Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Homofobie biblických textů

Od: Kazatel ČCE Čestmír Siwek <>
Kdy: 28. 09. 2021 20:55
Předmět: Re: Homofobie biblických textů

Ladislav Cajthaml napsal(a):
 Milý Čestmíre, nevím, v jakém smyslu se zastáváte nějakého svého spolužáka  se dvěma VŠ, tady mi pravděpodobně něco uniká. "Exegetickou debatu  biblických textů" za přítomnosti vás a faráře Wrany musím ovšem s díky  odmítnout, přinejmenším pro geografickou vzdálenost, navíc toho jsem opravdu  dalek, abych se dobrovolně scházel s takovými, jak to povědět slušně?,  takovými osobnostmi jako je Aleš Wrana. To by mě opravdu nemohlo nijak  obohatit.    Není užitečné předstírat, že Českobratrská církev evangelická nemá s exegezí  systémový problém. Zaprvé je potřeba si zacpat nos a poslechnout si nějaká  kázání, nebo si kázání z ČCE přečíst (faráři bývají často tak úděsně  nekritičtí nebo snad oprsklí, že své kazatelské výrobky věší dokonce na  všemožné sborové weby, takže je možné se na té hrůze také s hrůzou popást -  omluva menšině těch, kterých se tato má příkrost netýká). Zadruhé jste si  jistě všiml, že tu jsou opakovaně mazané mé interpretační poznámky k Ř  1,18-31 a k homofobním ostnům této pasáže. Takže si opravdu nepředstírejme,  že v ČCE zažívá exegeze a hermeneutika nějaký rozkvět.
Milý Ladislave, br. faráře Aleše Wranu znám již cca 30 let. Mám o něm velmi dobré mínění a to nejen proto, že mi dal opisovat své poznámky z přednášek, protože mi doma často plakaly dvě děti a já jsem je musel spolu s manželkou uklidňovat (teologii jsem začal studovat až ve svých cca třiceti). Pak jsem to ve smyslu těch nejlepších českých pohádek: byl jednou jeden král a ten měl tři syny, naplnil stejně. Takovéto to hodnocení člověka pouze via mail mi není blízké. Ale je to bohužel nepříjemný symptom naší doby. Myslím, že pokud byste se mohl s br. farářem Wranou osobně odborně teologicky pobavit "face to face", tak by to mohlo vyústit v přínos pro obě strany. Trvám na tom, že br. farář je osobnost (a propos, kdo jí není), která má co říci nejen Vám. Ale Vás i obohatit. A k tomu bych se třeba i já mohl připojit. Ale nic nevnucuji, pouze slušně nabízím. A co se týče úrovně exegeze v ČCE? Ano, bývá různá. Každý farář má různá obdarování. Někdo je dobrý v exegezi, jiný spíše v pastoraci, ještě jiný v organizaci opravy kostela. Mix toho všeho spíše neexistuje. ČCE je něco jako rozkvetlá jarní louka. Je však třeba k ní přivonět a jít za vůni pastýře a stáda, které mi nejvíc voní. Je to vlastně podobné jako ve všech ostatních církvích.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód