Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Uf, divím se.

Od: Anonym: Marek Ryšánek <> ( ---.ostrava.tiscali.cz )
Kdy: 31. 08. 2005 21:52
Předmět: Re: Uf, divím se.

Při přípravě kázání prožívám nádherné chvíle Boží přítomnosti. Nikdy se mi nestalo, že bych šel na kazatelnu, bez vědomí Boží blízkost, nikdy jsem nemusel kázat něco, co jsem vnitřně neprožil. Zážitky při přípravě kázání, při práci s biblickým textem nesou moji víru. Ale !!!! Kážu většinu nedělí v roce. Abych nemluvil pořád dokola o tom samém, dotýkal se biblické zvěsti v její plnosti a dokázal se trefit do situace posluchačů, stojí mě to práci. Práci s výběrem textu, práci s překladem z původních jazyků, práci s exegesí, práci s konečnou přípravou. Práci a modlitby.Podle mé zkušenosti jsou "upocená ", "vydřená" kázání ta, se kterými si člověk tu práci a modlitby nedá. Nemám iluze o svých kolezích. Oni si ale špatný stav církve uvědomují a snaží se o nápravu. Většinou se jedná o pracovité upřímné lidi.Bez opravdu velké motivace by se kazatelská práce za stávajících podmínek nedala dělat. Pokud se týká rozvodovosti, je to celospolečenský jev. Církvi se nevyhýbá. Je to pro mě bolestné.Jsi ženatý Míro? Kéž by tobylo tak jednoduché.
Cose týče toho jestli bible zastarala, jestli hledáme Boží vůli, jestli máme priority. Bible nezastarala, zastarala interpretace kterou si lidé myslí, že u nás uslyší. Proto nemají zájem. Jistě vím, že Boží vůlí pro moji farnost je, aby tady byl kazatel, který káže dobře, srozumitelně a nezkresleně Boží slovo. Když toto dokážu, bude to veliký úspěch. I ty schůzky jsou velice důležité.Nevím, jestli existuje účinnější metoda než navazovat vztahy. Ano, Bůh může dát veliké probuzení, kdy se najednou obrátí davy. Musíme být ale také připraveni na to, že nás čeká dlouholetá práce s budováním dlouholetých vztahů. Pokud ovšem nechceme vybudovat z naší církve průchozí dům, kde nalákáme lidi lacinými frázemi. Takovýto způsob produkuje dřív nebo později zatvrzelé nevěřící agnostiky - poznal jsem takových lidí dostatek.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód