Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: KATOLICKÁ BOHOSLUŽBA - MŠE

Od: Anonym: Jiří Deštenský <> ( ---.karneval.cz )
Kdy: 12. 06. 2008 16:27
Předmět: Re: KATOLICKÁ BOHOSLUŽBA - MŠE

Vážený pane faráři, omlouvám se, že vstupuji do diskuze, kterou zde vedete s jistým panem Anonymem, ale vzhledem k tomu, že padlo i mé jméno, dovoluji si připojit pár slov. Celkem jste v bodě 3 postihl přesně situaci i když mám k některým závěrům jisté výhrady. Myslím, že nekopu do otevřených dveří. Já jsem ve světě víry a náboženství stoupencem naprosto svobodného přístupu, a to v náboženství, které je postaveno na principech dogmat není možné. Slýchal jsem svého času ve sboru, že Ježíše je možné buď přijmout nebo odmítnout. Žádná třetí možnost neexistuje. Vidíte, a to je např. jedna z věcí, kde se s oficiální církví naprosto rozcházím. Myslíte si také, že Ježíš nemůže lidstvo obohatit jinak než svojí údajnou spasitelnou obětí? Museli bychom zde otevřít rozsáhlou debatu na téma - co víme o historickém Ježíši? Jak jsem již zde zmínil, víra je svrchovaně osobní záležitostí a nikdo nemůže druhému sdělit jak svoji víru vnitřně prožívá, myslím tím ty nejjemnější doteky absolutna, které je v každém z nás. Stejně tak ovšem nelze druhým rýsovat podle jakých pravidel mají svojí víru žít. Samozřejmě se lze shodnout na určitém kánonu etiky, ale pořád toho ještě mnohem více zbývá, co je ryze soukromou záležitostí každého z nás. Zmiňujete, pokud by církev přistoupila na můj synkretismus…atd. Nemyslíte, že o synkretismu by se dalo s jistotou hovořit v prvé řadě v souvislosti s křesťanstvím, zejména jeho nejrannější fází? Dají se naprosto neomylně vystopovat a dokázat vlivy náboženství předního a středního východu, které spolvytvářely křesťanství. Nejvýrazněji zde snad můžeme hovořit o vlivu mytraismu, ale i dalších. Opět na delší a rozsáhlejší debatu. Mrzí mě, pokud mne považujete za někoho, s kým nelze diskutovat. Spíš mám já ten pocit, že těch několik málo ohlasů na mé vstupy bylo takového charakteru, že přivedly zdánlivě se rozvíjející se diskuzi do slepé uličky. Pokud se někdo vyskytne, kdo bude debatovat na platformě vlastního názoru, svobodného uvažování, nesvázaný církevní dogmatikou, pak zde můžeme debatovat nekonečně dlouho. Ale na to musí být minimálně dva. Srdečně vás zdraví Jiří Deštenský

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód