Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Ad článek Proč jsem byl a stále jsem pro restituce

Od: Uživatel Evangnetu Jan Dospiva <>
Kdy: 27. 09. 2012 15:26
Předmět: Ad článek Proč jsem byl a stále jsem pro restituce

Děkuji Romanu Mazurovi za příspěvek psaný v mírném a věcném tónu, což nebývá u tohoto tématu dnes časté.
Přesto jako odpůrce navrhované podoby zákona mám čtyři ale:
1. Nejde o to, aby řešení bylo ideální a dokonale spravedlivé, ale ústavně konformní. To navrhovaný zákon nesplňuje.
2. Dobrá alternativa existuje, a to jsou daňové asignace. Tato možnost byla odmítnuta z důvodů, které nepokládám za správné.
3. Nesouhlasím s tvrzením, že "větší část zabaveného římskokatolického majetku (který má být restituován, příp. finančně nahrazen) je podobně zcela průhledně a čistě nabytá". Formálně právně možná ano, ale zcela se pomíjí historicko-politický kontext, kdy toto nabývání bylo z větší části důsledkem sepjetí světské a duchovní moci a feudálního systému. Nepopírám, že římskokatolické církvi darovali dobrovolně své majetky také obyčejní katolíci, ale mnohem větším majetkem disponovala šlechta jako nositel tehdejší světské moci a jako hlavní mecenáš církve. Nemluvě o povinně odváděných desátcích církvi.
4. Souhlasím, že nemáme morální či křesťanské právo vyžadovat na katolících zřeknutí se jim zabaveného majetku. Ale sami se podílu na tomto majetku zříct můžeme.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód