Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Poznámka o Trojici

Od: Anonym: P.A.Semi---.pnet.netair.net )
Kdy: 04. 08. 2019 04:25
Předmět: Poznámka o Trojici

Omlouvám se, že vám tu a tam nezván skáču do řeči…
Nechci ta Dogmata ani potvrzovat ani vyvracet, ale nedávno jsem tento Obraz našel i tam, kde byste ho možná nečekali - a proč by nemohl být obsažený i jinde?
Kniha Sefer Jecira, která je v podstatě základ Kabbaly, pojednává především o hebrejské abecedě. A jádrem toho, co učí, je, že jsou tři hlavní, základní písmena, ze kterých je všechno ostatní (nejen Abeceda, ale i Svět) odvozené. Ty jsou alef א, mem מ, a šín ש. Když se nad tím zamyslíte, já tam vidím velmi evidentně: Alef jako Bůh jako אל El nebo Elohim, jako číslo jedna. Mem jako Mesiáš משיח, a my to víme, že Ježíš Kristus, Syn Boží, byl, je a vždy bude Mesiáš. A šin, jako shechina (pravopis už nevím přesně), je jen slovo pro Ducha Svatého v tomhle jazyce. Takže toto je základ veškerého učení Kabbaly. Co dalšího na to různí zlí mágové nebo na druhé straně pokorní myslitelé nabalili v průběhu středověku nehodnotím. (Jinak jako slovo dohromady אמש znamená "včera, nedávno" H0570, ale také to znamená "budu cítit" od slova H4959, možná i "cítění".) (Čímž nikoho nenavádím, aby šel studovat Kabbalu, základ tímto již v podstatě víte, a tohle si tam stejně takhle nepřečtete…)
Když jsem to říkal zdejšímu rabínovi od Husitů, strašně se rozčiloval, že to není pravda, ale mě to přijde jako velmi evidentní logický Obraz Trojice… Že to tak ti rabíni nemysleli? Inu, mysleli nemysleli, ale je to tam tak…

K tomu ale další poznámka, že "shechina" je slovo ženského rodu. Poněkud jsme z těch křesťanských dogmat vytěsnili Matku. A zejména v Krédu, které původně bylo kletbou na proklínání heretiků, je "filioque", "který z Otce i Syna vychází". Jaksi jsme strčili Matku až za Synem. A ovšem z toho "i Syna" (filioque) bylo ve středověku velké Schizma kolem roku 1054, kdy se znepřátelila Římská a Byzantská (orthodoxní) církev, protože na Západě tam doplnili "i Syna" a na Východě trvali na naprosté neměnnosti Dogmat, na kterých se koncily hašteřivých Kleriků dohodly, když sepisovali to proklínání Heretiků… (pokud to chcete rozporovat, viz Nicene_creed ve wiki a jeho původní text, než z toho na konci to proklínání vyndali, když už byli všichni tihle heretici, kvůli kterým se to afirmovalo, již vybití…)
On ten Obraz je vidět na mnoha různých úrovních, asi jako Fraktál (Fraktál je obrazec nebo matematická funkce, který se na různých velkých a malých úrovních pořád opakuje (ale jedna ta úroveň je nejvyšší, která se jen zrcadlí v těch nižších), asi jako ono známé "jako nahoře, tak i dole"…)
Bůh je Otec, protože Kosmos je Matka, jednou do té tehdy ještě pusté bezforemné temnoty vnesl tvůrčí impuls a "život" v té kosmické podobě, a dá se to dokázat i striktně fyzikálně, a nebyl to Velký Třesk, ten je jen "Biggest Blunder", slovy Einsteina, toho Jednoho Kamene, který stavitelé zavrhli (tuhle jeho teorii o kulatém vesmíru a o tom, že je "big bang" jen "biggest blunder", vědci nesprávně zavrhli, ale je to úhelný kámen, svorník klenby spojující pilíře Vědy a Víry, protože to vědecky dokazuje existenci Boha…). Bůh je Otec, protože Země (Gaia) je Matka - jednou sem zasel Život a pečuje tu o něj dosud. I to se dá dokázat, že DNA, bio-computer na výrobu bílkovin, nemohlo vzniknout samo od sebe tady, když na svoji funkci již potřebuje mít ty membrány z bílkovin, a ovšem ze všeho, co bylo pak pěstováno postupně tady, jsou tu dosud živoucí pozůstatky, různé přesličky a ještěři a opice a další, ale ten původní Život, který sem byl přinesen s první vodou kdysi dávno, tu nemá žádné (přeživší ani fosilní) mezi-verze, a kdyby mohl vzniknout takhle samovolně a takhle rychle tehdy, mohl by vzniknout i další alternativní mnohokrát potom, ale to se již nestalo. (Již od Pasteura se ví, že život vzniká ze života a ne z neživého bláta, tak to pak vědci jen o oktávu dál posunuli, že život vznikl z neživého bláta jednou kdysi hodně dávno? Je to stejně absurdní jako to, co vědci tvrdili před Pasteurem…) A ovšem Církev je Nevěsta, protože Kristus je Ženich. A on přinesl a zasel teprve to správné Duchovno, které se tu potom dlouho vyvíjelo a vyrostl více dobrý než špatný Strom… Církev je tak i Matkou téhle Civilizace, když byla tehdy tak dobře Oplodněna Synem Božím, ve filosofickém smyslu… (A ovšem vím, že ty Koncily udělaly i mnoho dobrého, ale zrovna tohle Krédo byl tehdy politický nástroj na vymýtání odpůrců a nejednotnosti, asi jako sekera, kterou z toho Stromu odsekávali Větev, která vyrazila do strany příliš brzy… Což ale neznamená, že ten Strom Církve musí být jak sloup, pořád bez větví jednotný… Jen na to tehdy v Antice bylo ještě příliš brzy.)
Já tenhle Obraz vidím (logicky) na mnoha úrovních (a včetně té Biologické), a tak nějak by mi přišlo asymetrické, kdyby to na té Nejvyšší úrovni takhle nebylo… A i proto je možná řečeno "učiňme … k obrazu našemu, podle podobenství našeho. K obrazu Božímu stvořil jej, muže a ženu stvořil je"… Z té Trojice mi vychází jako "žena" možnost jedině pro Duch Svatý (a není to tam nijak zvlášť vyloučeno), protože že je Bůh Otec je dost základní a jasně specifikováno "Otče náš, jenž jsi na Nebesích…", a že Syn je mužského rodu je také dost evidentní…
Prostě v té Božské Trojici je Duch Svatý na tom místě, kde ve všech ostatních úrovních je Matka, a ovšem v hebrejštině je to slovo ženského rodu… Netvrdím: "takhle to je, vím to a všichni jste se mýlili", jen říkám, že takhle to logicky vypadá z určité perspektivy, zejména pokud pro mě jakožto Heretika není Dogma ani Tradice žádný Argument, když chci pochopit Pravdu…
Ale chápu, že je Dobré se svých Tradic držet (přiměřeně), nemůže si každá větev říct - kmen i kořen jsou ošklivé a nepotřebuji je, budu si růst sama pro sebe až do nebe, takhle to nefunguje a uschla by a rozpadla se… Takže se držte svých Tradic a pokud vám vadí ženský rod u Ducha Svatého, dál o něm uvažujte neutrálně, lépe se mýlit spolu, než mít pravdu proti všem, když to není zásadní věc… (Ale novotvary, jako že prý Bůh je neutrálního rodu a není Otec, a donutíme vás to uznat, nebo vás ukřičíme, mi přijdou jen jako novotvary, tedy rakovina…) Jen si uvědomujte (u sebe i druhých), že když někdo tvrdí, že to všechno zná a chápe i na této Nejvyšší úrovni a jinak to být nemůže, tak se většinou jen Mýlí, a jen občas Lžou záměrně… Ovšem pokud jste si jistí, že se ten druhý Mýlí a vy ne, tak se nejspíš Mýlíte také…

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód