Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Rozhodnutí a výběr z tradic

Od: Kazatel ČCE Adam Balcar <>
Kdy: 15. 09. 2008 20:49
Předmět: Re: Rozhodnutí a výběr z tradic

Je pozdě a já nevím, jestli jsem vaše příspěvky nečetl moc zbrkle, ale pokusím se reagovat jak na tebe Petře, tak ne tebe jakube:
Zdá se mi, že my evangelíci víme velice dobře, jak dostát nárokům Písma. V tom jsme myslím kovaní relativně silně. Ovšem s církevními dějinami a tradicemi máme problém. je to pro nás něco jaksi nezávazného, jakési pokusy v různých dobách reagovat. Ale já myslím, že se v dějinách se dá vysledovat cosi jako zlatá linka, která je pro nás stejně závazná jako bible. Skoro bych řekl, o nic méně. Je to prostě paprsek, která vyzařuje z bible do dějin a zahřívá ještě nás. Jde mi o ten paprsek, o tu nit. Jinak s vámi v podstatě souhlasím, ale buďme poctiví k té niti, která tu je, k té tradici. nenamlouvejme si například, že můžeme bibli číst nějak přímo. Nic takového nejde. Církevní tradice, pozdějí církevní dějiny nám vpodstatě nasadily a nasazují brýle, které máme vždycky na nose, když čteme bibli. Neznám člověka, který by se jen tak sám dlouhodobě četl bibli, aby jí rozuměl, spíš je jí nejprve zaujat, a tak vyhledá církevníky, kteří mu jí začnou církevnicky vykládat. Na základě katechismů, historické kritiky a já nevím čeho ještě. Ale hermeneuticky to jinak ani fungovat nemůže. Já samozřejmě můžu pokračovat dál, přijít s něčím novým, prodloužit tu tradici ve vývoji, ale musím povinně navazovat na tu nit.
Howk

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód