Odpověď na příspěvek: Re: K tem penezum

Od: Uživatel Evangnetu Tomas Cvrcek <>
Kdy: 26. 05. 2009 22:51
Předmět: Re: K tem penezum

Kazatel ČCE Jakub Dvořák napsal(a):
 Domnívám se však, že je irelevntní.
Jak irelevantni? Jak muze bejt irelevantni, co si o veci myslime my, jako cirkev? Ja jsem se vlastne ptal, jakej nazor na to maji ostatni mi bratri a sestry. A odpovedi je, ze bych mel jejich nazory IGNOROVAT jako irelevantni? To snad ne…?
 Rád bych uvedl některé věci na pravou míru, k jejichž zamotání jsem i sám  přispěl. Předně bratr Molnár nehovořil o odluce státu a církve, pouze o  tom, že bychom se měli vzdát restitucí, především té verze, která padla s  vládou, a je tudíž stejně mrtvá. Důvodem odmítnutí je její nemorálnost, že  by naše církev restituovala cosi, co jí nikdy nepatřilo, nikoliv mínění  lidu.
Dobre, tak rekneme, ze jsou to dve oddelene otazky. Ale kdyz uz jsme u toho, tak se klidne muzeme bavit o celym tom klubku problemu. Ostatne, pokud si vzpominam, tak ten puvodni clanek primo vyzyval k vyreseni naseho vztahu k penezum a majetku obecne - nejen k tomu potencialne restituovatelnemu majetku, ktery prej spravne ani neni nas.
 Tématem příspěvků bratra Molnára ale není ani v podstatě to. Jejich  společným tématem je, že především musíme zkoumat a konat vůli Boží -  vyřešit tu situaci tak, ne aby to napravilo naši reputaci u veřejnosti, aby  to bylo "pragmatické", politicky či jinak korektní, aby bylo  vyhověno vůli většiny členů ČCE, naší úzkosti z žalostného stavu naší  finanční soběstačnosti, ale abychom se s tím řešením mohli postavit před  Pána.
Ano, to je kraaaasne receno. Ale je to neunosne obecny. Az prijde tvrdy na tvrdy (jako ze jednou prijde), tak bude treba prece konat zcela KONKRETNI veci: tohle zrusit, tamto obnovit, tuhleto zalozit, ono reorganizovat. A ja si myslim, ze nejdriv se takovy KONKRETNI kroky musej alespon nadhodit, aby se pripadne vubec daly zamitnout, jako v rozporu s Bozi vuli, nebo prijmout, jako kroky s Bozi vuli souladne.
A tím směrem by se skutečně měly všechny úvahy ubírat, jenže neubírají.
Vsechny moje otazky, ktere jsem tu nadhodil, smerovaly k tomu, jestli byste mi mohli vy, kazatele a farari, kteri CCE znate skrz na skrz, teda predvest, jak vypada alespon navrh reseni, ktery se tim smerem ubira. Kvalifikuje se uvaha Tomasle Molnara jako dostatecne uprimna a Boha-hledajici? Pokud ne, ukazte nam, jak to teda ma vypadat podle vas. Pokud ano, tak uz jsou veci na dobre ceste, jen ty napady dal rozvinout a - coz je vec, na kterou se porad ptam dokola - KONKRETIZOVAT.  
 Misii říkám ano, ale misie nesmí být lovem na lidi a už vůbec v ní nesmíme  hledat řešení naší krize. Musíme získávat učedníky Kristu, ne členy pro ČCE.
Ano jiste. Ale snad nikdo nebude popirat ciste matematickou primou umernost, ktera plati mezi poctem vericich na jednoho farare v sboru a financnim zdravim tohoto sboru. Marna slava, to, ze nektere sbory jsou male a stare, je mimojine proto, ze tam proste ustal jakejkoli priliv novejch lidi. To nepisu proto, abych to nekomu vycital, ale proste proto, ze takova je neuprosna matematika.
 Určitě ji však musí ČCE zapojit do svých úvah a strategií na všech úrovních  a lidi, kteří se jí zabývají, podporovat stejně jako veškeré ostatní funkce  v církvi.
No vida, takze v tom nejsme ve pri.
Tomas C.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód