Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: Požehnané Velikonoce

Od: Anonym: Jiří Polák <> ( ---.108.broadband7.iol.cz )
Kdy: 12. 04. 2021 22:12
Předmět: Re: Požehnané Velikonoce

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
   Jiří Polák napsal(a):    > Pravou křesťanskou víru jsem upíral těm, kteří nevěří základním bodům,  > správně definovaným v apoštolském vyznání. Prohřešil jsem se podobně,  nebo  > hůře tím, že považuji duchovní za nehmotné? Jak?    Jo, je to velmi důležité. Kde položíte hranici. Která má tendenci splynout s  rozlišováním mezi dobrým a zlým. V platonismu ta hranice je mezi hmotou a  duchem, tělem a duší. Tělo je něco špatného, čeho je třeba se zříkat. To je  popírání dobroty stvoření. Když napíšete, že duchovní je protikladem  hmotného a tělesného, tak to vede ke zbožnosti, která se nemusí života a  světa moc dotýkat. - V Bibli nic takového není. Ta hranice vede jinudy, to  by vás fakt mohlo zajímat. Na jedné straně je to, co je od Boha. A na druhé  straně lidská snaha žít z vlastních sil. Ano, tělesnost, ale se smyslu těla  "sarx", masitosti, hříšnosti, omezenosti. - A to teď není nic  akademického, co vám tady píšu, nic kněžsky povýšeného, spíše mi připadá, že  odporem ke vzdělání omlouváte svou myšlenkovou lenost. Evangelikálové ještě  dvě generace před vámi fakt Bibli usilovně četli. A ke studiu potřebovali  třeba jen konkordanci, ještě k Bibli Kralické ji seženete. A tam když si  pečlivě pročtete výskyty slov "tělo, duše, duch (lidský), duch",  tak byste na tyto věci přišel. (A abych i sám sebe opravil: u apoštola není  ani protiklad duchovnosti a tělesnosti jako takové, protože on mluvi o  "těle duchovním". Jen protiklad ducha a těla jako těla hříšného,  onoho sarx.)      
Dobře, tohle akceptuji.- tělo neznamená zlo. Tělo je dar Boží a život tělesný je dobrý, správný a je třeba za něj děkovat. Je pravda, že ve světle stanovení protikladů to takto může vyznět, ale je to myšleno spíš tak, že tělo bylo vytvořeno ze zemských materiálů a naopak duch byl vdechnut Bohem. Ten protiklad, nebo naopak soulad je tedy definován jinak. Je to také proces- mám nějakou tělesnou a duchovní "přirozenou" výbavu a s tou bych měl postupně zrát do pravého , plného lidství tak, že budu mít upřen zrak výš, na Ježíše a nechám jím formovat nebo přetvářet tohle původní, přirozené, možná trochu zvířecí dětské ego, které tady mám kultivovat, osttaně ten život tady by k tomu spět měl, to je přece jeho smysl, ne?

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód