Otázky zvenčí

Co jste kdy chtěli vědět o křesťanství a evangelících a báli jste se zeptat...

Odpověď na příspěvek: Re: Petr Šíma

Od: Uživatel Evangnetu Jirka S <>
Kdy: 15. 03. 2016 02:43
Předmět: Re: Petr Šíma

Petře, z mé pozice, tedy ne z „obecně platné“ ale jen mé osobní, Vaše pojetí není judaistické ale fundamentalistické. To, co je vyjádřeno figurativní (obraznou, zástupnou) formou si vykládáte jako sdělení faktu. Je to způsob vyjadřování starozákonních textů nejen o světě ve ale i o Bohu. Na jedné straně si Boha personifikují, mluví o něm „jakoby“ měl lidské vlastnosti, Bůh se hněvá a zlobí atp., ale každý žid (judaista) ví že Bůh nemá lidské vlastnosti ani podobu. Proto je v judaismu zakázáno jakkoliv si Boha zpodobnit aby se jim nestal modlou. To o čem píšete, tj. Bůh jako hrnčíř který si na hrnčířském kruhu vykrouží člověka, je vyjádřeno obrazně. Jak už jsme někde poznamenal, hebrejština je jazyk „konkrétní“, na rozdíl od „abstraktní“ řečtiny a i češtiny, musí tedy náboženské (abstraktní) obsahy vyjádřit „obrazně“, něčím konkrétním. Fajn, je to Váš osobní přístup (interpretace), představa, já nemám zájem Vám ho brát a dělat Vám v hlavě zmatek, zapříčinit víc škody než užitku pro Vás osobně. Musím přiznat že jsem se hodně rozmýšlel jestli mám vyhovět Vaší žádosti a začít s Vámi „hovory“ nad biblickým textem už vzhledem k Vaší minulosti mezi fundamentalisty (Letniční atp.). Později, podle toho co jste psal a jak jste to psal, jsem nabyl dojmu že komunikace mezi námi bude možná. Z toho co jste napsal dnes je naprosto jasné že to byl jen dojem. Jsme si příliš vzdáleni, čímž neříkám že jen moje cesta je správná a Vaše cesta je ta špatná, a máme namířeno každý jinam, jsme prostě každý jiný. Petře, i mně je líto že musím říct že v našem „rozhovoru“ nad biblickým textem nebudu pokračovat. Přineslo by to jen oboustranné trápení (jak jsem na počátku upozornil) a nevedlo by to vůbec nikam. Dvěma směry se jít nedá …. Děkuji za čas který jste tomu marnému pokusu věnoval a přeji všechno dobré ….. Jirka S

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód