Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Presbyterní zřízení

Od: Kazatel ČCE Adam Balcar <>
Kdy: 27. 11. 2009 09:44
Předmět: Re: Presbyterní zřízení

Blíže mi prosím urči, co myslíš tím episkopátem. Nemyslím encyklopedicky. Spíše, co ty na něm zdůrazňuješ. Jde ti o tradiční roli sjednocovatele různých stran a sborů, nebo takového strážce vyznání, nebo člověka s nejvyšším osobním nasazením a odpovědností, či dohlížitele na pořádek, nebo snad pastýře pastýřů? Předsedu sněmů a synodů (biskup byl zřejmě původně konsul římského senátu - jedna z teorii, kterou pokládám za přesvědčivou)? Podle mě je to tedy dost široký a trochu nejasný pojem. I naše staršovstva mají své předesající, senior se může stát pastýřem pastýřů, pokud mu to jeho místní sbor umožní., atd. Osobně mám pocit, že stávající presbyterní zřízení v sobě zahrnuje i všechny důležité prvky episkopátu.
ty problémy, které naznačuješ, jsou právě problémy míchání kompetencí. kde kdo sedí na více židlích. Kde kdo má víc funkcí, ale kterou pak skutečně naplňuje? Farář stavařem? To souvisí s představou univerzální všestranosti, kterou trpí zvláště nerozvinuté nekulturní oblasti. Tam se také daří tomu paternalismu. A tam je na to taky potřeba jít přes pani farářovou…, že?
Ta stádovitost také souvisí s tím, že se už neví, co to je odpovědnost.
No a snad ještě k uklízečkám: prej i uklízečky budou zpívat hosanna, tak pak snad i faráři.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód