Otázky zvenčí

Co jste kdy chtěli vědět o křesťanství a evangelících a báli jste se zeptat...

Odpověď na příspěvek: Re: Byl Ježíš gnostik?

Od: Anonym: Tomáš Lachtan---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 04. 10. 2011 15:10
Předmět: Re: Byl Ježíš gnostik?

Uživatel Evangnetu Jan Dospiva napsal(a):
 Protože na jedné straně kladete otázku (a zároveň si odpovídáte kladně), zda  byl Ježíš gnostik, na druhé straně jinde považujete historickou existenci  Ježíše za nedostatečně věrohodně doloženou. Můžete mi logicky vysvětlit  tento rozpor a osvětlit své vnitřní motivy, proč sem tyhle věci píšete?
Vážený Jane,
věc je velice prostá. Moje pochybnosti o historicitě Ježíše samozřejmě trvají dál. Tam jsme k žádnému věrohodnému závěru nedošli. Přispěvatelé k tomuto tématu se stále odvolávají pouze na bibli či na chabé, zdánlivě logické podpůrné důkazy. To nestačí. Jak jsem na jiném místě poznamenal, chceme-li něco vědecky a důvěryhodně dokázat, musíme naše tvrzení podepřít z několika na sobě nezávislých zdrojů. To v případě Ježíše bohužel nejde, neboť texty, které o něm hovoří jsou výlučně věroučně zaměřené a nikoliv přesně historicky či vědecky. Proto už samotný tento fakt stačí, aby kdokoli mohl o historické existenci Ježíše pochybovat. Hovořím-li na jiném místě o Ježíši jako o možním gnostikovi, vyslovuji toto téma a názor jen a jen v teoretické rovině na základě toho, co se o něm dá dočíst v dostupných pramenech. Je to víceméně spekulace zda to tak mohlo být, neboť tomu to a to napovídá. Stejně jako když se budu vyjadřovat např. k postavě našeho Bruncvíka, tak na jedné straně mohu zaujmou pozici že se jedná o bájnou postavu protože žádný jiný doklad než pověst neexistuje, ale zároveň mohu spekulovat, že se při svých cestách pravděpodobně dostal až do Afriky, neboť od určité chvíle putoval se svým věrným přítelem lvem, protože jak všichni víme, u nás ani v našem nejbližším okolí lvi nežijí. Proto se tyto dvě zdánlivě neslučitelné pozice vzájemně nevylučují. V případě Ježíše mohu spekulovat dál např. směrem, že křesťanství vzešlo z prostředí esejců, kteří měli ke křesťanským principům hodně blízko a vzhledem k dobovému očekávání mesiáše bylo zcela logickým vývojem, že se do křesťanského učení dostala smyšlená postava Spasitele. Cest je mnoho, jde pouze o to, být schopen se o těchto věcech s nadhledem a s odstupem bavit, bez předpojatosti, že se mě něčím může zhroutit můj svět víry. Nezapomínejme na to, že pokud se nějaké dveře zavřou, jiné se současně otevírají. Snad to takto stačí.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód