Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: K plánům vybudovat studentskou kolej: Což raději WG v pražských sborových činžácích?

Od: Kazatel ČCE Jaromír Strádal <>
Kdy: 12. 08. 2008 07:15
Předmět: Re: K plánům vybudovat studentskou kolej: Což raději WG v pražských sborových činžácích?

Ahoj Petře ! Vidím, že jsi dodržel slovo a začal !! Velmi se mi líbí, co tu píšeš. A vidím to jako důležité, ba významné. Podepíši Ti to. Jen mi dovol pár poznámek, jež mi šly hlavou při čtení Tvého příspěvku : 1) "Formativní role" - to je ONO !!! - jsme obklopeni, ba zahlceni tolika IN-FORMACEMI !! Nevyváženě k tomu o "formaci" je málem neslušné mluvit. Proto je většinou až "plíživá" a má volné pole působnosti k přerozmanitým "DE-FORMACÍM". Už by to asi fakt chtělo nějakou "RE-FORMACI"…:-) 2) Je to hezké, ale nejsou lidi… našli bychom podobné "charismatické" osobnosti, navíc ještě ochotné k něčemu takovému ? A takové, které by byly přirozenou autoritou i nastupující generaci ?- O to bych se bál možná víc než o ty baráky.. Ta zkušenost, že špatná formace je snad horší než žádná, jen těžko budeme přebíjet. Nebo to tak není ? 3) Chtějí se mladí dát formovat ? Vědomě ? Nebo to již mají v žilách, že musí být za každou cenu sví, jiní ? Není naše touha a volání po "formování" v jejich očích jen prachsprostý nátlak ? Hledání jiných berliček, či prutů, když se nám zdá, že sami nemůžeme být přirozenou autoritou a žádoucím vzorem ? 4) Otázka metod tu hraje velkou roli. Moderní obava před psychickým a duchovním násilím a vydíráním a vymýváním mozků atd. má jistě také svá oprávněná zdůvodnění. 5) Porovnám-li "bájné" jircháře z dob studia svých rodičů s těmi, které pamatuji já (a moc rád na ty dva roky vzpomínám) - oni tam byli s jasným vědomím, že chtějí sloužit v církvi, především jako faráři, kazatelé, pastorační pracovníci. I proto jim byla každá příležitost k praxi vzácná. Poměry byly opačné - nebylo dost míst pro všechny absolventy, když skončili svá studia… Možná i proto si nejvíc cenili (a dodnes cení)- možnosti společného studování, četby originálních textů, "doučovacích skupinek", ale pak zejména duchovního společenství - společných pobožností a modlitebních setkání. (Asi by na požádání i někdo z této generace o tom něco napsal, či v rozhovoru s redaktorem posdílel.) 6) Bylo by moc škoda, kdyby tento Tvůj text zapadl. Srovnej ho a dej aspoň do ČB a Koster, či Bratrstva. 7) Jednu otázku mi dovol : Slibuješ si od bydlení studentů ve sborovém činžáku víc jejich zapojení do běžného života sboru ? Nebo spíš vytvoření jejich malé duchovní, studijní i praktické komunity - třeba v součinnosti s jen úzkým kruhem zájemců ze sboru, patrně s farářem v čele ? Představuješ si i vlastní duchovní a pastorační život takové komunity, nebo by stačilo, aby žili v privátní oddělenosti svých bytů a jenom se zapojili do stávajících shromáždění sboru ?
Ještě jednou díky ! A skončím snad povzbuzením ke společné modlitbě slovy písně (bájného) Káji Trusiny (toho bych asi jako spirituála mohl…:-) EZ 440 !!

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód