Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Pohled zpět

Od: Anonym: Ladislav Cajthaml---.static.bluetone.cz )
Kdy: 25. 08. 2021 18:35
Předmět: Pohled zpět

Evangnet inzeruje knihu autora Vojena Syrovátky "Pohled zpět", nakladatelství EMAN.
Z annonce: "Obsáhlý prostor ve vzpomínkách, a zejména ve vybraných kázáních a přednáškách věnuje (Syrovátka) poslání a místu křesťanů v době po převratu 1989, budování a funkci Diakonie a kritickému vztahu k nacionalistickým a soběstředným náladám ve společnosti i církvi."
„…Mé názory vznikaly na základě mé životní zkušenosti, na základě událostí, jichž jsem byl účastníkem, na základě myšlenek, které jsem během života slyšel a četl; většinou jsem je do konečné podoby formuloval a korigoval při své farářské práci, když jsem při různých příležitostech mluvil k lidem a nejčastěji jsem jim v kázáních tlumočil biblické poselství. Přitom jsem se snažil ukázat, jak se konkrétní biblické slovo týká i našeho života osobního, pospolitého a společenského … křesťanskou víru si nedovedu představit jinak, než že se týká celé lidské existence.“
„Pochopení pro problémy bližních patří neodmyslitelně ke křesťanství, a proto se sluší připomínat potřebnost sociální citlivosti, vzájemné solidarity a uplatňování sociální spravedlnosti.“
xxxxxxxxx
Do knihy se dozajista brzy začtu. O autorovi vydávané vzpomínkové knihy psal totiž na svém blogu bývalý farář ČCE Jakub Dvořák do té míry poutavě, že komparace jeho svědectví se Syrovátkovou knihou bude jistě nesmírně podnětná a jistě také zábavná. Jsem velice zvědavý, jak si autor představuje a jak též realizuje hodnoty, které sám pojmenovává "pochopení pro problémy bližních, potřebná sociální citlivost, vzájemná solidarita a uplatňování sociální spravedlnosti". Nepochybuji o tom, že značně originálně. Podobně "kritický vztah k nacionalistickým a soběstředným (!) náladám ve společnosti i církvi" je zapotřebí, hehe, jako soli. Jako soli.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód