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 16. 05. 2011 22:35
Předmět: Re: Lutherova "Kniha svornosti"

Určitě si jí kup, helvíte :D
Od: Anonym: Daggie---.tmcz.cz )
Kdy: 17. 05. 2011 15:22
Předmět: Re: Lutherova "Kniha svornosti"

Tož to já si Knihu svornosti rád koupím. Já jsem takovej hodně "svobodomyslnej helvít". :D
A zvláště mě potěšilo, že to psal i Melanchton - to byl fakt dobrej reformovanej křesťan a vzdělanej člověk. Žádnej rigid (i když 16. století bylo holt 16. století)…
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 16. 05. 2011 22:35
Předmět: Re: ... věřit podle Luthera, Kalvína či "koho ještě"...

Kniha Svornosti není Lutherova, Luther je původcem jen některých jejích částí, ostatní psal Melanchton a další…Je to spíš kniha Lutheránů.
Od: Anonym: Vorel---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 23. 07. 2011 21:26
Předmět: Re: ... věřit podle Luthera, Kalvína či "koho ještě"...

Uživatel Evangnetu David Geisler napsal(a):
 Hm… zatím jsem nečetl ani malý ani velký katechismus podle Luthera. Zato  jsem si tento týden koupil Kalvínovo "Malé pojednání o večeři  Páně". Zajímavé čtení… a stojí jenom 130 Kč.    Lutherova "Kniha svornosti" je za 550. Je tam i ten katechismus?
Pokud jde o večeři, tak to já si raději koupím 30 deka krvavý tlačenky a k tomu plzeňský
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 16. 05. 2011 22:33
Předmět: Re: Katechismus ČCE - má církev nějaký? Mohu si vybrat, zda chci věřit podle Luthera, Kalvína či Kom

Oficiální katechetickou příručkou ČCE jsou Zásady českobratrské církve evangelické od J.L: Hromádky a kol. Akorát jsou bohužel taknějak polozapomenuty a v praxi neužívány. Žádný všeobecně závazný katechismus ČCE podle mě nemá, ani podle mě mít nemůže při teologické šíři a množství vyznání, ke kterým se hlásí.
Od: Anonym: Gagarin---.raabnet.net )
Kdy: 18. 05. 2011 15:44
Předmět: Re: Katechismus ČCE - má církev nějaký?

"Zásady českobratrské církve evangelické od J.L. Hromádky a kol." - kde se na to dá na internetu podívat bratři? A ta Kniha svornosti za symbolických 550 Kč se mi nedá vygooglit jinde než na slovenské ECAV, kde je ale neobjednatelná. Jste někdo šikovnější než já a přidáte sem odkaz? Rád bych si tu "knihu všech luteránů" koupil.
Od: Anonym: Martina Čapková <> ( 212.96.183.--- )
Kdy: 18. 05. 2011 16:03
Předmět: Re: Katechismus ČCE - má církev nějaký?

Knihu svornosti měli ještě nedávno normálně ke koupi v Kalichu v Jungmance, zeptejte se tam.
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 18. 05. 2011 21:16
Předmět: Re: Katechismus ČCE - má církev nějaký?

Kniha svornosti: http://www.ekalich.cz/produkt/110-Kniha-svornosti/index.htm Jinak se Zásadmi ČCE na netu to bude horší..daj se sehnat na antikvariátech..donedávna je prý měli taky v kalichu…nic budu hledat, případně jsem ochoten to naskenovat a poslat.
Od: Anonym: daggie---.tmcz.cz )
Kdy: 19. 05. 2011 08:39
Předmět: Kniha svornosti

Knihu svornosti prodává i Karmelitánské nakladatelství: http://www.ikarmel.cz/kniha/Kniha-svornosti_KCH0097.html
Ovšem nikoli za oněch symbolických 550 Kč, ale za 699…
Od: Anonym: Michal Samiec---.pmc.cz )
Kdy: 02. 06. 2011 17:34
Předmět: Re: Kniha svornosti

počkám až ji slevní na 666,-
Od: Uživatel Evangnetu František Smetana <>
Kdy: 07. 06. 2011 19:33
Předmět: Re: Katechismus ČCE - má církev nějaký? Mohu si vybrat, zda chci věřit podle Luthera, Kalvína či Kom

Na www.e-cirkev.cz jsem narazil na Heidelberský katechismus. A na Katechismus pro děti i dospělé (Klinecký, Praha 2000). Oba ve formátu Adobe Reader, i ke stažení.
Od: Anonym: Gagarin---.raabnet.net )
Kdy: 17. 08. 2011 19:26
Předmět: Re: Je možné, že já při svátosti oltářní věřím v přítomnost těla - ANO JE

Re: Je možné, že já při svátosti oltářní věřím v přítomnost těla a jiný bratr ve sboru uznává jen symbol? - - - ČCE = sjednocení Luteráni (a.v.), Reformovaní (h.v.) a Jednota bratrská (tj. ochranovský seniorát). Luteráni věří v přítomnost skutečného Těla. Reformovaní a Jednota pouze v duchovní přítomnost Krista. Pouhý symbol se tedy neuznává (i když mnozí věřící i duchovní v ČCE takto svátost vyznávají). Konečná věc je ovšem u konkrétního věřícího. Možné to je, že se sejdou dva u svátostí a každý věří jinak. V přítomnost těla například věří údajně dokonce jen 6% římských katolíků! Jak říká Luther: Svátost je viditelné znamení, které ustanovil Bůh (Kristus) a přislíbil v ní své oslavení, svátost musí být spojena s vírou. Jsem členem ČCE, patřím do reformované farnosti, ale hlásím se k luteránství. Věřím v přítomnost skutečného Těla. Nevěří v ni ale ani náš bratr farář. Svátost však provází víra. Já v komunii to Tělo mám. Také rád navštěvuji originální luteránské bohoslužby ECAV včetně svátosti oltářní. Akorát to mám 100 kilometrů.