Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: nediskuse

Od: Anonym: Jiří Polák <> ( ---.108.broadband7.iol.cz )
Kdy: 01. 03. 2021 22:10
Předmět: Re: nediskuse

Jarda napsal(a):
 Já nejsem v pozici, v které bych nějak mohl měnit poměry v ČCE, protože jsem  na spodku pyramidy. Taky k tomu, co jsem napsal, nikoho nehodlám nutit -  pouze sebe. A když to u sebe vynutím, tak to bude plodné minimálně v mém  nejbližším okolí a tedy to nebude symbolické. Jde o tzv. "zametání před  vlastním prahem" a je dobré tím začít.  Sice to vypadá banálně, ale kdekdo to nedělá a já (občas? často?) taky ne.    K celkové atmosféře v ČCE se nijak nemůžu vyjádřit. Někdo píše, že je  strašná, já mám zkušenosti opačné (ale jsou to jen zkušenosti v jednom sboru  a člen staršovstva nejsem).  Když to porovnáváte s normalizací, co tedy navrhujete? (možná jste to tady  už psal a já to nečetl).    Napsat "Chartu 21" a doručit ji synodní radě, synodu a všem  konventům?    Vyvolat ve sboru hlasování, aby zástupci našeho sboru na synodu tomu udělali  přítrž?    Hlasovat nohama a ČCE opustit? (to je mimochodem v mnoha životních situacích  dobrá metoda, někdy jediná rozumná, takže tu rozhodně nezavrhuji)    Napsat článek na internet, do Českého bratra nebo do Protestanta: Kdekdo  říká, že v ČCE je blbá atmosféra, tak toho koukejte nechat?    Vystoupat ve strukturách vzhůru a měnit to shora? V ČCE ale nikdo neoplývá  biskupskými a pežskými pravomocemi.    Počkat, až nositelé špatné atmosféry vymřou?    Smířit se s tím?    Něco jiného?
No, ČCE je vlastně jako ŘKC, možná ještě roztříštěnější lidová denominace. Takže můžete klidně přestat řešit co se děje nahoře (to dělá i spousta farářů) a kochat se z místního společenství, kde jsou problémy diamterálně odlišného druhu. Tato "diaspora" je velmi životachopná a konstruktivní cesta jak mít biblické společenství bez sebedestruktivních pražských šíleností. Nepotřebujeme radu, jen se strachujeme co zas spolu se synodem vymyslí. Až budeme platit půl milionu ročně a více za personální fond tak budeme schopni zaplatit faráře sami a směřovat si dle písma, ne dle regulí zesvětštělé církve. Už aby to bylo.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód