Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Komu vadí nedělní škola?

Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 03. 03. 2009 18:06
Předmět: Re: Komu vadí nedělní škola?

Váš příspěvek vnímám ve dvou rovinách:
První se moc zabývat nechci: bohoslužby v hospodě. Tak to byla doména faráře Karáska. To už je trochu stereotyp. Ale hlavně, kde jsou ty hospody, které praskaly ve švech? Lidé se už dnes nesejdou ani kvůli pivu. Nezájmem o sdružování trpí veškeré organizace, spolky, zájmová či poitická uskupení. Znám lidi, kteří i k církvi mají podobný klientský vztah: zajít, to ano. Patřit tam, to ne. Kam se všichni ti lidé poděli, kam za nima opravdu vyjít?
Já jsem denně ve styku s nevěřícími nebo všelijak věřícími studenty. Ale každý, kdo v ČCE opustí úzký rámec sborové práce přestane mít voji církev jako oporu v zádech. Příkladem mohou být postoje některých lidí k působení farářů a církve ve školách, sociálních zařízeních, nebo v armádě, a to se už pár let hovoří o možnostech duchovenského působení mezi policisty. Je to pocit, ale myslím, že církev jako celek se na to dívá skrz prsty. Ale už desítky let hovoříme o tom, že jsme příliš zakřiknutí, že jsme se ze světa stáhli, ale nic víc se neděje. Už jednou jsem tu doporučoval knihu Katechetika od katolických odborníků Albericha a Dřímala ISBN 978-80-7367-382-6. Líbí se mi jejich postoj, dobře košer i pro evangelíka, že smyslem existence církve je být ve světě pro svět ve službě Božímu království. Vaše evangelikální zkušenost v tom může být samozřejmě přínosem. Jako ČCE to vlivem různých, především historických faktorů, neumíme. Ale určitý dobrý cíl, který by měla naše vnitřní kultivace sledovat, by to také mohl být. A tak nějak chápu i Váš příspěvek.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód